Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Krajobraz rynku finansowego w 2021 r. Konferencja online – część 3 (WIDEO)

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

fot.: Nieruchomosci-online.pl

Czy rok 2021 będzie rekordowy pod względem udzielonych kredytów hipotecznych? Jakie są prognozy ekonomistów? Czy grozi nam kryzys na rynku nieruchomości? To tylko niektóre tematy, jakie poruszyli eksperci podczas ekonomicznej części naszej konferencji online.

Konferencja „Nastroje w branży nieruchomości”, będąca premierą Indeksu nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON), nie mogła oczywiście odbyć się bez szerokiej dyskusji na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się w tym obszarze Katarzyna Dmowska (wiceprezes Grupy ANG) oraz dr Jacek Furga (prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji). Panel nr 3 pod tytułem „Nastroje a ekonomia. Wpływ polityki kredytowej na popyt na rynku nieruchomości” poprowadził Piotr Rożek, zastępca redaktora naczelnego PAP Biznes.

Jednym z głównych tematów poruszonych przez ekspertów była sytuacja na rynku kredytowym. – Rekordowym rokiem był 2019, kiedy udzieliliśmy ponad 220 tys. kredytów. W pandemicznym 2020 r. było to 204 tys. umów, jednak teraz szykuje się kolejny rekord. Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że na poziomie 205 tys. jesteśmy już po dziewięciu miesiącach tego roku. Niesamowity wzrost. Jeśli standard zachowań utrzyma się w IV kwartale, będziemy mieli wynik na poziomie 240 tys. sztuk kredytów hipotecznych. Pytanie, jak szybko będą następowały wzrosty stóp procentowych. To może spowodować wyhamowanie, ale akcje kredytowe nadal utrzymają się raczej na wysokim poziomie około 200 tys. umów  –  mówił dr Jacek Furga.

Katarzyna Dmowska zwracała z kolei uwagę na coraz wyższe wkłady własne do kredytów:  –  Taki trend obserwujemy. Mamy coraz bogatsze społeczeństwo, ale warto spojrzeć na to też od strony historycznej. Pokolenie wchodzące dziś w dorosłość jest pierwszym od lat, które dziedziczy majątki po dziadkach i rodzicach. Wcześniej ludzie tracili je przez wojny czy inne działania polityczne, a dziś młodzi ludzie mają lepszy start, dysponują odziedziczoną nieruchomością, którą mogą spieniężyć i wykorzystać jako wkład własny. 

Eksperci ocenili też sytuację makroekonomiczną.  –  Uzasadnienie wzrostu cen jest dziś bardziej racjonalne niż w latach 2006-2008 r., kiedy mieliśmy do czynienia z czystą spekulacją. Dzisiaj jest to efekt m.in. wzrostu gospodarczego, wzrostu cen materiałów i gruntów, a także wejścia w dojrzałość wyżu demograficznego z przełomu lat 80.-90., a to wszystko jest pokryte też wzrostem wynagrodzenia. Na dziś symptomów bańki spekulacyjnej nie widzę, chociaż popyt i podaż długo jeszcze się nie spotkają  –  mówił dr Jacek Furga.

Zdaniem Katarzyny Dmowskiej, należy spodziewać się utrzymania sytuacji, w której podaż zdecydowanie nie nadąża za popytem:  –  Sygnałem spowolnienia rynku będzie moment, w którym ceny dojdą już do takiego poziomu (a warunki kredytowania będą tak wymagające), że wielu kupujących nie będzie po prostu stać na wejście w transakcję.

Inne ważne tematy, które poruszyli goście panelu ekonomicznego:

  • Jak polityka banków i państwa wpływa na rynek?
  • Jakich zmian w wysokości stóp procentowych spodziewają się ekonomiści?
  • Jak głęboka jest dziś dziura mieszkaniowa w Polsce?
  • Czy Polacy rzetelnie spłacają zobowiązania kredytowe?

Oglądaj także pozostałe panele dyskusyjne konferencji „Nastroje w branży nieruchomości”:

 

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij