Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Zanim kupisz działkę nad jeziorem...

Zanim kupisz działkę nad jeziorem...

Anna Serafin
Komentarze

Prywatny pomost, na którym można się opalać, zachody słońca z widokiem na jezioro czy marzenie o zbudowaniu urokliwego pensjonatu to wizje, które często towarzyszą inwestorom, szukającym działki nad jeziorem na sprzedaż. W praktyce jednak taka inwestycja nie jest zbyt łatwa i przyjemna, a osoby niezorientowane na rynku nieruchomości mogą wpaść w niejedną pułapkę.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Dom na Kaszubach czy Mazurach kojarzy się z ciszą, spokojem i możliwością nieograniczonego kontaktu z naturą. Często bywa tak, że po urlopie spędzonym w pięknym miejscu, inwestorzy szukają urokliwej działki w okolicy, na której mogliby postawić dom – dla siebie lub na wynajem. Jednak co innego spędzić kilka dni nad jeziorem, a co innego zainwestować minimum kilkaset tysięcy złotych w zakup gruntu i postawienie nieruchomości.

Działka nad jeziorem – dla siebie lub na inwestycję

Decydując się na zakup działki nad jeziorem, można wykorzystać ją dla siebie, przeznaczyć pod inwestycję albo połączyć oba te cele.

Warto zdecydować się na kupno na własne potrzeby, jeżeli marzysz o tym, aby codziennie z okna móc obserwować jezioro, a latem korzystać ze związanym z nim udogodnień – pływania, żeglowania czy łowienia ryb. Pamiętaj jednak, że mieszkanie nad wodą na stałe jest nie tylko przyjemne, ale i czasami kłopotliwe, np. gdy zimą trzeba odśnieżać czy odwozić dzieci do oddalonej szkoły.

Jeżeli masz spory kapitał, to działki nad jeziorem możesz również wykorzystać pod kątem inwestycyjnym. W tym przypadku jednak trzeba szczególnie dokładnie przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego, zweryfikować stan gleby i infrastrukturę techniczną. W przypadku chęci wybudowania hotelu, a nawet pensjonatu działka musi spełnić nieco inne wymagania niż gdy ma na niej stanąć dom jednorodzinny.

Można także wybudować dom dla siebie, ale przez część roku wynajmować go turystom. Wtedy będziesz mógł korzystać z uroków mieszkania nad jeziorem, ale i osiągnąć zyski.

Na co zwrócić uwagę, szukając działki nad jeziorem?

Działka nad jeziorem to grunt nie tylko o niezwykłych walorach przyrodniczych, ale również wymagający. Dlatego wcześniej trzeba odpowiednio sprawdzić działkę i zwrócić uwagę na nieco inne elementy niż przy chęci kupna standardowej ziemi.

Podstawowym dokumentem, z którym należy się zapoznać, a najlepiej skonsultować jego zapisy ze specjalistą, jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo Decyzja o warunkach zabudowy. Znajdziesz w nim informacje, czy twój upatrzony teren to działka budowlana, czy rekreacyjna, co można na niej postawić (domek letniskowy, dom, pensjonat, czy hotel), czy w pobliżu nie powstanie ruchliwa droga albo czy działka nie znajduje się pod specjalną ochroną. Na terenach przy jeziorze często występują siedliska zwierząt chronionych, a to oznacza, że w obrębie 100 metrów nie można zbudować domu.

Ważną kwestią jest również sprawdzenie warunków gruntowych. Działki przy linii brzegowej często są podmywane, a grunt może być torfowiskiem. Takie niestabilne podłoże czasami całkowicie uniemożliwia budowę domu, a gdy jest to możliwe, to koszty są o wiele wyższe.

Następnie trzeba zapoznać się z wysokością i poziomem wód gruntowych. Jeżeli jest on za wysoki, to trzeba zastosować drenaż rozsączający. Niektóre tereny mogą też być zagrożone powodzią i wtedy lepiej zrezygnować z zakupu.

Często najpiękniejsze krajobrazowo działki znajdują się daleko od drogi, a do tego nie mają doprowadzonych mediów. Warto więc również to zweryfikować. Jeśli działka nie jest uzbrojona, to trzeba będzie samemu się tym zająć, co znacząco zwiększa koszty inwestycji. Więcej o tym dowiesz się tutaj - "Co to jest uzbrojenie działki i jak je wykonać?". Można także zdecydować się dodatkowo na alternatywne źródła pozyskania energii, takie jak pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne.

Działka nad jeziorem z prywatną plażą

To, czego zazwyczaj pragniemy najbardziej, szukając działki nad jeziorem, to bezpośredni dostęp do niego. Oczywiście można taką kupić, jednak zgodnie z przepisami prawa wodnego nie można postawić ogrodzenia w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegowej.

Na tym obszarze nie możemy zakazać swobodnego poruszania się ludzi, zwierząt, ale i specjalistycznych maszyn, gdy na wodzie są prowadzone prace techniczne. Każdy więc może pływać w części jeziora i spacerować po plaży, która jest częścią twojej posesji.

Wniosek o wyznaczenie linii brzegowej wraz z niezbędnymi dokumentami trzeba złożyć do właściwego starostwa. Na tej podstawie można dopiero planować, gdzie postawić ogrodzenie.

Jak widać, trzeba być naprawdę ostrożnym przy zakupie działki nad jeziorem. Jednak jeśli sprawdzisz wszystkie wskazane w tym artykule elementy, a dodatkowo skonsultujesz się ze specjalistami (geodezji, architektury, budownictwa, gospodarki wodnej), to możesz spełnić marzenie o porannej kawie na własnym pomoście albo łowieniu ryb ze swojej własnej łódki.

 

Jeżeli planujesz zakup działki, dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij