Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

 • Blog
 • Wynajem
 • Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie mieszkania lub pokoju studentom

Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie mieszkania lub pokoju studentom

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Przełom sierpnia i września to okres, w którym studenci aktywnie poszukują mieszkań i pokoi na wynajem. Dla właścicieli nieruchomości jest to dobry czas na dodanie lub odświeżenie ogłoszenia najmu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Doświadczeni rentierzy wiedzą, że wynajem lokalu mieszkalnego studentom czasem rządzi się swoimi prawami. Właściciele mieszkań, którzy nie mają dużego doświadczenia, mogą mieć pewne obawy przed oddaniem lokalu w ręce młodych lokatorów. Jako portal ogłoszeniowy chcielibyśmy pomóc wynajmującym zabezpieczyć ich mienie oraz podzielić się wskazówkami dotyczącymi bezpiecznego wynajmu.

Należy pamiętać, że część żaków dopiero poznaje zasady najmu i po raz pierwszy zmienia miejsce swojego zamieszkania. Oznacza to, że wynajmujący powinni wykazać się nieco większą wyrozumiałością. Właściciel mieszkania powinien zatem poinformować młodego najemcę o wszystkich istotnych kwestiach, które związane są z najmem udostępnianego lokalu.

W przypadku najmu kluczowe jest zabezpieczenie interesów każdej ze stron. Studenci, tak samo jak wynajmujący, mogą mieć pewne obawy i wątpliwości. Kluczem do udanego i bezpiecznego najmu jest przygotowanie odpowiednich, zgodnych z obowiązującym prawem dokumentów.

Wszystko o najmie studenckim

Prezentujemy cykl artykułów skierowanych do właścicieli mieszkań. W przedstawionych tekstach autorzy opisali najistotniejsze zagadnienia dotyczące najmu studenckiego. W serii publikacji omówione zostały tematy dotyczące bezpieczeństwa oraz opłacalności najmu. Materiały zostały uzupełnione o tekst dotyczący przygotowania mieszkania pod wynajem.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie studentom?
Autorka tekstu poruszyła następujące kwestie:

 • czego unikać, wyposażając mieszkanie studenckie;
 • jak sprawdzić lokatora;
 • który rodzaj najmu jest najbezpieczniejszy;
 • jaka powinna być wysokość kaucji;
 • dlaczego umowa i protokół zdawczo-odbiorczy są istotne;
 • kiedy zdecydować się na zakup dodatkowego ubezpieczenia mieszkania;
 • czy warto skorzystać z usług pośrednika.

Przejdź do artykułu

Czy wynajem mieszkania studentom się opłaca?
W publikacji znalazły się następujące tematy:

 • jakie są zagrożenia związane z wynajmem mieszkania studentom;
 • jakie są korzyści z wynajęcia mieszkania studentom;
 • czy wynajem mieszkania dla studentów jest opłacalny.

Przejdź do artykułu

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem dla studentów?
Z artykułu dowiesz się:

 • jak podzielić mieszkanie na pokoje;
 • w co wyposażyć mieszkanie studenckie.

Przejdź do artykułu

Wzory najważniejszych dokumentów dla wynajmujących

Wspólnie z radcami prawnymi z kancelarii prawnej Lubasz i Wspólnicy oddajemy w ręce właścicieli mieszkań wzory bezpiecznych umów najmu, które zabezpieczają interesy każdej ze stron. Zamieszczone dokumenty posiadają szczegółowe omówienie zawartych w nich zapisów.

Umowy najmu mieszkania na pokoje

Umowy najmu mieszkania

Przydatne dla właścicieli mogą okazać się również wzory wypowiedzeń najmu. Podobnie jak w przypadku umów, zamieszczone dokumenty zostały uzupełnione omówieniem przygotowanym przez radców prawnych.

Wypowiedzenia umów najmu

Ostatnim dokumentem, który każdy właściciel powinien przekazać najemcy, jest protokół zdawczo-odbiorczy. Jest to dokument korzystny dla każdej ze stron, ale przede wszystkim chroni mienie właściciela, które jest czasowo oddawane w ręce najemcy.

Zalecamy, aby w momencie przekazania mieszkania szczegółowo uzupełnić protokół, dokładnie opisując stan wyposażenia oraz całego lokalu. W przypadku, gdy najemca wyrządzi szkody, wynajmujący na podstawie zawartych zapisów może doprowadzić do zachowania części lub całej kaucji na poczet dokonania niezbędnych napraw, dzięki którym mieszkanie lub pokój zostaną przywrócone do stanu pierwotnego.

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.

Zobacz także