Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Ubezpieczenie mieszkania czy domu jest szczególnie ważne w przypadku, gdy jego użytkowanie planujemy powierzyć osobie trzeciej – najemcy, będącym najczęściej osobą obcą, której zachowania nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Oczywiście mało kto układa od razu czarne scenariusze, jednak warto zadbać o swoje bezpieczeństwo na wypadek wystąpienia nieszczęśliwych wypadków.

Na rynku istnieje wielu ubezpieczycieli, którzy prześcigają się w ulepszaniu swoich ofert. Niektóre z nich mają jednak pewne zapisy, które mogą ostatecznie działać na niekorzyść właściciela mieszkania. O tym dowiaduje się on najczęściej w momencie wystąpienia szkody, kiedy na reakcje i zmianę decyzji jest już za późno. O czym więc należy pamiętać i na co wracać uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie powinno obejmować wszystkie elementy nieruchomości, tj. te będące stałym wyposażaniem, np. kominek, tapety, gres czy wyposażenie łazienki. Może zostać rozszerzone na dodatkowe pomieszczenia, jak piwnica czy garaż, o ile takowe do mieszania przynależą. Polisą można objąć również znajdujące się wewnątrz ruchomości, jak sprzęty AGD i RTV, meble, obrazy czy książki. I choć ubezpieczenie nie uchroni wynajmującego przed przykrymi zdarzeniami, to może zapewnić rekompensatę finansową z tego tytułu, pokrywającą koszty napraw, remontów, czy ratowania mienia. Obecnie nie jest to już dobro luksusowe, ale usługa, z której może skorzystać większość właścicieli nieruchomości, uiszczając co miesiąc regularne, stosunkowo niewielkie składki.

Firmy ubezpieczeniowe oferują różne pakiety ubezpieczeń, od standardowych po bardziej rozszerzone. W tych pierwszych z reguły znajduje się ochrona od zdarzeń losowych, jak pożar, zalanie, czy uderzenie pioruna. Zwiększając zakres ubezpieczenia właściciel lepiej chroni swoją własność. W takim wariancie będzie mógł uzyskać odszkodowanie w przypadku wystąpienia nietypowych zniszczeń, np. spowodowanych przez porywisty wiatr, powódź, śnieg, czy uderzenie pojazdu, katastrofę budowlaną, albo osunięcie się ziemi. Pakiety bardziej rozbudowane posiadają możliwość zwrotu kosztów przeprowadzenia akcji ratowniczej, na przykład podczas gaszenia pożaru, uprzątnięcia pozostałości po szkodzie, czy też ewentualnej rozbiórki nieruchomości.

Decydując się na konkretną ofertę należy przede wszystkim rozważyć, w jakim zakresie ubezpieczenie jest nam potrzebne. Jeśli nie posiadamy drogocennych dzieł sztuki, płacenie wyższej stawki za taką właśnie usługę nie ma sensu. Przed wykupieniem polisy należy również dokonać wyceny wszystkich ubezpieczanych rzeczy, w tym sprzętów elektronicznych, mebli, czy elementów wykończenia i wyposażenia mieszkania. Tylko znając te kwoty będziemy mogli wybrać odpowiednią polisę, która w razie konieczności pokryje straty w całości.

Należy również zwrócić uwagę, na jakie konkretne niebezpieczeństwa narażone jest mieszkanie. Jeśli znajduje się na parterze w bloku, położonym w pobliżu rzeki, w zasięgu zagrożenia powodziowego, warto ubezpieczyć się na wypadek wystąpienia takiego właśnie zdarzenia. Analogicznie gdy w pobliżu znajduje się skarpa, lub budynek jest na niej położony, wynajmujący powinien się zabezpieczyć na wypadek osunięcia ziemi itp.

Ostatnim elementem, na który należy zamówić uwagę jest opinia o firmie ubezpieczeniowej. Niektórzy ubezpieczyciele działają na rynku od dziesięcioleci, a taki staż jest gwarancją solidności i wypłacalności. Inne podmioty natomiast, szczególnie te kuszące wyjątkowo korzystnymi cenami, powinny wzbudzić wzmożoną czujność, a przed zawarciem z nimi umowy ubezpieczenia, warto poszukać opinii ich byłych i obecnych klientów.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij