Na co zwrócić uwagę kupując działkę?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu jest decyzja o budowie domu. Zanim jednak rozpoczniemy realizację tej inwestycji, należy znaleźć pod nią odpowiedni grunt. Wybór działki jest decyzją o strategicznym znaczeniu dla całego przedsięwzięcia.

Aby uniknąć problemów, ważne jest zweryfikowanie wszystkich parametrów działki, jej stanu prawnego, przeznaczenia, uzbrojenia, planów zagospodarowania przestrzennego gminy oraz planu dróg dojazdowych. Wiedza ta pozwoli nam ocenić przydatność gruntu i koszty związane z budową, a także uniknąć problemów z użytkowaniem w przyszłości. Decyzja o gruncie wpłynie na to, jaki dom będziemy mogli wybudować.

Na początku warto sprawdzić, jak wygląda komunikacja, jak szybko dostaniemy się z domu do miejsc, w których najczęściej bywamy. Nie kierujmy się tylko ceną, bo może się okazać, że np. dojazdy okażą się kłopotliwe lub kilkanaście metrów dalej powstanie ruchliwa ulica. Pomyślmy trzy razy, zanim zdecydujemy się na zakup działki, na której ma powstać wymarzony dom.

Rozpocznijmy od wizyty w gminie, gdzie dowiemy się, pod jaką zabudowę przeznaczony jest grunt. Gdy zdobędziemy informacje o planie zagospodarowania przestrzennego, będziemy wiedzieli, czy planowane są inwestycje, które mogłyby negatywnie wpłynąć na komfort mieszkania w tej okolicy. W urzędzie warto także sprawdzić klasę gruntów. Jeśli działka ma status działki rolnej, może pojawić się problem z jej odrolnieniem, co wygeneruje dodatkowe koszty. Dowiedzmy się zatem w pierwszej kolejności, czy działka na pewno ma status działki budowlanej. Ustalmy, kto jest jej prawnym właścicielem. Bardzo ważne jest sprawdzenie formalne działki pod względem zobowiązań, np. hipotek, jakie mogłyby na niej ciążyć. Można to sprawdzić w księdze wieczystej – jest ona dostępna w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego.

Przy wyborze warto też wziąć pod uwagę zacienienie działki w zależności od pory roku, zadrzewienie, podmokłość terenu, rodzaj ziemi, gdyż ma to wpływ na wybór projektu, w tym decyzję o podpiwniczeniu czy też wyborze źródła ciepła. Najlepiej byłoby wykonać badanie gruntu, by zweryfikować, czy teren nie jest podmokły. Takie badanie wykonuje geolog i kosztuje ono kilkaset złotych. Należy sprawdzić grunt pod względem jego nośności i przepuszczalności, a także ustalić poziom wody gruntowej. Można to sprawdzić na mapach geodezyjnych, które są dostępne w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w wydziałach geodezji urzędów gmin.

Należy także przyjrzeć się stanowi dróg dojazdowych i przeanalizować lub wypytać okolicznych mieszkańców, czy zimą i jesienią, gdy więcej pada, nie będzie problemów z dojazdem do nieruchomości. Może się też okazać, że droga znajduje się na czyimś prywatnym gruncie. Wtedy trzeba będzie uzyskać możliwość korzystania z niej; w tym celu konieczne jest ustanowienie służebności przejazdu na nieruchomości sąsiedniej.

Pod uwagę trzeba także wziąć rozmiar działki. Od tego zależy późniejszy etap, czyli wybór projektu domu – im szersza działka, tym więcej projektów do wyboru. Najbezpieczniej szukać działki o szerokości około 22 metrów, co daje nam możliwość wyboru wielu projektów, także spośród tych już gotowych.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, czy działka jest uzbrojona. Jeśli okaże się, że nie, należy sprawdzić, jakie są możliwości uzbrojenia jej, gdzie są najbliższe przyłącza, jaki będzie koszt instalacji przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej. Zbyt duża odległość może być trudna technicznie i podnieść koszty ich doprowadzenia do wybranej lokalizacji. Po te informacje można zgłosić się do lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją tzw. mediów.

Na końcu, gdy już zdecydujemy się na zakup wymarzonej działki, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami i pamiętać o tym, że zakup wymaga przygotowania umowy kupna-sprzedaży w oparciu o akt notarialny. Musimy liczyć się z opłatą sądową, wynagrodzeniem notariusza oraz z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Kiedy już dokonamy rozeznania, podejmiemy decyzję i podpiszemy umowę, możemy przystąpić do realizacji wymarzonej i wyczekanej inwestycji życia.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij