Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

 • Blog
 • Wynajem
 • Kompendium wiedzy o najmie dla studentów. Wynajem mieszkania lub pokoju na studia

Kompendium wiedzy o najmie dla studentów. Wynajem mieszkania lub pokoju na studia

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Wielkimi krokami zbliża się październik, który dla większości studentów oznacza rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Jako portal z ogłoszeniami nieruchomości chcemy ułatwić żakom znalezienie odpowiedniego lokum na czas trwania studiów. Przygotowaliśmy dla studentów artykuły oraz gotowe wzory dokumentów wraz z omówieniem przez prawników. Zebrane materiały mają na celu ułatwić podjęcie decyzji dotyczącej najmu oraz pomóc odpowiednio zabezpieczyć interesy najemców.

Z artykułu dowiesz się:

 

Zdecydowana większość uczelni już w październiku powróci do zajęć stacjonarnych. Dla studentów wiąże się to z koniecznością znalezienia odpowiedniego lokum na najbliższy rok akademicki. Niestety obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym nie jest łatwa, dlatego chcemy przeprowadzić żaków przez nierzadko zawiły proces wynajmu lokalu mieszkalnego.

W obecnym czasie ogłoszenia mieszkań i pokoi na wynajem znikają w szybkim tempie. Wpływ na to ma m.in. sytuacja geopolityczna i związany z nią napływ ludności z Ukrainy. Wysoki popyt na najem jest również spowodowany inflacją oraz wzrastającym oprocentowaniem kredytów hipotecznych, które sprawiło, że coraz więcej Polaków decyduje się wynająć mieszkanie, odkładając w czasie plany zakupu nieruchomości na własność.

Studenci szukający mieszkań we wrześniu mogą mieć zatem nieco większe problemy ze znalezieniem odpowiedniego lokum. Bardziej przewidujący żacy rozpoczęli swoje poszukiwania już na początku wakacji. Nie oznacza to jednak, że lokali na wynajem nie ma. Nadal można znaleźć atrakcyjne mieszkania i pokoje, które doskonale sprawdzą się na czas trwania studiów.

Co warto wiedzieć?

Prezentujemy artykuły skierowane do studentów. Autorzy w swoich tekstach omawiają kwestie, które mogą nurtować żaków.

Poradnik dla studentów – czyli jak bezpiecznie wynająć mieszkanie na studia?
Autorka tekstu poruszyła następujące kwestie:

 • co powinna zawierać umowa;
 • jakie są niedozwolone zapisy w umowach najmu;
 • na co zwrócić uwagę, oglądając mieszkanie;
 • czy warto wykupić OC najemcy/ubezpieczenie;
 • jak zabezpieczyć się przed dodatkowymi kosztami.

Przejdź do artykułu 

Mieszkanie czy akademik – co wybrać na czas studiów?
W publikacji znalazły się następujące tematy:

 • jakie są wady i zalety wynajmu mieszkania;
 • jakie są wady i zalety zamieszkania w akademiku;
 • czy wynajem pokoju jest lepszym wyborem niż akademik.

Przejdź do artykułu

Gotowe wzory najważniejszych dokumentów dla studentów

Wspólnie z radcami prawnymi z kancelarii prawnej Lubasz i Wspólnicy oddajemy w ręce najemców gotowe wzory bezpiecznych umów najmu, które zabezpieczają interesy studentów oraz właścicieli mieszkań. Każdy z dokumentów posiada szczegółowe omówienie zawartych w nim zapisów, aby łatwiej było zrozumieć podpisywane dokumenty.

Umowy najmu mieszkania na pokoje

Umowy najmu mieszkania

Studentom może również przydać się wzór wypowiedzenia umowy najmu. Tak jak w przypadku umów, przygotowane wypowiedzenia uzupełnione zostały o dokładne objaśnienia radców kancelarii Lubasz i Wspólnicy.

Wypowiedzenia umów najmu

Dokumentem, który chroni zarówno najemców, jak i właścicieli mieszkań, jest protokół zdawczo-odbiorczy. W protokole wspólnie uzupełniają oni informacje dotyczące stanu mieszkania oraz zawartego w nim wyposażenia w momencie odbioru i zdania lokalu przez najemcę.

Warto pamiętać, aby możliwie najdokładniej uzupełnić dokument, ponieważ na jego podstawie można odeprzeć wszelkie bezpodstawne roszczenia właściciela dotyczące stanu mieszkania lub pokoju.

O czym należy pamiętać podczas oglądania mieszkania?

Zapewne wiele osób zainteresowanych najmem zapomina zapytać właściciela o potencjalnie istotne kwestie. Z myślą o najmujących studentach przygotowaliśmy checklistę, w której zawarliśmy ważne zagadnienia, o których warto pamiętać podczas oglądania mieszkania.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij