Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Odwrócona hipoteka

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Odwrócona hipoteka jest to rodzaj kredytu hipotecznego. W tym przypadku kredytobiorca otrzymuję wypłatę w postaci dożywotniej renty. Pieniądze można otrzymać także w formie jednorazowej wypłaty. Właścicielem lokalu pozostaje kredytobiorca do dnia jego śmierci. Instytucja finansowa nie może zażądać eksmisji z lokalu. Właściciel nieruchomości ma obowiązek dbać o nią, płacić czynsz i niezbędne ubezpieczenia, gdyż zgodnie z umową jej stan nie może pogorszyć się podczas trwania umowy. W wyniku działań mieszkańców nieruchomość nie może w czasie trwania umowy stracić na wartości. Zabezpieczeniem spłaty dla banku jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Po śmierci kredytobiorcy spadkobiercy mogą odzyskać nieruchomość po spłaceniu zaciągniętego kredytu.

Co to jest odwrócona hipoteka?

Kredytobiorcą, czyli podmiotem, który skorzysta z dodatkowych źródeł finansowania, może być wyłącznie osoba fizyczna, która posiada własne mieszkanie, dom, działkę lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub prawo użytkowania wieczystego. Kredytobiorcą może być także osoba fizyczna, będąca współwłaścicielem nieruchomości lub której przysługuje udział w ww. prawach. Odwrócona hipoteka nie wymaga zdolności kredytowej. Środki uzyskane z tej formy nie są opodatkowane. Nie mają wpływu na wysokość świadczeń udzielanych np. przez opiekę społeczną.

Odwrócona hipoteka znajduje odbiorców wśród osób starszych i niezamożnych. Dzięki tej formie można uwolnić środki zamrożone w nieruchomości. Kredytobiorcy zyskują dodatkowe źródło dochodu. Pozyskane środki można wydatkować w dowolny sposób: na życie, spłatę zobowiązań lub kredytów, a także na podróże.

Wysokość wypłacanej renty zależy od tego ile warta jest nieruchomość, a także od płci i wieku kredytobiorcy i wybranej formy wypłaty należności. Przy określaniu wartości rynkowej nieruchomości uwzględniany jest jej rodzaj, położenie, sposób użytkowania, przeznaczenie, stan nieruchomości oraz aktualnie kształtujące się ceny w obrocie nieruchomościami. Wysokość kredytu nigdy nie przekracza wartości nieruchomości. Najczęściej wynosi około 50% jej wartości rynkowej.

Z odwróconej hipoteki można zrezygnować, należy wówczas rozliczyć się z bankiem z wypłaconych już środków finansowych. Bank ma także prawo do zerwania umowy, jeżeli kredytobiorca nie spełnia warunków zawartych w umowie.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij