Badanie
nastrojów

pośredników w obrocie
nieruchomościami

Sprawdź indeks nastrojów Pobierz raport

II KWARTAŁ 2024 II KWARTAŁ 2024

Organizator:

Partner merytoryczny:

Partner medialny:

Indeks nastrojów pośredników
w obrocie nieruchomościami INPON

iO indeksie

Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) stanowi miarę, która ma za zadanie określić, jakie nastawienie panuje w gronie osób zajmujących się pośrednictwem w Polsce. Jest on obliczany na podstawie zebranych odpowiedzi z 4 pytań zadawanych właścicielom biur i agentom nieruchomości, odniesionych do poszczególnych segmentów rynku. INPON może przybierać wartości z przedziału [0; 100], gdzie powyżej 50 oznacza, że pośrednicy pozytywnie oceniają sytuację na rynku i w ich opinii będzie następowała poprawa. Wartość indeksu wynika z wartości poszczególnych subindeksów dla danego kwartału. Subindeksy są obliczane jako średnia arytmetyczna dla poszczególnych segmentów rynku. Badanie ankietowe przeprowadzane jest cyklicznie, co kwartał przy użyciu techniki badawczej CAWI na reprezentatywnej grupie pośredników w obrocie nieruchomościami.

Pobierz Pobierz

Pobierz Pobierz

II kw. 2023 I kw. 2024 II kw. 2024 Zmiana
kw./kw.
Zmiana
r./r.
INPON 60.82 55.59 52.73 -2.86 pkt -8.09 pkt
Kawalerki sprzedaż 69.60 60.30 57.90 -2.4 pkt -11.7 pkt
Kawalerki najem 59.50 53.40 54.00 0.6 pkt -5.5 pkt
Mieszkania sprzedaż 69.90 59.10 55.20 -3.9 pkt -14.7 pkt
Mieszkania najem 57.70 50.60 51.80 1.2 pkt -5.9 pkt
Domy sprzedaż 60.50 56.80 52.20 -4.6 pkt -8.3 pkt
Działki sprzedaż 60.70 59.80 53.80 -6 pkt -6.9 pkt
Lok. biurowe
sprzedaż i najem
49.00 47.90 44.40 -3.5 pkt -4.6 pkt
Lok. usługowe
sprzedaż i najem
49.40 48.30 45.10 -3.2 pkt -4.3 pkt

Raport
z badania
nastrojów

Pobierz raport

II KWARTAŁ 2024 II KWARTAŁ 2024
Okładka

Spowolnienie aktywności kupujących przez niepewność

Oczekiwanie na wprowadzenie programu i wskazanie reguł jego uruchomienia spowodowało, że wiele osób wstrzymywało się z decyzją o zakupie nieruchomości, a to przekładało się na spowolnienie aktywności na rynku.​ Indeks INPON – profesjonalny barometr koniunktury rynku wtórnego przyjął mniejszą w stosunku do poprzedniego kwartału wartość 52,73 pkt (spadek o 2,86). Jest to coraz mniejszy optymizm w kontekście oceny i prognoz dotyczących zachowania klientów rynku w przyszłych miesiącach. Mimo tego szósty kwartał z rzędu wynik (ponad 50 pkt) oznacza przewagę pozytywnego nastawienia klientów do obrotu nieruchomościami i szansę na dalszy rozwój sytuacji na rynku. Tym razem oczekiwania dotyczą zwiększenia się liczby ogłoszeń na sprzedaż i wynajem (podaż ofert), chociaż po stronie kupujących (popyt) również oczekuje się ożywienia w III kw. 2024 r. Brak decyzji o uruchomieniu nowego programu wsparcia przez rząd przyniósł w II kw. 2024 r. pogorszenie sytuacji w 6 segmentach. Niewielka poprawa dotyczy jedynie subindeksów: najmu mieszkań większych (wzrost o 1,21 pkt) oraz najmu kawalerek (wzrost o 0,59 pkt). Pomimo obniżenia wartości, nadal najwyższą wartość osiągał subindeks sprzedaży kawalerek (57,90 pkt) oraz sprzedaży mieszkań większych (ponad 55 pkt). Poniżej 50 pozostawały wciąż subindeksy sprzedaży i najmu lokali biurowych i usługowych.

Popyt blokują: niska zdolność kredytowa, wysokie ceny i napięcia

Opóźnienia w realizacji programu pomocy #naStart stały się przyczyną niepewności na rynku wśród potencjalnych nabywców i sprzedających na rynku wtórnym oraz deweloperów, mniejszej liczby transakcji, odkładania realizacji potrzeb mieszkaniowych i sprzedaży nieruchomości. Warunki uzyskania kredytu, stopy procentowe (choć nadal stosunkowo wysokie) i inflacja zaczynają sprzyjać zaciąganiu kredytów na nieruchomości, jednak wysokie ceny nieruchomości ograniczają możliwości zakupowe nabywców, którzy ze względu na ograniczoną zdolność kredytową muszą zadowolić się mniejszym metrażem. Kupujący zaczynają się wyraźnie dzielić: na tych, którzy oczekują na program pomocy i obecnie rozglądają się za nieruchomością, która mogłaby spełnić potencjalne wymogi programu; tych, którzy uznali, że nie wiadomo, w jakim terminie i na jakich zasadach taki program zostanie uruchomiony, a nie mogą (lub nie chcą) czekać; tych, którzy uznali, że w tej sytuacji lepiej poszukać okazji lub możliwości negocjacji ceny. Dodatkowo nadal transakcje gotówkowe są częste, co stanowi o możliwościach „polowania” na okazję. Podobnie jest w przypadku sprzedających. Podział tej grupy to: wstrzymujący się ze sprzedażą; oferujący/podtrzymujący wysoką cenę; ci, którzy nie mogą lub nie chcą czekać i decydują się obniżyć cenę. Oczywiście te podziały dotyczą tych segmentów, gdzie potencjalnie miałby działać program wsparcia. Nadal istotnym elementem dla rynku jest kwestia geopolityczna i napięcia (w tym militarne) w gospodarce międzynarodowej. 

Opinie pośredników w obrocie nieruchomościami

Zbigniew Kubiński

EXPERT s.c. Z. Kubiński M. Strzelecka, Łódź

Nowe wersje wsparcia dla kredytobiorców kupujących mieszkania nie wpływają tak drastycznie na rynek jak w poprzednim roku. Wynika to między innymi z różnic w programach, ten przygotowany przez poprzednią ekipę bardziej ingerował w rynek. Planowany obecnie program nie będzie już tak powszechnie dostępny. Jednak oba programy zasługują na krytykę, są szkodliwe dla rynku, bezpośrednio wpływają na podwyższenie cen nieruchomości. Rynek zasilany sztuczną falą pieniędzy, przy tej samej, a nawet niższej podaży, powoduje oczywisty efekt - zwiększenie cen mieszkań. Rzeczywistymi beneficjentami tych programów jest branża deweloperska i banki, kosztem beneficjentów nominalnych czyli kredytobiorców, którzy przez lata będą spłacać zawyżone poprzez "dobroczynność" Państwa ceny mieszkań. Czy korzystne kredyty proponowane przez rządy rekompensują wzrost cen wywołany tym programami? Kredytobiorcy odpowiedzą sobie na to pytanie po wielu latach.

Pokaż więcej

Elżbieta Mieloch

Keller Williams Poland, Poznań

Kupujący mogą na spokojnie przebierać w ofertach, brak programu uspokoił rynek. Zauważam wydłużony termin sprzedaży mieszkań, coraz więcej osób deklaruje chęć obniżenia ceny nieruchomości i to robi.

Mateusz Jaszczur

Investments Klaudia Konieczna, Mateusz Jaszczur S.C., Kraków

Uważam, że na rynku panuje pogorszenie nastroju. Jest małe zainteresowanie publikowanymi w internecie ogłoszeniami, a także jest duża liczba ofert nieruchomości wystawionych na sprzedaż. Powoli trzeba przyzwyczajać klientów do potencjalnych spadków cen i dużych obniżek cen ofertowych.

Mateusz Popis

N-Home Nieruchomości, Wrocław

Wielu klientów wstrzymuje się z zakupem ze względu na ogłoszony program, mimo opóźnień i nieoficjalnych informacji, że program nie wystartuje. Spodziewamy się zwiększonego ruchu, kiedy do ludzi dotrze, że nie mają na co czekać. Ofert sprzedaży mieszkań jest coraz więcej, ale właściciele niechętnie obniżają swoje oczekiwania cenowe. Kupującym może być łatwiej pod kątem znalezienia odpowiedniej nieruchomości, ale ceny są często wygórowane.

Pokaż więcej

Monika Adamczyk

Keller Williams Poland, Wrocław

Z moich rozmów z klientami wynika, że w głównej mierze ich decyzje zakupowe wiążą się z kredytem preferencyjnym. Czekają na korektę cen lub preferencyjny kredyt. Sporo osób ma obecnie zbyt niską zdolność kredytową w porównaniu z tym, co oferował im BK2%. Oczywiście nie wszystkich dotyczy ta sytuacja, są też tacy, którzy kupują, bo ich stać. Z rozmów wynika, że raczej najmu nie biorą pod uwagę. Wola kupić własne mieszkanie. Faktycznie liczba oferta wzrasta i ceny są bardzo wygórowane w niektórych przypadkach - nie wszyscy chcą obniżyć cenę.

Pokaż więcej

Kamil Królikowski

Home Experts, Gdańsk

Niepewność polityczno-gospodarcza wpływa negatywnie na nastroje rynkowe. Wszelkiego rodzaju programy rządowe po pierwsze sztucznie podnoszą ceny, a po drugie wprowadzają zamęt. Wiele osób nie dysponujących gotówką przez te zewnętrzne czynniki nie jest w stanie podjąć racjonalnej decyzji (czy, co i kiedy kupić). Lokaty bankowe są w tej chwili porównywalną, jeśli nie lepszą inwestycją niż nieruchomości, szczególnie przy tak rozgrzanym rynku i dodatkowym niebezpieczeństwie, jakie wiążę się z najmem (zaangażowanie czasowe właściciela, ryzyko remontów/odświeżeń po każdym lokatorze, dodatkowe z tego tytułu koszty oraz prawo, które nie chroni równoważnie właściciela i jego własności przed nieuczciwym najemcą. Ceny najmu są wysokie, ale ustabilizowały się, więc wiele osób decyduje się na najem i pewnego rodzaju wolność, zamiast spłat wysokich rat kredytu za swoje lokum. Dobrze sprzedają się nadal małe mieszkania w nowym budownictwie jak najbliżej centrum lub komunikacji miejskiej, niewielkie domy w nowym budownictwie oraz apartamenty premium, które oferują wysoki poziom komfortu życia w najlepszych w Trójmieście lokalizacjach (np.: Oliwa, Sopot, Orłowo).

Pokaż więcej

Artur Wołk-Lewanowicz

My Home Poznań

Aktualnie na rynku nieruchomości w Poznaniu obserwujemy wpływ wielu czynników, takich jak ogólna sytuacja gospodarcza kraju, trendy urbanistyczne oraz zmiany demograficzne. Rynek ten ewoluuje dynamicznie, charakteryzując się głównie wzrostem cen i popytu na mieszkania. Zauważalna jest także reakcja społeczności na oczekiwane nowe programy kredytowe, które wpływają na decyzje inwestorów oraz nabywców. Mimo to, oczekiwania odnośnie przewidywanego ruchu cenowego odgrywają istotną rolę w podejmowaniu decyzji. Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że taniej już nie będzie... Obecnie liczba ofert sprzedaży mieszkań w Poznaniu utrzymuje się na stabilnym poziomie, co sprawia, że sprzedający są bardziej skłonni do obniżenia cen w przypadku braku zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców lub wzrostu konkurencji na rynku. Jeśli natomiast spojrzymy na rynek wynajmu mieszkań, zauważamy powolne rozgrzewanie się sytuacji, której szczyt przypadać może na drugą połowę września. Mimo wszystko, wynajęcie mieszkania w przedziale cenowym do 4 tysięcy złotych miesięcznie zajmuje od jednego do pięciu tygodni.

Pokaż więcej

  • W lewo
  • W lewo

Wszystkie
raporty

II kwartał 2024 r.

Pobierz

I kwartał 2024 r.

Pobierz

IV kwartał 2023 r.

Pobierz

III kwartał 2023 r.

Pobierz

II kwartał 2023 r.

Pobierz

I kwartał 2023 r.

Pobierz

IV kwartał 2022 r.

Pobierz

III kwartał 2022 r.

Pobierz

II kwartał 2022 r.

Pobierz

I kwartał 2022 r.

Pobierz

IV kwartał 2021 r.

Pobierz

III kwartał 2021 r.

Pobierz

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu