Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Leasing nieruchomości

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Leasing nieruchomości jest to jedna z form finansowania inwestycji. Jest obecnie jednym z najpopularniejszych narzędzi finansowych. Jest to alternatywa dla kredytu, posiadająca wiele zalet.

Korzystają z niego zarówno małe jak i większe przedsiębiorstwa. Jest to doskonała forma dla firm, które nie dysponują środkami na zakup czy budowę nieruchomości lub nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej do uzyskania środków finansowych.

Co to jest leasing nieruchomości?

Podstawowa definicja leasingu mówi, że jest to umowa, zawarta dobrowolnie przez leasingodawcę oraz leasingobiorcę. Umożliwia ona leasingobiorcy odpłatne wykorzystywanie określonej w umowie rzeczy, w tym wypadku nieruchomości. Umowa taka nie może dotyczyć wartości niematerialnych i prawnych. Leasing nieruchomości może dotyczyć różnych nieruchomości. Leasingodawca może oferować budynki lub lokale produkcyjne, handlowe, usługowe lub mieszkalne.

Umowa leasingowa może przewidywać przeniesienie prawa własności do lokalu. Moment przeniesienia praw własności jest ściśle uzależniony od tego, jaki model leasingu został wybrany. Istnieją dwie opcje wyboru.

Typy leasingu

Pierwsza z nich to leasing operacyjny. Zakłada, że przedmiot umowy na czas jej trwania pozostaje w majątku leasingodawcy. Stanowi jego majątek trwały. Wówczas leasingobiorca może dokonać zakupu nieruchomości dopiero po zakończeniu umowy.

Druga opcja to leasing finansowy. W tej opcji nieruchomość staje się środkiem trwałym leasingobiorcy w momencie zawarcia umowy. Leasingobiorca ma wówczas możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych budynku. Wykup nieruchomości następuje w momencie opłacenia ostatniej raty leasingowej.

Najmniej popularną formą leasingu jest leasing zwrotny nieruchomości. W tym przypadku przeniesienie prawa własności następuje od leasingobiorcy do leasingodawcy. Pomimo odsprzedania nieruchomości wcześniejszy właściciel może zastrzec sobie prawo do korzystania z nieruchomości. Dzięki temu można np. odmrozić gotówkę, mając jednocześnie możliwość dalszego korzystania z budynku czy lokalu.

Wady i zalety leasingu

Formalności związane z podpisaniem umowy na leasing nie są skomplikowane. Cechuje go także krótki czas oczekiwania na decyzję. Umowa taka nie ma wpływu na zdolność kredytową leasingobiorcy i nie jest traktowana, jako zobowiązanie do spłaty.

Korzyścią dla przedsiębiorcy jest także to, że może on wrzucić w koszty prowadzenia działalności raty leasingowe lub odpisy amortyzacyjne wraz z ratami odsetkowymi. Poniesione wydatki zmniejszają jednocześnie podstawę opodatkowania i dzięki nim firma zapłaci niższy podatek dochodowy.

Największą wadą leasingu nieruchomości jest to, że leasingodawcy nakładają limit minimalnej wartości, którą musi mieć nieruchomość, by mogła zostać nabyta w tej formie. Utrudnia to skorzystanie z tej formy dla mikro i małych przedsiębiorców.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij