Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Rynek okiem pośredników. Konferencja online – część 2 (WIDEO)

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Co wpływa na nastroje w branży? Czy ceny zaczną spadać? Kiedy popyt się nasyci? Czy będzie coś jeszcze do kupienia w 2022 roku? W drugiej części konferencji online pt. „Nastroje w branży nieruchomości” przepytujemy reprezentantów środowiska pośredników o sytuację w III kwartale 2021 oraz o prognozy na najbliższe miesiące.

Wskaźnik INPON jest barometrem atmosfery panującej na rynku nieruchomości, opartym na opiniach pośredników. Podczas drugiego panelu pytamy wieloletnich pośredników, profesjonalistów, pełniących funkcje zarządcze w federacjach i stowarzyszeniach zrzeszających branżę, o nastroje oraz ocenę poziomu popytu, podaży i cen na rynku nieruchomości teraz i w niedalekiej przyszłości. Na zaproszenie Alicji Palińskiej z działu analiz portalu Nieruchomosci-online.pl swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się Zbigniew Kubiński, honorowy prezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości, oraz Piotr Turalski, prezes zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

– Według mnie raport z badania odzwierciedla nastroje całego środowiska, które są optymistyczne. Myślę, że przed rynkiem nieruchomości jeszcze przez kilka następnych lat będzie dobry okres. Rynek do kolejnych fal pandemii już się przyzwyczaił i jest coraz mniej wrażliwy na zagrożenie, które jest już wkalkulowane przez pośredników w ocenę sytuacji. A raport doceniam, ponieważ po raz pierwszy zostały przedstawione nastroje pośredników, którzy łączą stronę popytową z podażową, a ich obserwacje wyprzedzają trendy nawet o kilka miesięcy – opiniuje Zbigniew Kubiński.

– Zaskakuje mnie jakość badania przeprowadzonego przez Nieruchomosci-online.pl, które oddaje również mój nastrój dotyczący rynku, optymistyczny, lecz nieprzesadnie szukający znamion euforii w kontekście sytuacji, z jaką stykamy się obecnie. Obawiałbym się przy tym wszelkich ekstremów w ocenie, które są niestabilne i niebezpieczne dla rynku. Na dany moment jest optymalnie, ponieważ mamy wysoki popyt, ale też zadowalającą podaż ofert – dodaje Piotr Turalski z warszawskiego SPON.

Nastroje pośredników w zakresie popytu, podaży i cen

Eksperci rynku nieruchomości dość optymistycznie oceniają koniunkturę na rynku nieruchomości. Jednak pozytywne oceny nie dotyczą każdego obszaru rynku.

– Rynek działek jest silnie związany z sezonowością. Zwykle pod koniec roku odczuwamy osłabienie popytu, który odbuduje się na wiosnę. Odwrotnie jest z rynkiem najmu mieszkań, kiedy jesienią zainteresowanie rośnie, a zaczyna przygasać przed wakacjami. Natomiast w przypadku lokali komercyjnych nastroje są pesymistyczne, o których mówi wskaźnik poniżej 50 pkt. Tu mamy inną sytuację związaną ze zmianami postpandemicznymi. Choć powrót pracowników do biur jest już widoczny, to spora grupa z nich być może już na stałe pozostanie przy pracy zdalnej, a rynek zasili jeszcze większa liczba pustostanów, które być może w przyszłości zostaną przebudowane na lokale mieszkalne – tłumaczy Zbigniew Kubiński.

– Oceniam, że warszawski rynek najmu mieszkań już się odbudował, a czynsze osiągają nawet wyższy poziom niż przed pandemią. Łatwo i szybko można wynająć mieszkania ładne, estetycznie wykończone, w kwocie od 2 do 3 tys. zł za miesiąc. W przypadku najmu i sprzedaży lokali usługowych nie widać dobrych perspektyw z tego powodu, że raz zamkniętym lokalom gastronomicznym trudno powrócić do funkcjonowania, dlatego wiele lokali pozostaje do tej pory pustych – komentuje Piotr Turalski.

Pomimo szalejących cen, popyt jest na wysokim poziomie, co skutkuje znikaniem ofert nieruchomości z rynku.

– Obserwując rynek wtórny od lat wiem, że charakteryzuje go ciągłość. Chętni na zakup zawsze będą z powodu zmieniającej się ich sytuacji życiowej. Podobnie od strony podażowej, zawsze znajdą się osoby zdecydowane na zbycie swojej nieruchomości. Co innego, jeśli chodzi o poszukujących okazji inwestycyjnej, którzy na dany moment wycofują się z poszukiwań, a duzi inwestorzy instytucjonalni kierują się głównie ku rynkowi deweloperskiemu – zauważa Piotr Turalski.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące poziomu cen eksperci nie mieli dobrych informacji dla zainteresowanych zakupem.

– Rynek nieruchomości, w tym poziom cen, na całe szczęście reguluje się sam oraz dąży do równowagi. Niestety w obecnej chwili widzimy ingerencje w rynek, które są propopytowe. Popyt stymulowany z zewnątrz, a w 2022 roku może to zainicjować decyzja rządu dotycząca finansowania wkładu własnego przy kredytach hipotecznych, nie służy prognozom mówiącym o zastopowaniu cen. Wręcz przeciwnie, im więcej pieniądza na rynku, tym szybciej ceny będą rosnąć. Do tego wzrost usług i materiałów budowlanych nie sprzyja oczekiwaniom spadków cen. Nie oczekuję natomiast pęknięcia bańki, ponieważ obserwowany wzrost jest naturalny, nie pompowany spekulacyjnie – odpowiada Zbigniew Kubiński.

Zaproszeni paneliści zopiniowali również przyszłość rynku najmu, wpływ zmian w polityce kredytowej na popyt oraz wyzwania, które stoją przed zawodem pośrednika.

 


Oglądaj także pozostałe panele dyskusyjne konferencji „Nastroje w branży nieruchomości”:

 

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez 5 milionów użytkowników miesięcznie, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij