Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Badanie geotechniczne gruntu

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Badania geotechniczne gruntu pod budowę domu jednorodzinnego mają na celu sprawdzenie, jaka jest nośność i z jakich warstw składa się podłoże, na którym chcemy realizować naszą inwestycję. W trakcie badania ustalane jest także, na jakim poziomie występują wody gruntowe. Badanie nie jest obowiązkowe, ale często pomaga uniknąć wysokich kosztów realizacji inwestycji i problemów z osiadającym budynkiem.

Co to jest badanie geotechniczne gruntu?

Geotechniczne badanie gruntu, choć nie zawsze obowiązkowe, jest zalecane przed budową domu jednorodzinnego, aby ocenić nośność podłoża, poziom wód gruntowych i uniknąć problemów strukturalnych budynku. Badanie to, przeprowadzane przez geologa lub geotechnika, obejmuje wywiercenie otworów i analizę próbek gruntu, co pomaga w doborze odpowiednich fundamentów i ocenie opłacalności inwestycji.

W przypadku budowy domu jednorodzinnego badanie geotechniczne w większości przypadków nie jest obowiązkowe, ale zazwyczaj jest zalecane i pozwala uniknąć problemów związanych z osiadaniem budynku lub pękaniem ścian. Wymóg przeprowadzenia badań może być zawarty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Może o nie również poprosić organ wydający pozwolenie na budowę, ale dzieje się tak tylko w przypadku, gdy na sąsiednich działkach nie zostały wcześniej wybudowane podobne obiekty. Przeprowadzenie badań jest jednak zawsze wskazane, a w szczególności w przypadku budowy domu podpiwniczonego, budowy na zboczu, na skarpach lub w zagłębieniu terenu, czyli wszędzie tam, gdzie duże znaczenie będzie miała nośność gruntu, poziom wód gruntowych oraz przepływ wód opadowych.

Badanie gruntu odbywa się zazwyczaj poprzez wywiercenie co najmniej trzech otworów, które powinny być zlokalizowane pod przyszłym budynkiem. Odwierty wykonuje się na głębokość co najmniej 2 metrów poniżej poziomu fundamentów. W trakcie wiercenia pobiera się próbki, które pozwalają określić, jaki rodzaj podłoża znajduje się na działce. Na podstawie wyników dobierany jest odpowiedni rodzaj fundamentów.

Zazwyczaj nawet na złej jakości gruncie można postawić dom, jednak wykonanie fundamentów na gruncie o słabej nośności lub z wysokim poziomem wód może być na tyle kosztowne, że podważy sens realizacji inwestycji. Z tego powodu badanie gruntu warto przeprowadzić jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie danej działki, a najpóźniej przed rozpoczęciem budowy.

Badania musi wykonać geolog lub geotechnik z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi. Koszt badań zależy od położenia działki, rodzaju wykorzystanej technologii, użytego sprzętu oraz liczby i głębokości wykonanych odwiertów. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność powtórzenia badania np. w innej porze roku. Koszt może być wyższy w przypadku konieczności badania pobranych próbek gruntu i wód gruntowych w laboratorium.


Dowiedz się więcej:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij