Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Czynniki społeczne wpływające na rynek. Konferencja online – część 4 (WIDEO)

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

fot.: Nieruchomosci-online.pl

Zmiany stylu życia, demografia, starzejące się społeczeństwo – to wszystko ma wpływ na rynek mieszkaniowy. Uwarunkowania społeczno-ekonomiczne były więc kolejnym tematem podejmowanym przez gości konferencji organizowanej przez Nieruchomosci-online.pl.

„Nastroje a społeczeństwo. Jakie czynniki społeczne wpływają obecnie na rynek mieszkaniowy?” – to tytuł ostatniego panelu eksperckiego, który towarzyszył naszej konferencji online „Nastroje w branży nieruchomości”. W dyskusji wzięli udział: dr Anita Makowska (adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, analityk biznesu firmy Archicom), Sebastian Juszczak (prawnik Polskiego Związku Firm Deweloperskich) i Bolesław Meluch (wiceprezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej). Panel poprowadził Maciej Zakrocki, dziennikarz ekonomiczny Radia TOK FM.

Jednym z głównych tematów tej części konferencji była suburbanizacja. – Rozwój obrzeży miast jest mocno zależny od czasów, w których żyjemy, a dzisiejszy rynek zmienia się bardziej dynamicznie niż do tej pory. W związku z czym owszem, obserwujemy suburbanizację, ale również powroty do miast, na które decydujemy się przede wszystkim ze względu na świetną infrastrukturę. Marzenia Polaków bywają więc mocno weryfikowane: często okazuje się, że tak naprawdę marzymy o tym, czego w rzeczywistości być może nie chcemy – podkreślała dr Anita Makowska.

Sebastian Juszczak: – Suburbanizacja jest jednym z trendów związanych z presją cenową, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że koszty w przypadku mieszkania na obrzeżach rozkładają się w czasie. Mowa tu nie tylko o wydatkach na paliwo, ale przede wszystkim o czasie przeznaczonym na dojazdy. Dlatego coraz bardziej dostrzegalny jest drugi trend, czyli idea miasta 15-minutowego, gdzie wszystkie najważniejsze punkty, takie jak szkoła czy usługi handlowe, znajdują się blisko. Świetnym przykładem są projekty multifunkcyjne, których powstaje u nas coraz więcej. W Warszawie mogą to być Browary Warszawskie czy Elektrownia Powiśle, a w Łodzi Manufaktura.

Bolesław Meluch mówił z kolei o konieczności rozwoju polityki senioralnej: – Ponad 9 mln Polaków jest uprawnionych do 14. emerytury. To pokazuje, jak olbrzymi potencjał został zapomniany. Ani strona publiczna, ani deweloperzy, nie tworzą pewnego ekosystemu, w którym osoba starsza miałaby blisko lekarza, świetlicę, klub seniora czy kościół. Praktycznie nie mamy też produktów finansowych dla osób starszych. Banki czy instytucje finansowe, jeżeli już udzielają kredytów, to oczekują zwykle spłaty maksymalnie do 75. roku życia. A przecież emerytura jest pewna do końca życia, nawet jeżeli jest niska.

Inne tematy, które poruszyli goście panelu społeczno-ekonomicznego:

  • Czy stać nas jeszcze na zakup nieruchomości?
  • Czy Polacy są już mniej przywiązani do własności?
  • Jak zmiany demograficzne wpływają na rynek mieszkaniowy?

Oglądaj pozostałe panele dyskusyjne:

 

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez 5 milionów użytkowników miesięcznie, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij