Badanie
nastrojów

pośredników w obrocie
nieruchomościami

Sprawdź indeks nastrojów Pobierz raport

I KWARTAŁ 2022 I KWARTAŁ 2022

Organizator:

Partner merytoryczny:

Partner medialny:

Indeks nastrojów pośredników
w obrocie nieruchomościami INPON

iO indeksie

Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) stanowi miarę, która ma za zadanie określić, jakie nastawienie panuje w gronie osób zajmujących się pośrednictwem w Polsce. Jest on obliczany na podstawie zebranych odpowiedzi z 4 pytań zadawanych właścicielom biur i agentom nieruchomości, odniesionych do poszczególnych segmentów rynku. INPON może przybierać wartości z przedziału [0; 100], gdzie powyżej 50 oznacza, że pośrednicy pozytywnie oceniają sytuację na rynku i w ich opinii będzie następowała poprawa. Wartość indeksu wynika z wartości poszczególnych subindeksów dla danego kwartału. Subindeksy są obliczane jako średnia arytmetyczna dla poszczególnych segmentów rynku. Badanie ankietowe przeprowadzane jest cyklicznie, co kwartał przy użyciu techniki badawczej CAWI na reprezentatywnej grupie pośredników w obrocie nieruchomościami.

Pobierz Pobierz

Pobierz Pobierz

I kw. 2021 IV kw. 2021 I kw. 2022 Zmiana
kw./kw.
Zmiana
r./r.
INPON - 57.98 57.71 0.5% -
Kawalerki sprzedaż - 63.20 59.20 6.3% -
Kawalerki najem - 57.30 73.10 27.6% -
Mieszkania sprzedaż - 61.70 52.80 14.4% -
Mieszkania najem - 56.80 75.00 32% -
Domy sprzedaż - 60.60 52.00 14.2% -
Działki sprzedaż - 64.80 57.90 10.7% -
Lok. biurowe
sprzedaż i najem
- 46.70 44.80 4.1% -
Lok. usługowe
sprzedaż i najem
- 47.80 45.70 4.4% -

Raport
z badania
nastrojów

Pobierz raport

I KWARTAŁ 2022 I KWARTAŁ 2022
Okładka

Rynek ochładza się wszędzie, oprócz najmu

W I kwartale 2022 r. wartość Indeksu nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) wyniosła 57,71 na 100 pkt., co oznacza wciąż pozytywną ocenę rynku (wartość poniżej 50 pkt. wskazuje na negatywne nastroje). Porównując I kwartał 2022 r. do IV kwartału 2021 r. – korekta jest niewielka i wynosi jedynie 0,27 pkt, jednak spadek wartości indeksu INPON byłby bardziej znaczący gdyby nie fakt, że segment rynku najmu mieszkań osiągnął duży wzrost, co było efektem olbrzymiego napływu uchodźców. Rynek pozostaje pod dużą presją informacji o wojnie w Ukrainie, a także doniesień o kolejnych wzrostach stóp procentowych, co rzutuje na zdolność kredytową Polaków. Wpływa to na znaczące ochłodzenie nastrojów w segmencie sprzedaży mieszkań, domów i działek.

Wśród pośredników pierwsze symptomy pesymizmu

Połowa z badanych pośredników cechuje się zachowawczą oceną sytuacji na rynku oraz oczekiwaniem kolejnych zmian, które mogą nadejść. Mimo wielu niesprzyjających czynników geopolitycznych, gospodarczych i finansowych, które studzą optymizm i wywołują pierwsze pesymistyczne prognozy głównie w segmentach sprzedaży mieszkań, domów i gruntów – pośrednicy zachowują umiarkowany optymizm, widząc dalszy potencjał inwestycyjny gotówki w rynek nieruchomości w ucieczce przed inflacją oraz skupiając się obecnie głównie na segmentach związanych z najmem kawalerek i mieszkań.

Opinie pośredników w obrocie nieruchomościami

Marcin Kumiszczo

Home Sp.z o.o, Szczecin

Obecny od kilku miesięcy wzrost stóp procentowy i zapowiedź o dalszych wzrostach skutecznie odstrasza nowych nabywców na zakup nieruchomości. Do tego niepewność, co do dalszego rozwoju wojny za naszą wschodnią granicą sprawia, że ludzie mniej chętnie inwestują swoje pieniądze. Natomiast napływ uchodźców oraz niekorzystna forma opodatkowania wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu sprawi, że ceny wynajmu lokali poszybują mocno w górę.

Pokaż więcej

Kamil Sowa

Biuro Nieruchomości Sowa, Bielsko-Biała

W mojej opinii w najbliższym czasie nie ma co liczyć na to, że uchodźcy wpłyną na polski rynek mieszkaniowy. Efekt wojny, poza rynkiem najmu, może wpłynąć na obrót nieruchomościami najwcześniej po zakończeniu konfliktu na Ukrainie. Walczący mężczyźni będą przyjeżdżać do rodzin, które znajdują się w Polsce i dopiero wtedy być może zdecydują o ulokowaniu się w naszym kraju na stałe.

Pokaż więcej

Agnieszka Witkowska-Bojdys

DreamHome Nieruchomości, Wrocław

Oceniam, że największy wpływ na sytuację na rynku nieruchomości mają warunki uzyskania kredytów bankowych - to zweryfikuje ilość klientów zdolnych wziąć w tych warunkach kredyt hipoteczny, a tym samym mobilność zakupu nieruchomości. Wzrośnie na pewno popyt na mieszkania na wynajem, a co za tym idzie, mogą i ceny wzrosnąć.

Sławomir Skierski

eXhouse.pl, Toruń

Obecnie rynkiem nieruchomości rządzi niepewność i strach przed pogorszeniem bytu, a także zagrożenie wizją wojny ze strony Rosji. Drożyzna, spadek siły nabywczej złotówki i drogie kredyty systematycznie wpływają na pogorszenie sytuacji gospodarczej kraju i sytuację finansową Polaków.

Krzysztof Suchecki

Suchecki Nieruchomości, Ożarów Mazowiecki

Prognozuję zmniejszającą sie podaż mieszkań w związku z kłopotem deweloperów z częściowym odpływem siły roboczej i zwiększonymi kosztami budowy, na co mają wpływ ciągle rosnące ceny materiałów budowlanych. Także zainteresowanie naszych rodaków mieszkaniami będzie mniejsze. Znacznie wzrośnie za to najem mieszkań - zwłaszcza mniejszych z powodu napływu uchodźców, a także ci zamożniejsi z nich będą kupować u nas mieszkania. Zainteresowanie działkami będzie wciąż na wysokim poziomie. Domy też są w kręgu zainteresowań potencjalnych nabywców, ale tu podaż jest mniejsza i to się raczej nie zmieni.

Pokaż więcej

Renata Żemełko

noveM agencja nieruchomości, Zakopane

W transakcjach kupna-sprzedaży prognozuję dalszy spadek podaży wraz ze wzrostem cen nieruchomości. Duża inflacja wpływa niekorzystnie na decyzje o sprzedaży nieruchomości i wraz z niesłabnącym popytem wpływa na dalszy wzrost cen. W przypadku Zakopanego rynek najmu długoterminowego jest szczątkowy ze względu na specyfikę miasta - miasto nastawione na najem krótkoterminowy dla turystów. Tu nic się nie zmieni.

Pokaż więcej

Janusz Pawłowski

Pawłowski Nieruchomości, Polkowice

Oczekuję zdecydowanego wzrostu liczby mieszkań na wynajem przy wysokim zainteresowaniu osób poszukujących, głównie uchodźców z Ukrainy. Niepewna sytuacja nieco przyhamowała liczbę domów i działek na sprzedaż, a w związku z rosnącymi stopami procentowymi zmalała liczba osób poszukujących nieruchomości i zakup w kredycie. Zwiększyła się za to liczba nieruchomości (domów) w stanie niewykończonym, czego powodem jest brak możliwości finansowania dalszych etapów budowy z uwagi na rosnące koszty kredytu.

Pokaż więcej

Adriana Kurowska

NIERUCHOMOŚCI PANORAMA, Jelenia Góra

Napływ uchodźców spowodował lawinowy wzrost zapytań o najem mieszkań - szczególnie tych większych (dla 5 osób). Niestety znaczny wzrost kosztów kredytu spowodował wstrzymanie się z zakupem mieszkań, przy czym ceny mieszkań jeszcze utrzymują swoją cenę.

Marta Kaczmarczyk

WOŹNIAK NIERUCHOMOŚCI, Wałbrzych

Myślę, że napływ Ukraińców zmienia rynek. Odnotowuję mnóstwo telefonów z zapytaniem o wynajmy. Aczkolwiek podaż mieszkań bardzo się skurcza i coraz większym problemem jest znalezienie mieszkania na wynajem, bo popyt jest ogromny. Ciężko tez określić, co będzie dalej, bo wielką niewiadomą jest wojna - jak długo potrwa i jak się rozwinie.

  • W lewo
  • W lewo

Wszystkie
raporty

I kwartał 2022 r.

Pobierz

IV kwartał 2021 r.

Pobierz

III kwartał 2021 r.

Pobierz

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu

Szymon Rafał Bieńkowski

Rafał Bieńkowski

Specjalista ds. PR

rafal.bienkowski@nieruchomosci-online.pl

+48 690 303 185

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij