Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Jak przeprowadzić zamianę mieszkania komunalnego na mniejsze?

Jak przeprowadzić zamianę mieszkania komunalnego na mniejsze?

Magdalena Krukowska
Komentarze

Mieszkanie komunalne można zamienić na inne, lecz zawsze potrzebna jest do tego zgoda gminy. Zamiana mieszkania komunalnego na mniejsze może być dobrowolna (umotywowana sytuacją życiową najemcy) albo przymusowa (gdy powierzchnia lokalu w przeliczeniu na osobę przekroczy określony metraż).

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Ogólne zasady zamiany mieszkania komunalnego

Mieszkanie komunalne to lokal należący do zasobów gminy. Mieszkania takie są przyznawane osobom spełniającym określone kryteria, głównie dochodowe. Przyjmuje się, że dochody powinny być na tyle niskie, by uniemożliwiać najem na warunkach rynkowych, a zarazem na tyle wysokie, by najemca był w stanie regulować opłaty na bieżąco. Niektóre gminy ustalają także dodatkowe kryteria, np. zameldowanie w danej miejscowości przez określony czas.

Co warto wiedzieć o zamianie mieszkania komunalnego? Na początek warto wspomnieć, że mieszkanie komunalne można zamienić jedynie na inne mieszkanie komunalne. Gmina, jako właściciel mieszkania, musi wyrazić zgodę na zamianę i ustala jej warunki. Można zamienić mieszkania w różnych lokalizacjach, ale muszą się na to zgodzić obie gminy.

Można przeprowadzić zamianę między zainteresowanymi osobami albo zamienić mieszkanie na inny wolny lokal z zasobów gminy. Ta druga sytuacja jest rzadko spotykana, gdyż na mieszkania komunalne jest wielu chętnych i trudno o puste lokale. W praktyce zamiana odbywa się tak, że najemca rozwiązuje dotychczasową umowę najmu z gminą, a następnie zawiera nową.

Aby zamienić mieszkanie komunalne, trzeba wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w urzędzie miasta lub gminy. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej wspomnianego urzędu lub zgłosić się do punktu obsługi petenta. Potrzebę zamiany mieszkania należy odpowiednio uzasadnić. Może to być np. potrzeba zamieszkiwania bliżej miejsca pracy, a w przypadku zmiany na mniejszy metraż – zmniejszenie liczby lokatorów (rozwód, śmierć współmałżonka itp.) i trudności w regulowaniu opłat.

Dokumenty niezbędne przy zamianie mieszkania komunalnego:

  • tytuł prawny do lokalu (umowa najmu mieszkania, które ma być zamienione; w przypadku zamiany z inną osobą – umowy najmu obu lokali);
  • zaświadczenie o braku zadłużenia lub wysokości zadłużenia z tytułu opłat za mieszkanie;
  • protokół zdawczo-odbiorczy;
  • dodatkowe dokumenty potwierdzające powód zamiany – np. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, akt zgonu współmałżonka itp.

Przymusowa zamiana mieszkania komunalnego

W określonych okolicznościach lokator mieszkania komunalnego może zostać zmuszony do jego zamiany. Zgodnie z art. 21 ust. 4a znowelizowanej ustawy o ochronie praw lokatorów możliwe jest to w sytuacji, gdy powierzchnia lokalu w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego przekracza 50 mkw. w przypadku jednej osoby oraz 25 mkw. na każdą kolejną osobę.

W przypadku stwierdzenia nadmetrażu gmina może wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem terminu 6 miesięcy (na koniec miesiąca kalendarzowego). Jednocześnie gmina jest zobowiązana do przedstawienia oferty najmu innego mieszkania komunalnego. Gmina ma również obowiązek pokryć koszty przeprowadzki.

Warto wiedzieć, że od powyższej zasady są pewne wyjątki. Osoby powyżej 75. roku życia są traktowane preferencyjnie – otrzymują mniejsze mieszkania tylko wtedy, gdy wyrażą zgodę na zamianę. Poza tym obowiązek zamiany dotyczy jedynie umów najmu mieszkań komunalnych zawieranych po 21 kwietnia 2019 r.

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij