Zamiana mieszkań – przepisy

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Kiedy obecne warunki mieszkaniowe przestaną być odpowiednie, np. gdy mieszkanie okaże się za małe, albo jeśli cztery pokoje nie będą nam już potrzebne, poza sprzedażą i zakupem nowego lokalu, można skorzystać również z opcji zamiany. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają mieszkanie własnościowe, ale jednocześnie posiadają mniejszą zdolność kredytową, albo po prostu nie chcą pakować się w zobowiązanie wobec banku na najbliższe kilkanaście lat. Może się to okazać mniej skomplikowane i sformalizowane, aniżeli transakcja kupna – sprzedaży.

Zamianę nieruchomości można inaczej nazwać podwójną transakcją sprzedaży. Za pomocą jednej umowy dwóch sprzedających zamienia się swoimi mieszkaniami. Tego typu transakcje stają się coraz bardziej popularne na polskim rynku nieruchomości. Na jednym z większych portali ogłoszeniowych, liczba ofert zamiany wyszukiwanych w ciągu miesiąca wynosi 300 tysięcy.

Zainteresowane takim rozwiązaniem mogą być osoby, które zaciągnęły kredyt walutowy na zakup nieruchomości, a teraz borykają się z podwyższoną ratą kredytu, z uwagi na niekorzystny kurs. Sprzedaż mieszkania w takim momencie to wyjście mało korzystne, ponieważ kwota uzyskana ze sprzedaży może nie wystarczyć do pokrycia pozostałego do spłaty kredytu. Natomiast przy zamianie mieszkania, mają możliwość przeniesienie hipoteki, i tym samym kredytu, na inną, nowo nabytą nieruchomość.

Zamianą mogą być zainteresowane również osoby starsze, którym nie starcza środków na utrzymanie obecnego mieszkania, albo które chciałyby te wydatki po prostu ograniczyć. Co prawda, mogą one skorzystać z tak zwanej odwróconej hipoteki, ale to wiąże się z przepisaniem własności nieruchomości na bank, w zamian za comiesięczną rentę. Nie każdy chce natomiast rezygnować z prawa własności. W tym wypadku można więc zamienić swoje mieszkanie na mniejsze, a przy okazji zyskać trochę gotówki z różnicy między wartością swojego mieszkania a mieszkania zamienianego. Tym samym zamieniający nadal będzie właścicielem nieruchomości (tyle, że innej), którą w przyszłości będzie mógł przekazać rodzinie.

Jest to również alternatywna dla osób, które swoje duże mieszkanie lub dom chcą zamienić na dwa mniejsze, np. po rozwodzie. Wśród ogłoszeń zdarzają się takie, w których osoba posiadająca dwie małe nieruchomości, chce je zamienić na jedną, większą.

Ogłoszeń o zamianę mieszkania, wbrew pozorom, jest całkiem sporo. Proces ten przebiega najsprawniej, gdy obie nieruchomości, które będą zamieniane, są własnościowe. W takim wypadku zawiera się umowę o przeniesienie własności jednego mieszkania, w zamian za zobowiązanie do przeniesienia własności drugiego. Umowa taka, jak wszystkie dotyczące zbycia nieruchomości, dla swojej ważności musi mieć formę aktu notarialnego. Do notariusza należy się wybrać z odpisem z ksiąg wieczystych obu nieruchomości. Poza tym strony powinny mieć ze sobą:

  1. dowody osobiste,
  2. dokumenty potwierdzające posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości (np. wypis aktu notarialnego umowy sprzedaży, czy postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku),
  3. zaświadczenia ze wspólnoty mieszkaniowej o braku zaległości w opłatach czynszowych i eksploatacyjnych,
  4. zaświadczenia z urzędu gminy o braku zaległości w podatku od nieruchomości,
  5. zaświadczenia o osobach zameldowanych w lokalu,
  6. zaświadczenia właściciela gruntu (np. gminy) o braku zaległości w opłatach za użytkowanie wieczyste gruntu (jeśli dotyczy).

Jeśli między mieszkaniami występuje różnica w wartości rynkowej, osoba, nabywająca mieszkanie droższe powinna dopłacić różnicę. Ta informacja również powinna znaleźć się w akcie notarialnym.

Zaletą takiego rozwiązania jest niższy niż przy sprzedaży całkowity koszt transakcji. Podatek w tym wypadku nie jest uiszczany w kwocie 2% od wartości nabywanej nieruchomości, ale od różnicy w wartościach nabywanych nieruchomości. Taksa notarialna pobierana jest natomiast od wartości droższej nieruchomości, i z reguły strony transakcji dzielą ten koszt między siebie na pół. W efekcie oszczędność może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dodatkowo nie ma tu problemu czasowego, tj. obawy sprzedającego, że nie zdąży znaleźć nowego mieszkania przed przekazaniem lokalu nabywcy. W tym przypadku strony transakcji po prostu ustalają dzień zamiany mieszkań i przeprowadzki.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij