Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Dobra działka w dobrej cenie, czyli jak szukać okazyjnej oferty

Dobra działka w dobrej cenie, czyli jak szukać okazyjnej oferty

Magdalena Krukowska
Komentarze

Zainteresowanie działkami jest obecnie bardzo wysokie. Ceny działek budowlanych z dużym prawdopodobieństwem będą rosły. Jeśli więc planujesz zainwestować w działkę, warto podjąć decyzję już teraz. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej? Co wpływa na jej cenę?

Czy działka budowlana to dobra inwestycja?

Inwestycja w ziemię jest jedną z bardziej stabilnych opcji ulokowania kapitału. W odróżnieniu od budynków, ziemia (poza nielicznymi przypadkami) nie niszczeje i nie traci na walorach. W związku z tym jej wartość nie maleje, a wręcz może wzrosnąć. Działki budowlane mają szczególnie duży potencjał pod tym względem, gdyż nie podlegają takim ograniczeniom jak niektóre inne rodzaje gruntów (np. rolne czy leśne). Można więc na nich stawiać różnego rodzaju budynki i prowadzić prace przyczyniające się do zwiększenia ich wartości.

Jeśli chodzi o ceny działek budowlanych, od lat obserwuje się tendencję wzrostową. Porównanie średnich cen według danych GUS dla lat 2016-2019 (nowsze dane jeszcze nie są dostępne) przedstawia się następująco:

  • pod zabudowę mieszkaniową: w 2016 r. – 115,8 tys. zł; w 2017 r. – 123 tys. zł; w 2018 r. – 127,8 tys. zł; w 2019 r. – 131,1 tys. zł;
  • pod zabudowę przemysłową: w 2016 r. – 464,5 tys. zł; w 2017 r. – 689,4 tys. zł; w 2018 r. – 562,8 tys. zł; w 2019 r. – 776,4 tys. zł;
  • pod zabudowę handlowo-usługową: w 2016 r. – 559,4 tys. zł; w 2017 r. – 575 tys. zł; w 2018 r. – 621,7 tys. zł; w 2019 r. – 628 tys. zł;
  • pod zabudowę inną: w 2016 r. – 255,1 tys. zł; w 2017 r. – 208,7 tys. zł; w 2018 r. – 229,9 tys. zł; w 2019 r. – 193,9 tys. zł.

Widać więc, że w większości kategorii ceny rosły. Wyjątkiem są tylko grunty pod zabudowę inną, ale jest to tak zróżnicowana kategoria (GUS zalicza tu grunty przeznaczone pod budynki i urządzenia związane z m.in. administracją, służbą zdrowia, handlem, rzemiosłem, usługami, nauką, oświatą, kulturą i sztuką, wypoczynkiem, łącznością, kultem religijnym), że przyczyn tego mogło być wiele. Jest prawdopodobieństwo, że w przyszłości trend wzrostowy będzie kontynuowany, na co wskazują czynniki i dane opisane poniżej.

Duże zainteresowanie działkami wskazuje, że atrakcyjnych gruntów będzie z czasem coraz mniej, a to z kolei przełoży się na wzrost ich cen. Raport za II kwartał na rynku nieruchomości opublikowany na Nieruchomosci-online.pl wskazuje, że popyt na grunty rośnie, a ich podaż spada. W niemal wszystkich województwach poza podkarpackim odnotowano spadek liczby ogłoszeń działek budowlanych – w niektórych lokalizacjach (województwa: podlaskie, pomorskie, śląskie, zachodniopomorskie) przekroczył on 20 proc. Jednocześnie wciąż wzrasta zainteresowanie nieruchomościami tego rodzaju – w 2020 r. popyt wzrósł o 17,3 proc., a w 2021 r. aż o 22,6 proc.

Z kolei z badania nastrojów pośredników w II kwartale 2021 r. (również na Nieruchomosci-online.pl) wynika, że ankietowani pośrednicy widzą największy potencjał właśnie w działkach budowlanych na sprzedaż. Według odpowiedzi respondentów budzą one najwyższe zainteresowanie poszukujących w porównaniu z innymi rodzajami nieruchomości. W omawianym kwartale aż 85 proc. ankietowanych dostrzegło wzrost popytu na działki, a 77 proc. prognozowało, że w kolejnym kwartale ten popyt nie zmaleje. Wzrost popytu będzie skutkował spadkiem podaży, a to z kolei przełoży się na wzrost cen. Oznacza to, że działki zakupione teraz będzie można odsprzedać z zyskiem w przyszłości. W związku z tym osoby, które chcą zainwestować w działkę, powinny się pospieszyć.

Przed decyzją o zakupie działki budowlanej trzeba rozważyć, w jakim celu będzie kupiona – czy jako lokata kapitału z założeniem, że ma być sprzedana z zyskiem w przyszłości, czy na użytek własny (np. pod budowę domu), czy po to, by na niej prowadzić działalność zarobkową – a może połączenie wymienionych opcji? Cel precyzuje, jakie cechy działki będą najważniejszym kryterium wyboru i jakie lokalizacje warto brać pod uwagę.

Jeśli chodzi o szanse na wzrost wartości działki, bardzo istotna jest fachowa ocena potencjału danego gruntu – jego położenia, walorów, możliwości jego zagospodarowania itp. Dlatego przed planowanym zakupem warto się skonsultować z doradcą inwestycyjnym lub pośrednikiem specjalizującym się w działkach.

Na cenę działki w przyszłości, a przez to na jej opłacalność jako inwestycji, wpływa jej zabudowa oraz rozwój infrastruktury w jej otoczeniu. Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego można się dowiedzieć, co wolno zbudować na danej działce, a więc jakie są możliwości zarabiania na niej czy też zwiększenia jej wartości pod kątem przyszłej sprzedaży. Tam też można znaleźć informacje, jakie inwestycje są planowane w okolicy i czy jest prawdopodobieństwo, że niedaleko powstaną obiekty, które mogą sprawić, że korzystanie z działki stanie się uciążliwe (np. zakład przemysłowy). Jeśli na danym terenie nie ma MPSP, należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.

Cena działki jest w znacznym stopniu zależna od jej lokalizacji. Są miejscowości, gminy i regiony, gdzie ceny działek rosną szybciej niż gdzie indziej. Wpływa na to szereg czynników – m.in. wspomniana już podaż gruntów, atrakcyjność turystyczna i krajobrazowa czy położenie blisko większych miast. Przykłady takich lokalizacji podajemy poniżej.

Jakie lokalizacje działek są perspektywiczne?

Jeśli działka ma być kupiona z zamiarem późniejszej odsprzedaży z zyskiem, warto zwrócić uwagę, gdzie ceny działek rosną. Według wspomnianego już raportu za II kwartał na rynku nieruchomości ceny działek w niektórych lokalizacjach wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z IV kwartałem 2020 r. Wskazuje się, że szczególnie duże podwyżki cen dotyczą gmin położonych przy dużych aglomeracjach. Największy wzrost odnotowano w Kosakowie w pobliżu Gdyni – aż o 35 proc. Kolejne były miejscowości podwarszawskie: Podkowa Leśna – wzrost o 29 proc., oraz Łomianki – o 15 proc. Wzrosty cen w pobliżu miast wynikają ze zwiększonego popytu w tych lokalizacjach.

Ponieważ w obrębie miast jest już niewiele wolnych gruntów, inwestorzy szukają działek poza obszarami miejskimi, a zarazem niedaleko nich, by korzystanie z udogodnień było nadal możliwe, a dojazd jak najmniej uciążliwy. Poza tym podczas pandemii wiele osób odczuło potrzebę posiadania większej przestrzeni i choćby niewielkiego ogródka, co skłoniło je do wyprowadzki z miasta. Można się spodziewać kontynuacji tego trendu – choćby ze względu na większą popularność telepracy, dzięki której nie ma konieczności mieszkania blisko biur.

Duży potencjał mają działki w miejscach atrakcyjnych turystycznie – np. w górach, nad morzem, w pobliżu jezior. Są one bardzo poszukiwane, gdyż można je wykorzystać zarówno na własny użytek (np. do spędzania urlopu), jak i dla turystów. W takich miejscach trzeba się liczyć z wyższymi cenami, ale większa kwota wydana teraz ma szansę zaprocentować w przyszłości. Jednak nawet w niezbyt dużej odległości od gór czy morza zdarzają się lokalizacje bardziej przystępne cenowo. Gdzie ich szukać? Warto celować przede wszystkim w te rejony, które nie są najpopularniejsze i najbardziej oblegane przez turystów, ale również umożliwiają podziwianie krajobrazów, zwiedzanie zabytków, poznawanie lokalnej kultury i tradycji czy też uprawianie sportów.

Jeśli chodzi o działki w pobliżu gór, atrakcyjne pod względem cenowym, a zarazem turystycznym są tereny na Podkarpaciu, a zwłaszcza blisko Bieszczad. Mogą one przyciągnąć osoby szukające bardziej kameralnych miejsc niż okolice Tatr i Zakopane. W niektórych miastach Podkarpacia ceny przekraczają 100 zł/m² (np. w Rzeszowie średnio 240 zł/m², w Mielcu – 162 zł/m²), ale już np. w Sanoku można znaleźć działki znacznie tańsze – w okolicach 68 zł/m², a w Kolbuszowej – 56 zł/m². Więcej o zakupie działki w Bieszczadach przeczytasz tutaj: "Rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady – o zakupie ziemi w Bieszczadach".

Rejony nadmorskie, które cieszą się niezmienną popularnością nie tylko w sezonie letnim, są znane ze stosunkowo wysokich cen nieruchomości. Jednak i tu można trafić na nieco tańsze lokalizacje, z cenami działek poniżej 250 zł/m². Takie działki znajdziemy m.in. w Pruszczu Gdańskim, Wejherowie czy Pucku. Na Pomorzu Zachodnim warto sprawdzić działki np. w Kołobrzegu – ok. 193 zł/m², w Darłowie – 106 zł/m², czy w Kamieniu Pomorskim – 84 zł/m². Warto już teraz podjąć decyzję o inwestycji w działkę nad Bałtykiem, bo podaż gruntów w tych okolicach szybko spada. Więcej o inwestowaniu w działki nad morzem przeczytasz tutaj: "Zabezpiecz swoje oszczędności – zainwestuj w działkę nad morzem".

Okolice nad jeziorami, takie jak Warmia i Mazury, są dość przyjazne pod względem cen. W sezonie turystycznym przyciągają one wielu amatorów sportów wodnych, ale dają też inne możliwości ciekawego spędzania czasu ze względu na rozległe tereny leśne i liczne zabytki. W miastach takich jak Olsztyn czy Ryn trzeba zapłacić powyżej 300 zł za metr kwadratowy działki, ale już np. w podolsztyńskiej gminie Stawiguda jest to ok. 155 zł/m², w Iławie – 126 zł/m², w Giżycku – 113 zł/m², w Rucianem-Nidzie – 81 zł/m², a w Ostródzie – 73 zł/m².

Znajdź działkę budowlaną na Nieruchomosci-online.pl

Zainteresowanych kupnem działki zachęcamy do poszukiwania działek na sprzedaż na Nieruchomości-online.pl. We wrześniu 2021 r. na portalu znalazło się ponad 65 400 ogłoszeń działek – jest więc z czego wybierać.

Jak wśród nich znaleźć działkę budowlaną o konkretnych cechach? W opcjach wyszukiwania wybierz „Kupię” i „Działka”. Aby doprecyzować obszar poszukiwań, wpisz lokalizację. Po kliknięciu w „Filtry” masz możliwość określenia zakresu cen i powierzchni, wyboru rodzaju działki (w tym przypadku wybierz budowlaną), a także zaznaczenia kilku innych opcji – np. działek z dojazdem asfaltowym, uzbrojonych, ogrodzonych, z jeziorem w okolicy, przy linii brzegowej. Możesz też wybrać ogłoszenia tylko prywatne (bez pośrednictwa) i tylko z prezentacją online (do obejrzenia bez wychodzenia z domu, podczas prezentacji wideo).

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą działek na Nieruchomosci-online.pl:

 

Jeżeli planujesz zakup działki budowlanej, dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z firmą NNV zarządzającą portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij