Działka rekreacyjna – przydatne informacje

Avatar

W czasach epidemii koronawirusa i utrzymujących się zagrożeń związanych z przebywaniem w zatłoczonych miejscach działki rekreacyjne przeżywają swój renesans, szczególnie te w atrakcyjnych lokalizacjach. Co więcej, takie działki są zdecydowanie tańsze od budowlanych. Czym są działki rekreacyjne, w jaki sposób można z nich korzystać i co można na nich wybudować?

Działka rekreacyjna a budowlana – co można na niej postawić?

W polskim prawie nie ma formalnej definicji słów działka rekreacyjna. Takie działki dzielimy na dwa podstawowe typy – Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) i własnościowe. Najpopularniejszym typem działek są Rodzinne Ogrody Działkowe, położone na terenach należących do Skarbu Państwa, samorządów terytorialnych i innych stowarzyszeń, przez co nie stanowią one własności nabywcy, ale są najkorzystniejsze pod względem ekonomicznym. Drugą opcją są samodzielne nieruchomości, które pozostają w rękach prywatnych właścicieli.

Najkorzystniejszą decyzją jest zakup samodzielnej nieruchomości, bowiem ROD nakłada na swoich dzierżawców mnóstwo ograniczeń. Nie posiada się działki na własność, nie można również zbudować na niej budynku dowolnej wielkości ani stale mieszkać czy prowadzić działalności gospodarczej. Można wybudować jedynie obiekt o funkcji altany. W przypadku działki rekreacyjnej natomiast o zakresie możliwej budowy decyduje treść decyzji o warunkach zabudowy albo treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Ograniczenia i perspektywy

W niektórych przypadkach istnieje możliwość zmiany statusu działki rekreacyjnej na działkę budowlaną. Działka budowlana musi mieć jednak dostęp do drogi publicznej oraz być wyposażona w urządzenia infrastruktury technicznej, a sam budynek musi być odpowiednio oddalony od granicy działki. Aby ubiegać się o tę zmianę, należy sprawdzić w urzędzie gminy czy jest ustalony plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, to przez najbliższe lata nie ma możliwości przekształcenia charakteru wykupionego terenu. Nie na każdej działce rekreacyjnej można bowiem postawić domek, na przykład w sytuacji, gdy dany teren został uznany za obszar ochrony przyrody. Aby zdobyć informacje o możliwości zabudowy terenów rekreacyjnych, należy złożyć specjalny wniosek w urzędzie gminy.

W prawie budowlanym brak dokładnej definicji domku letniskowego. Warto mieć na uwadze, że domek rekreacyjny to budynek, w którym nie można się zameldować, czyli przeznaczony jest do wypoczynku okresowego. Nie ma również obowiązku podłączania go do sieci energii elektrycznej ani nie musi mieć dostępu do wody pitnej czy kanalizacji, czym różni się od klasycznych domków jednorodzinnych.

Aby nie mieć problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę, należy nazwać go altaną lub po prostu budynkiem gospodarczym. Taki budynek nie może mieć zabudowy parterowej większej niż 25 mkw. Łączna liczba budynków nie może być większa niż 2 na każde 500 mkw. powierzchni działki. Niektóre działki rekreacyjne mają odgórnie określone, jaki procent powierzchni maksymalnie może zajmować zabudowa letniskowa. Należy wówczas obliczyć i dostosować wielkość planowanego budynku. W przypadku altan wystarczy jedynie zgłoszenie zamiaru robót do starostwa powiatowego lub urzędu miasta oraz wypełnienie wniosku wraz z danymi: rodzajem budynku, jego wymiarami i planowanym terminem rozpoczęcia prac. Planując budowę domku należy pamiętać, że musi stać w odległości 3-4 metrów od granicy działki. Należy załączyć również oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Do wniosku można załączyć mapkę planowanego zagospodarowania działki. Jeśli teren działki pokrywa się częściowo z terenem lasu, trzeba powiadomić o tym Lasy Państwowe.

Formalności przy zakupie działki rekreacyjnej

W przeciwieństwie do terenów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, działkę rekreacyjną się kupuje, a nie dostaje w dzierżawę. Podstawą nabycia jest więc akt notarialny. Istnieje możliwość wystąpienia o kredyt na jej zakup.

Podczas zakupu działki należy jednak być ostrożnym. W ostatnich latach działki rekreacyjne są coraz bardziej popularne, dlatego zdarza się coraz więcej oszustw. Dzierżawcy niezgodnie z prawem sprzedają działki ROD w charakterze działek rekreacyjnych. Aby uniknąć oszustwa, przed zakupem terenu nazwanego przez sprzedającego „działką rekreacyjną” należy sprawdzić, czy ta osoba jest na pewno właścicielem danego terenu oraz czy ewentualny budynek znajdujący się na działce nie przekracza norm wyznaczonych przez prawo.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze działki rekreacyjnej?

Jeśli potencjalny nabywca działki ma pewność, że w najbliższym czasie gmina nie planuje budowy trasy szybkiego ruchu itp. w pobliżu, warto sprawdzić, co o danej okolicy mówią przyszli sąsiedzi. Tak jak w przypadku zakupu mieszkania lub domu, warto porozmawiać z osobami zamieszkującymi okolice i zapytać, z czym najczęściej mają problem, jak wygląda okolica po wiosennych roztopach, a także jak wygląda stan dróg dojazdowych podczas najbardziej śnieżnych zim. Teren może wyglądać przepięknie latem, lecz jeśli grunt nie jest w stanie odpowiednio przepuszczać wody, przy większych deszczach może okazać się trudny do użytkowania.

Z kolei niska cena danego terenu rekreacyjnego może kryć za sobą wysokie koszty doprowadzenia prądu, wody i innych kosztów utrzymania działki, dlatego warto o takie rzeczy zapytać sprzedającego przed podpisaniem umowy. Obowiązkowo należy się również zapoznać z księgą wieczystą danej działki i sprawdzić, czy działka nie jest zadłużona lub obciążona hipoteką. Należy się również upewnić, czy sprzedający faktycznie ma do działki pełne prawa.

 

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Avatar

Sebastian Kos - Specjalista od rynku nieruchomości, zawodowo związany z branżą jako agent nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent studiów ekonomicznych. Wciąż rozwija się zawodowo, nie tylko dzięki pracy, ale też śledząc na bieżąco wydarzenia oraz publikacje dotyczące rynku nieruchomości.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij