Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Kolorystyka – sekret home stagingu

Ewelina Kożuchowska
Komentarze

Kolor to jedno z najbardziej niedocenianych narzędzi, jeśli chodzi o przygotowanie mieszkania do wynajmu. Ma on jednak duże znaczenie – odpowiednio dobrany, może wzmocnić postrzeganą wartość nieruchomości oraz zapewnić przewagę nad konkurencją. Oto kilka wskazówek dotyczących tworzenia palety kolorów, które niezależnie od stylu sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na świeże, wygodne i zachęcające.

Sekret równowagi

Osiągnięcie odpowiednich proporcji w kolorystyce wnętrz nie musi być trudne. Reguła kolorów 60/30/10, stosowana przez dekoratorów wnętrz, pomaga doskonale zrównoważyć proporcje kolorystyczne w przestrzeni. Zasada ta polega na proporcjonalnym łączeniu trzech kolorów, aby uzyskać odpowiedni balans w palecie. Kolor dominujący to ten, który jest najbardziej obecny – stosujemy go w w 60%; kolor drugorzędny, ten, który wzbudza zainteresowanie – w 30%; natomiast kolor akcentujący, stosowany jako dopełnienie, stanowi 10%.

Bazę kolorystyczną 60% stanowią ściany, podłogi, sufity, zasłony – głównie w odcieniach neutralnych i jasnych, które nie tylko podkreślą charakter wnętrza, lecz także są podstawą dla dwóch pozostałych. Kolorystyka dopełniająca 30% to zdecydowanie odważniejsze odcienie. Można je zastosować do mebli, dywanów czy tapicerki. Odcienie dopełniające mają za zadanie uzupełniać kolor dominujący. Natomiast ostatni kolor, 10%, można zastosować jako akcent w dodatkach dekoracyjnych, takich jak poduszki, obrazy, świece, doniczki.

Zasada 60/30/10 stanowi doskonały punkt wyjścia w przygotowaniu nieruchomości do wynajęcia i ułatwia wprowadzenie funkcjonalnej kolorystyki. Jasne, neutralne kolory są doskonałym wyborem w home stagingu. Warto jednak zwrócić uwagę, że zbyt delikatna, pastelowa paleta kolorów może okazać się nudna, a z kolei mocna kontrastowa kolorystyka – za bardzo wyrazista dla przyszłych najemców. Najważniejsze jest, aby we wnętrzach uzyskać równowagę, harmonię i funkcjonalność oraz dodać strategiczne akcenty kolorystyczne, które pomogą zwrócić uwagę przyszłych klientów na pozytywne cechy nieruchomości.

Odpowiednia kolorystyka

Warto zacząć od zawężenia kolorystyki, najlepiej do trzech barw z palety kolorów, a mianowicie do bieli, szarości i beżu. Nawet jeśli wynajmujący sam w nich nie gustuje, powinien pamiętać, że nie urządza mieszkania dla siebie. W branży nieruchomości stworzenie neutralnej przestrzeni jest kluczem przy wynajmie mieszkania ze względu na uniwersalność. Neutralne kolory przemawiają do większości ludzi i dobrze sprawdzają się samodzielnie lub w połączeniu z innymi kolorami.

Estetyczna biel

Biel jest uniwersalna i występuje w wielu odcieniach, które mogą być zarówno ciepłe, jak i chłodne. Odcienie bieli są doskonałym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których nie ma dużo naturalnego światła, gdyż tworzą neutralne, rozjaśniające tło. Biel świetnie nadaje się do salonu i z łatwością dopasowuje się do wielu mebli, a przy tym nadaje pomieszczeniu przestronny wygląd. Na tle ciepłych odcieni bieli doskonale prezentuje się drewno. Rośliny wyróżniające się na białym tle podkreślają dodatkowo atrakcyjność wizualną wnętrza. Biel wspaniale kontrastuje z dodatkami w formie grafik czy obrazów, wprowadzając nowoczesny design.

Wyrafinowana szarość

Szary to kolor, który uzupełnia wszystkie inne i stanowi doskonałe tło dla jasnych barw, pozwalając im się wyróżniać. Jaśniejsze odcienie szarości idealnie nadają się do stworzenia ciepłej, przytulnej przestrzeni życiowej, szczególnie w miejskich, eleganckich wnętrzach. Szarość doskonale sprawdza się na dużych przestrzeniach, takich jak salon czy korytarz.

Klasyczny beż

Jednak zdecydowanym zwycięzcą jest beż. Podobnie jak biel, występuje w szerokiej gamie odcieni i tonów, a zarazem nie przytłacza żadnego pomieszczenia. Beż świetnie nadaje się do każdej przestrzeni, doskonale ociepla duże wnętrza i jest przede wszystkim łagodny, co sprawia, że mieszkanie wydaje się jasne i przestronne.

Kolory mają silny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego zdarza się, że nieodpowiednia kolorystyka przeszkadza w procesie wynajmu, a z kolei poprawna stylizacja może przynieść ogromne korzyści. Wybrana kolorystyka ma bezpośredni wpływ na to, jak dana nieruchomość będzie się prezentować potencjalnym klientom. Neutralność w branży nieruchomości nie jest nudna. Wręcz przeciwnie – jest skuteczna. Umożliwia przygotowanie mieszkania na wynajem w taki sposób, by miało powodzenie na rynku.

Ewelina Kożuchowska

Ewelina Kożuchowska - Pracowała jako Doradca ds. nieruchomości w Kielcach – przeprowadzała transakcje sprzedaży/zakupu/najmu. Współpracowała z Wydawnictwem Ilobahie Creative w Warszawie, prowadząc dział redakcyjny dotyczący home stagingu. Obecnie zajmuje się przygotowywaniem nieruchomości pod względem home stagingu oraz fotografii oraz prowadzi blog http://projecthomestaging.blogspot.com/

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij