Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

W jakim nastroju jest rynek? Konferencja online – część 1 (WIDEO)

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Co kształtuje rynek nieruchomości w III kw. 2021 r. oraz co może się wydarzyć w niedalekiej przyszłości? Czy czeka nas kryzys porównywalny z tym w 2008 roku? W jakim nastroju jest branża nieruchomości? Zagadnienia te zostały omówione w pierwszej części konferencji na temat obecnej sytuacji na rynku nieruchomości oraz prognoz na IV kwartał 2021 r.

O komentarz dotyczący czynników ekonomicznych mających wpływ na rynek oraz o wyniki badania nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami zapytaliśmy dr hab. Bogusława Półtoraka, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, współzałożyciela oraz wieloletniego głównego ekonomisty i red. nacz. portalu Bankier.pl , który tworzy także zespół badawczy odpowiadający za algorytm indeksu i metodę badawczą oraz opracowujący raport z badania na zlecenie Nieruchomosci-online.pl. Premierowa prezentacja wskaźnika INPON odbyła się 26 października 2021 r. podczas konferencji online pt. „Nastroje w branży nieruchomości” przygotowanej przez portal.

– Powstanie Indeksu nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) wynikło z potrzeby oceny rynku w związku z sytuacją pandemiczną i postpandemiczną, lecz także z chęci monitorowania rynku z szerokiej perspektywy widzianej oczami pośredników obsługujących rynek nieruchomości od strony podażowej i popytowej. Odpowiada on przy tym tradycyjnym formom wskaźników badających koniunkturę, dając tym samym możliwość uzupełnienia wiedzy o rynku nieruchomości w Polsce – wyjaśnia prof. Bogusław Półtorak.

Decyzja, która zapadła w Nieruchomosci-online.pl o regularnym, cokwartalnym badaniu nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami pozwala na uzyskanie konkretnych wniosków dotyczących ogólnej kondycji rynku. W rozbiciu na 8 subindeksów możemy także ocenić i prognozować sytuację w poszczególnych segmentach rynku nieruchomości.

Analiza ekonomiczna sytuacji na rynku i prognozy na przyszłość

Wynik wskaźnika INPON za III kwartał 2021 r. wyniósł 61,3 pkt. Jest to wynik minimalnie niższy niż w II kwartale, kiedy wskaźnik wyniósł 62,75 pkt.

– Widoczne obniżenie wskaźnika nie jest drastyczne, mając na uwadze uniwersalną skalę od 0 do 100 pkt, wykorzystywaną przy każdym tego typu badaniu koniunktury. Wartość powyżej 50 pkt wskazuje na pozytywne nastroje wśród panelistów i ich oczekiwanie, że w najbliższym okresie ogólna sytuacja na rynku nie zmieni się. Jednak w przypadku wyszczególnionych segmentów określające je subindeksy ulegają większym wahaniom z kwartału na kwartał. W większości przypadku wynika to z naturalnej cykliczności występującej na rynku – tak wartość wskaźnika INPON i jego subindeksów tłumaczy ekonomista.

W przypadku mieszkań na sprzedaż, w tym kawalerek i mieszkań wielopokojowych, wysoka wartość subindeksów jest efektem wpływu niskich stóp procentowych na wzrost zainteresowania poszukujących.

– Pierwotna decyzja Rady Polityki Pieniężnej o wyzerowaniu stóp procentowych jako reakcja na pandemię i obawy o kryzys gospodarczy spowodowała, że popyt na nieruchomości mieszkaniowe gwałtownie wzrósł. To przyczyniło się do wyprzedaży nieruchomości dostępnych na rynku deweloperskim jak i wtórnym, ale oznacza też mniejszy wybór i liczbę transakcji w porównaniu z II kw. 2021 r., co wpływa na lekkie obniżenie nastrojów wśród pośredników. Natomiast w III kwartale br. widoczne jest ożywienie w segmencie najmów w związku z powrotami do nauki czy pracy stacjonarnej, co również zachęca inwestorów do dalszego nabywania nieruchomości. W przypadku działek i domów w obecnym momencie na zahamowanie aktywności poszukujących mogą wpływać informacje o zmianach legislacyjnych dotyczących budowy domów do 70 mkw. bez pozwolenia, a także ewentualnego wsparcia rządowego w postaci dopłat do wkładu własnego już w przyszłym roku – komentuje prof. Półtorak.

Jednak niepewność związana z przyszłymi decyzjami rządu wpływa na większą zachowawczość pośredników w ich ocenach. Powyższe czynniki wpłynęły na lekkie ostudzenie optymizmu, jednak wciąż wysokiego z racji dobrej koniunktury oraz odczuwanego boomu na rynku nieruchomości, niespotykanego od kilkunastu lat.

Czy czeka nas podobna sytuacja do kryzysu w 2008 roku?

– Porównanie obecnej sytuacji do tej z 2008 roku jest trudne z racji wyższych o 30 proc. realnych dochodów, niższej stopy bezrobocia, a także wyższej dynamiki wzrostu gospodarczego w obecnym czasie niż w przywoływanym okresie. Dodatkowo aspekty finansalizacji na rynku nieruchomości mają ogromne znaczenie w obecnej fazie koniunkturalnej i gospodarczej dla polskiego rynku, a także mocno odróżniają ją od tej w czasie kryzysu w 2008 roku – zapewnia Bogusław Półtorak.

W 2008 roku czynniki popytotwórcze od strony rynku finansowego były inne. Wówczas wolumen przyznawanych kredytów denominowanych w walutach obcych był znaczny, a obecnie stanowią one 1/5 funkcjonujących kredytów hipotecznych. Obecnie mamy także niskie stopy procentowe dla polskiego złotego, z konieczną perspektywą wzrostu związaną z rosnącą inflacją. Skutki dla rynku nieruchomości były oczywiste.

– Analizując wszystkie czynniki wpływające na rynek, w ciągu najbliższych kilku czy nawet kilkunastu kwartałów można oczekiwać stabilizacji na rynku nieruchomości, a nawet odbudowy w segmentach, które najbardziej straciły przez pandemię – podsumowuje prof. Półtorak.

 

 

Oglądaj także pozostałe panele dyskusyjne konferencji „Nastroje w branży nieruchomości”:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij