Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Standard akustyczny mieszkania - czym jest i jak go poprawić?

Michalina Janyszek
Komentarze

Określenie - domowe zacisze, nie jest przypadkowe. W domu szukamy spokoju i relaksu, dlatego mieszkania znajdujące się przy ruchliwych ulicach cieszą się mniejszą popularnością, a za uciążliwych sąsiadów uznajemy zwykle tych hałaśliwych. Normy dotyczące akustyki, o których zaraz wspomnę, mają za zadanie chronić nas przed szkodliwym hałasem zewnętrznym i wewnętrznym. Okazuje się jednak, że i my sami możemy mieć wpływ na to, jak ciche jest nasze mieszkanie. W jaki sposób?

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Hałas nie tylko irytujący, ale i szkodliwy

W lokalu mieszkalnym jesteśmy narażeni na hałas dochodzący z zewnątrz budynku, lecz w zabudowie wielorodzinnej bardziej uciążliwe potrafią być remonty lub sąsiedzi - imprezowicze, czyli hałas wewnątrz. Polskie prawo dokładnie określa normy akustyczne obowiązujące w dzień i w czasie ciszy nocnej. Ich naruszenie może zakończyć się pozwem cywilnym, więc warto je znać.

Dokładne dane dotyczące dźwięków, jakie mogą przenikać do mieszkania znajdziecie tutaj - "Budynek mieszkalny a normy hałasu". Jednak mimo prawnych regulacji, z hałasem o podwyższonej intensywności mamy do czynienia nazbyt często, a problemem zwykle są sąsiedzi. Normy budowlane nie pozwalają stawiać budynków mieszkalnych w okolicy, która mogłaby hałasem szkodzić mieszkańcom. Głośna muzyka, dzieci czy niekończące się remonty to najczęstsze przyczyny stresu akustycznego. Gdy hałas jest sporadyczny i krótkotrwały, nie sprawia problemu, jednak ten długotrwały może być naprawdę niebezpieczny. Dlatego trzeba mieć świadomość, że przewlekły i hałaśliwy remont to naruszanie przepisów prawnych.

Ponieważ nawet dźwięki poniżej dopuszczalnej normy potrafią być irytujące, istnieją technologie podnoszące jakość akustyczną wnętrza. Aby je lepiej zrozumieć, warto zacząć od tego, jak standardowo wygłuszana jest zabudowa wielorodzinna. Ściany i okna zewnętrzne mają za zadanie chronić nas od zimna i hałasu. Izolacyjność akustyczna jest szczególnie ważna w zabudowie miejskiej, ale nie tylko. Kluczowa jest również dla nieruchomości zlokalizowanych przy drogach szybkiego ruchu lub w sąsiedztwie lotniska. Nowoczesne systemy budowlane mają chronić mieszkańców nie tylko przed szkodliwym hałasem, ale i drganiami, które szczególnie obciążają stopy, miednicę i kręgosłup. Właśnie dlatego ważne jest, aby przegrody zewnętrzne spełniały normy akustyczne ustalone nie tylko w polskim prawie, ale i ustawodawstwie europejskim.

Co wpływa na wyciszenie mieszkania?

Materiały używane do budowy ścian zewnętrznych muszą przejść odpowiednie testy laboratoryjne, dotyczące izolacyjności akustycznej. Typy przegród i parametry nie są przypadkowe. Inspektor budowlany ma prawo zlecenia badań terenowych mających na celu sprawdzenie standardu akustycznego budynku i często z niego korzysta. Tego typu testy wymagają jednak doświadczonej ekipy pomiarowej oraz optymalnych warunków akustycznych w bezpośrednim otoczeniu nieruchomości. A jak to wygląda w przypadku ścian wewnętrznych?

Ściany wewnętrzne to przegrody funkcjonalne w mieszkaniach i domach. Ich głównym zadaniem jest właśnie ochrona przed rozchodzeniem się hałasów, ograniczają też przenikanie ciepła między lokalami w blokach. Mówiłam już o konkretnych wytycznych dotyczących ochrony przed hałasem. Wewnątrz budynku dotyczą one zarówno hałasu powstającego w naszym mieszkaniu, jak i tego, który dochodzi zza naszych drzwi. Warto podkreślić, że ścianki działowe powinny zapewniać tłumienie dźwięku na poziomie nie mniejszym niż 30 dB. W przypadku przegrody przylegającej do łazienki lub innego pomieszczenia gospodarczego, które może być źródłem hałasu, izolacja akustyczna musi sięgać 35 dB. Jak łatwo się domyślić, najbardziej szczelne akustycznie są ściany oddzielające mieszkanie od części wspólnych budynku, takich jak klatki schodowe czy kotłownie.

Do budowy ścian wewnętrznych wykorzystuje się drobnowymiarowe materiały ścienne. Dla zachowania odpowiednich standardów akustycznych zwykle wystarczają konstrukcje szkieletowe z pokryciem płytowym. Przegrody o wyższej dźwiękoszczelności, jak te przy łazienkach lub klatkach schodowych, są zwykle grubsze. Te drugie, często pełnią również funkcję ścian nośnych. Ich budowa jest najczęściej trójwarstwowa, powstają z bloczków betonu i pustaków ceramicznych. Dodatkowo ściany zawsze powinny być pokryte warstwą tynku z obu stron.

Czasem zdarza się jednak, że standardowe rozwiązania nie wystarczają. Dodatkowego wytłumienia może wymagać na przykład ściana przylegająca z jednej strony do łazienki, a z drugiej do sypialni, lub któryś z pokojów użytkowych. Osoby budujące dom mogą dostosować właściwości tłumiące każdej ze ścian do swoich potrzeb. Dla lepszego tłumienia stosuje się między innymi bloczki silikonowe, które podnoszą wskaźnik izolacyjności akustycznej do 42 dB. Jednak i mieszkańcy bloków mogą sprawić, że w ich mieszkaniu (lub pokoju) będzie ciszej.

Izolacja akustyczna w kontekście podłogi dotyczy najczęściej ograniczenia hałasów uderzeniowych, takich jak tupanie czy przesuwanie mebli. Jeśli przedostają się one do pomieszczeń na niższym piętrze oznacza to, że podłoga jest zbyt słabo wytłumiona. Najlepszym sposobem na podniesienie jej standardu są tak zwane maty akustyczne. Kładzie się je jako dodatkową warstwę izolacyjną pod panelami, wykładziną czy nawet płytkami ceramicznymi.

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów mat dźwiękochłonnych. Do najpopularniejszych należą te wykonane z gumy, korka lub pianki. Gumowe maty są trwałe, łatwe w montażu i stosunkowo niedrogie. Wykazują odporność na wilgoć i pleśń. Dzięki temu z powodzeniem można je stosować w łazienkach i kuchniach. Inną popularną opcją są korkowe maty akustyczne. Powstają ze sprasowanych cząstek korka, są lekkie i zapewniają doskonałe pochłanianie dźwięku oraz izolację. Korkowe maty dźwiękochłonne są przyjazne dla środowiska i można je poddać całkowitemu recyklingowi. Najbardziej skuteczne w tłumieniu hałasu są maty piankowe. Jednak ze względu na grubość i naturę materiału częściej są stosowane do wygłuszania ścian. Tylko specjalistyczne maty piankowe wysokiej jakości nadają się do intensywnej eksploatacji, jakiej codziennie ulega podłoga.

Dla dobrej izolacji akustycznej mieszkania istotne są również odpowiednie okna. Nowoczesne okna są wykonane z materiałów energooszczędnych, które pomagają zmniejszyć straty ciepła zimą i jego zyski latem. Mogą być również wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przed promieniowaniem UV czy lepsza izolacja akustyczna.

Dzisiejsza branża okienna wykorzystuje specjalistyczne materiały np. szkło laminowane. Jest ono wzmocnione warstwą tworzywa sztucznego, by lepiej pochłaniać fale dźwiękowe. Standard akustyczny pomieszczeń podnoszą również podwójne lub potrójne szyby o różnych grubościach tafli. Przestrzeń między nimi działa jak izolator, co pomaga zredukować przenoszenie hałasu. Właściwości wytłumiające mają także okna z wypełnieniem gazowym. Warto pamiętać, że liczba tafli nie jest czynnikiem decydującym o poziomie wyciszenia wnętrza. Dużo ważniejsza jest grubość tafli i rodzaj wypełnienia przestrzeni między nimi. Dla podniesienia standardu akustycznego mieszkania warto również zastosować izolację całej konstrukcji okna wraz z jego ramą lub pomyśleć o folii akustycznej.

Jak wyciszyć mieszkanie?

Bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób rozchodzi się dźwięk w mieszkaniu, ma jego wyposażenie. Puste i odsłonięte powierzchnie (okna, ściany, podłogi oraz stropy) niekorzystnie wpływają na izolację akustyczną. Dlatego pierwszym krokiem w walce z hałasem - zarówno docierającym do naszego mieszkania, jak i z niego się wydostającym - są wykładziny, dywany, meble, zasłony i inne elementy wystroju, które będą absorbowały fale akustyczne.

Jeśli w walce o ciszę w mieszkaniu jesteśmy gotowi na remont, skuteczna może okazać się dodatkowa izolacja ze styropianu i wełny mineralnej. Pracę należy zlecić fachowcom i przygotować się na to, że wygłuszone pomieszczenie zmniejszy się o kilka centymetrów. Grubsze ściany zapewnią nie tylko lepszą izolację akustyczną, ale i cieplną. Prostszym rozwiązaniem, które nie wymaga tak inwazyjnych prac jest wygłuszenie ścian przy pomocy pianki akustycznej, jednak i w tym przypadku tracimy kilka centymetrów przestrzeni mieszkalnej. Pianka nie jest też tak skuteczna, jak wspomniane wcześniej wygłuszenie ze styropianu i wełny. Aby zredukować hałas zewnętrzny warto też zadbać o izolację okien, a jeśli jest taka potrzeba, wymienić je na nowe. Nieszczelne okna to nie tylko hałas, ale i utrata ciepła.

Izolacja akustyczna mieszkania a przepisy

Najważniejszym aktem prawnym dotyczącym szczelności akustycznej budynków jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wszystkie nowe inwestycje budowlane muszą powstawać z poszanowaniem tych zasad. Ale co ze starą zabudową? W świetle prawa budynki, które nie spełniają ściśle określonych norm czeka modernizacja. Obowiązek zachowania odpowiedniego standardu akustycznego spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości.

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij