Zakup mieszkania bez kredytu hipotecznego

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Choć powszechnie przyjęło się, że zakup mieszkania wiąże się z wzięciem długoletniego kredytu hipotecznego lub zapłatą gotówką, to poza tymi rozwiązaniami jest jeszcze wachlarz możliwości, które pozwolą na sfinalizowanie transakcji zakupu mieszkania.

Zakup nieruchomości za gotówkę lub z kredytem hipotecznym to nie jedyne rozwiązania. Na rynku jest mnóstwo ciekawych alternatyw na sfinansowanie zakupu. Pożyczka od przedającego, odwrócona hipoteka, wynajem z opcją kupna, zamiana nieruchomości czy leasing nieruchomości to tylko niektóre z opcji dostępnych dla osób zainteresowanych nabyciem lokum. Na czym polegają?

Pożyczka cywilno-prawna

Jeśli mowa o pożyczaniu pieniędzy na zakup nieruchomości, nie zawsze musi to oznaczać kredyt zaciągany w banku. Alternatywą jest uzyskanie pożyczki od osób cywilnych (np. członków rodziny lub znajomych), należy wówczas pamiętać jedynie o obowiązku spisania takiej umowy. Określa się w niej pożyczkodawcę, pożyczkobiorcę, ich wzajemne zobowiązania i uprawnienia. W umowie musi się również znaleźć informacja na temat wysokości pożyczki, wartości odsetek i okresu spłaty. Trzeba jednak pamiętać, że taka umową wiąże się z kosztami – podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość to 2% kwoty pożyczki zawartej w umowie.

Pożyczka od sprzedającego lub dewelopera

Rozwiązanie polega na tym, że deweloper, bądź sprzedający na rynku wtórnym, przenosi własność na osobę kupującą, otrzymując w zamian część lub całość równowartości nieruchomości płatną w zwaloryzowanych ratach. Obie strony podpisują umowę notarialną, dzięki czemu mogą uniknąć wszystkich formalności bankowych niezbędnych do udzielenia kredytu hipotecznego.

Z taką sytuacją można się spotkać coraz częściej. Szczególnie w przypadku osób, których źródła dochodów nie chce zaakceptować żaden bank (np. działalność gospodarcza poza granicami kraju), przez co mimo wysokich zarobków nie mają szans na otrzymanie kredytu hipotecznego w banku.

Zamiana nieruchomości

Do transakcji dochodzi, jeśli dwie strony zgadzają się na zamianę prawa własności swoich nieruchomości, z ewentualną dopłatą jednej ze stron, jeśli któraś nieruchomość posiada mniejszą wartość.

Wbrew pozorom to dość trudne i rzadko spotykane rozwiązaniez tego względu, że obu stronom muszą odpowiadać zarówno warunki transakcji (wymagana dopłata), jak i stan nieruchomości, lokalizacja, czy chociażby projekt lub wykończenie wnętrza.

Wynajem z możliwością wykupu

Najemca decyduje się na długoterminowy najem mieszkania od właściciela, jednak ma przy tym zagwarantowaną opcję pierwokupu lokalu po określonym czasie za kwotę ustaloną z właścicielem. Niestety w przypadku rezygnacji z najmu przed upływem ustalonego terminu traci takie prawo.

To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają zdolności kredytowej bądź środków wymaganych do wkładu własnego, a chcą już poczynić kroki w kierunku własnego „M”. Dzięki takiej opcji najemcy zyskują szansę, że w dłuższej perspektywie uda mi się przygotować środki do zakupu nieruchomości, na przykład kredytem hipotecznym. W takiej sytuacji nie można jednak zapominać o dopilnowaniu formalności, w tym m.in. zabezpieczenie ustaleń aktem notarialnym i wpisem do księgi wieczystej danej nieruchomości.

Leasing nieruchomości

Leasing nieruchomości jest formą długoterminowego najmu z możliwością wykupu z jedną różnicą – w tym przypadku do momentu spłacenia nieruchomości przez kupującego to leasingodawca jest właścicielem nieruchomości. Poprzez długoterminową umowę najmu klient nabywa lokal, ale staje się on jego własnością dopiero po uregulowaniu ostatniej raty. Jednym słowem właściciel oddaje leasingobiorcy nieruchomość w użytkowanie, a ten w zamian za użytkowanie nieruchomości spłaca raty leasingowe określone w umowie. Odbywa się to dokładnie tak, jak w przypadku leasingu samochodowego.

Koszty tego rozwiązania są oparte o stawkę WIBOR i marżę, identycznie jak w przypadku kredytu hipotecznego. Dodatkowo to klient ponosi koszty związane z utrzymaniem nieruchomości (czynsz, media itp), które są zawarte w miesięcznej racie eksploatacyjnej.

Z tej możliwości mogą skorzystać obywatele Polski pozytywnie zweryfikowani przez spółkę pod kątem wiarygodności finansowej, którzy z różnych względów nie są w stanie uzyskać kredytu hipotecznego w banku (m.in. osoby pracujące poza granicami kraju, przedsiębiorcy chcący zakupić nieruchomość do celów komercyjnych).

Kredyt refinansowany

Kredyt refinansowany to nic innego jak płatność za mieszkanie w gotówce i późniejsze wzięcie kredytu. To forma kredytu hipoteczny, z tym, że bank może go udzielić na dowolny cel za mieszkanie kupione za gotówkę w ciągu ostatnich 2 lat. W taki sposób można dość szybko odzyskać gotówkę, by móc inwestować ją w kolejne nieruchomości.

Odwrócona hipoteka

Odwrócona hipoteka polega na przeniesieniu prawa do własności nieruchomości przez sprzedającego na kupującego w zamian za możliwość dożywotniego zamieszkiwania w danym mieszkaniu czy domu i dożywotnią opiekę bądź rentę świadczoną przez osobę nabywającą nieruchomość.

Rozwiązanie to jest dość często stosowane w rodzinach, choć takie umowy można spotkać również pomiędzy obcymi osobami.

Zakup spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

W przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu to spółdzielnia przekazuje lokal, a nabywca spłaca wartość nieruchomości w comiesięcznych ratach w ramach czynszu. W momencie całkowitej spłaty należności własność jest przenoszona na nabywcę.

To rzadko spotykane rozwiązanie ze względu na to, że obecnie spółdzielnie praktycznie nie budują na zasadach odmiennych do deweloperskich. A gdyby tak było, to zainteresowanie zakupem lokum byłoby tak olbrzymie, że wykluczyłoby osoby, które mają trudności z zapewnieniem finansowania.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij