Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jak zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu?

Magdalena Mróz-Jurgielewicz
Komentarze

Od jakości powietrza, którym oddychamy, zależy nie tylko nasze zdrowie. Wpływa ona na nasze samopoczucie, koncentrację, podatność na infekcje i alergie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że powietrze, którym oddychamy w domu może być nawet trzykrotnie bardziej zanieczyszczone od tego na zewnątrz. Jak więc zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu?

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Temat smogu podejmowany jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, tymczasem latem również jesteśmy narażeni na jego oddziaływanie. Mowa tu o tzw. białym smogu, który powstaje przede wszystkim w dużych miastach na skutek dużego ruchu samochodowego i lotniczego. Panuje pogląd, że chcąc uniknąć wdychania szkodliwych substancji należy unikać intensywnych aktywności na świeżym powietrzu, dłuższych spacerów, a nawet ograniczyć wyjścia z domu w czasie, gdy smog jest największy. Wciąż jednak lekceważony jest fakt, że stan powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy codziennie przez wiele godzin, również może mieć na nas negatywny wpływ. Większość osób nie jest bowiem świadoma, że złej jakości powietrze przedostaje się również do wnętrz budynków, a problem ten nie jest poruszany w mediach i nagłaśniany tak jak problem powietrza na zewnątrz. Dodatkowo na jego stan wpływ ma wiele czynników powstających w samych pomieszczeniach.

Stan powietrza w mieszkaniach przekłada się na zdrowie lokatorów, warto więc zadbać o jego jakość. Niedobór tlenu i duże stężenie dwutlenku węgla może przyczynić się do duszności, bólu i zawrotów głowy, a duże stężenie w powietrzu mikroorganizmów może powodować astmę i zwiększać ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Co wpływa na jakość powietrza w mieszkaniu?

O tym, czy powietrze jest zdrowe, decyduje głównie poziom jego czystości i wilgotności. Na stan powietrza w mieszkaniu wpływ mają przede wszystkim aktywności mieszkańców, takie jak: palenie papierosów, gotowanie, suszenie prania w mieszkaniu, używanie środków czyszczących, posiadanie zwierząt domowych. Do pogorszenia jego jakości przyczyniają się alergeny, bakterie, toksyczne związki, dwutlenek węgla i pyły, pojawiające się jako efekt uboczny wymienionych codziennych czynności.

Bez wpływu nie pozostają również materiały użyte do budowy i wykończenia mieszkania. Istotne jest więc wyposażenie, np. meble z tworzyw sztucznych, syntetyczne dywany, kleje do tapet, niektóre farby i urządzenia elektroniczne i AGD, które emitują szkodliwe substancje. Problem staje się poważniejszy szczególnie w okresie grzewczym, kiedy to pod wpływem temperatury i suchego powietrza nasilają się objawy alergii oraz inne dolegliwości układu oddechowego, obniża się odporność i zwiększa zapadalność na infekcje. Są to bowiem idealne warunki do rozwoju i przenoszenia się alergenów, wirusów oraz pyłów. Te wszystkie czynniki połączone z niewłaściwą wilgotnością powietrza tworzą niekorzystne dla zdrowia mieszkańców środowisko.

Jak sprawdzić jakość powietrza?

Objawy złej jakości powietrza w mieszkaniu odczujemy bardzo szybko. Należą do nich suchość gardła, zaczerwienienie spojówek, sucha skóra, a nawet ból głowy. Aby sprawdzić stan powietrza można skorzystać ze specjalnych czujników. Są to urządzenia dostępne w wersjach prostszych i tańszych oraz bardziej zaawansowanych, za które trzeba zapłacić więcej. Te pierwsze oferują jedynie sam pomiar powietrza, drugie natomiast poza pomiarem przede wszystkim poprawią jego stan. Mowa tu o oczyszczaczach, nawilżaczach i jonizatorach powietrza. Ale jakość powietrza można również podnieść domowymi sposobami, nie wydając pieniędzy na specjalistyczny sprzęt.

Jak poprawić jakoś powietrza domowymi sposobami?

Najprostszym sposobem dbania o stan powietrza w mieszkaniu jest umieszczenie w nim kwiatów, poprawiają one bowiem jego jakość tworząc szczególny mikroklimat, wzbogacając powietrze o tlen i pochłaniając dwutlenek węgla. Ponadto doskonale wychwytują kurz i zanieczyszczenia, a niektóre gatunki roślin przez aparaty szparkowe na liściach pochłaniają również substancje toksyczne. Najlepiej do tego zadania sprawdzą się rośliny o dużych, cienkich liściach, preferujące miejsca zacienione, m.in. skrzydłokwiat, dracena, paprotka, filodendron, figowiec, wężownica, anturium, chamedora czy zielistka Sternberga. Są to więc naturalne filtry powietrza. Jest to sposób stosunkowo tani, który wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń także w inny sposób. Udowodniono bowiem, że w obecności natury łatwiej się relaksujemy, rośliny działają na nas uspokajająco i antystresowo. Poza tym czynią wnętrza bardziej przytulnymi i mogą być estetycznym elementem wykończenia.

Innym prostym sposobem na utrzymanie dobrej jakości powietrza jest solidne wietrzenie mieszkania. Najlepsze efekty daje krótkie, ale intensywne wietrzenie przy otwartych na oścież oknach. Należy jednak pamiętać, że należy to robić, kiedy poziom smogu na zewnątrz jest niski lub w ogóle go nie ma. W miesiącach zimowych najlepszą porą będą więc godziny poranne.

Ważne jest także utrzymanie porządku i bieżące, częste ścieranie kurzu wilgotną szmatką oraz regularne odkurzanie. Pozwoli to usunąć kurz i inne szkodliwe substancje, które osiadły na meblach i podłodze. Doskonale sprawdzi się tu odkurzacz wodny lub przynajmniej odkurzacz z dobrym filtrem. Warto również często przecierać podłogi na mokro.

Jeśli powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche, a nie posiadamy nawilżacza powietrza, dobrym pomysłem jest powieszenie na kaloryferach mokrych ręczników lub postawienie na nich pojemnika z wodą. Należy jednak przy tym pamiętać, że wilgotność powietrza nie może być zbyt duża (powyżej 60 proc.), ponieważ sprzyja to rozwojowi grzybów i bakterii.

Urządzenia do oczyszczania powietrza

Oczyszczacz i jonizator powietrza

Innym ze sposobów poprawy jakości powietrza jest zakup oczyszczacza. Zasada jego działania jest prosta – urządzenie zasysa powietrze, filtruje je przez zestaw filtrów, usuwając przy tym szkodliwe substancje z alergenami włącznie, a następnie „oddaje” je do pomieszczenia już bez zanieczyszczeń. Niektóre modele wykorzystują również wodę, jednocześnie nawilżając powietrze. Ceny takich urządzeń zaczynają się już od kilkuset złotych.

Jonizator natomiast wspomaga proces usuwania cząstek brudu, kurzu czy alergenów emitując jony ujemne, które przyciągają do siebie jony dodatnie zanieczyszczeń, dzięki czemu opadają one na podłogę, skąd następnie można je łatwo usunąć podczas mycia.

Wybierając oczyszczacz warto zwrócić uwagę na wydajność takiego urządzenia, czyli jaką powierzchnię jest w stanie oczyścić, poziom filtracji powietrza, posiadanie filtra HEPA i filtra z węgla aktywnego, poziom głośności czy wyposażenie w jonizator. Dla prawidłowego działania oraz zachowania funkcji urządzenia trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów.

Nawilżacz powietrza

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić od 40 do 60 proc. Jest to poziom zapewniający dobre samopoczucie oraz warunki bezpieczne dla naszego zdrowia. Natomiast w sezonie grzewczym wartości te bywają mocno zaburzone. Sucha skóra, poczucie suchości w nosie, drapanie w przełyku świadczą o zbyt suchym powietrzu. Jeśli nie możemy zapanować nad poziomem wilgotność w mieszkaniu, warto rozważyć zakup nawilżacza.

Działanie tego urządzenia opiera się na wentylatorze zasysającym suche powietrze, które przechodząc przez specjalną matę nawilżającą (ewaporacyjną) zostaje nawilżone i oczyszczone, a woda wprawiona w ruch działa jak naturalny filtr powietrza, zatrzymując wszelkie zanieczyszczenia, jednocześnie nadając powietrzu odpowiednią wilgotność. Dzięki urządzeniu zwiększa się wilgotność powietrza, a wszelkie pyły zostają z niego usunięte.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia uniwersalnego, czyli oczyszczacza powietrza wyposażonego zarówno w nawilżacz, jak i zintegrowany system filtrów, który wychwyci niemal wszystkie alergeny, pyły, bakterie, a do tego pochłania zapachy.

Klimatyzacja

Nowoczesne klimatyzatory zapewniają nie tylko możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniach, ale również ogrzanie ich zimą oraz wentylację, filtrację i osuszanie zbyt wilgotnego powietrza. Jeśli urządzenia posiada filtr HEPA doskonale usuwa pyły, kurz, roztocza, bakterie, pleśń oraz grzyby. Aby prawidłowo spełniało swoją funkcję należy przestrzegać zasad użytkowania zgodnie z instrukcją.

Prawidłowa wentylacja

Najważniejsza jednak dla utrzymania odpowiedniej jakości powietrza jest właściwa wentylacja. Szczególnie w pomieszczeniach, w których występuje wysoka temperatura i wilgoć, czyli w łazience i kuchni, powinien być zapewniony stały dopływ świeżego powietrza. Kratki wentylacyjne muszą więc pozostać odkryte, nie należy ich zasłaniać meblami, do tego trzeba je regularnie czyścić.

Dobór metody oczyszczania powietrza zależeć powinien od budżetu, jaki chcemy na ten cel przeznaczyć, powierzchni jaką będziemy oczyszczać, ale przede wszystkim od zanieczyszczeń, jakie chcemy usuwać. Najlepszym jednak sposobem na utrzymanie dobrej jakości powietrza będzie połączenie kilku rozwiązań.

 

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Mróz-Jurgielewicz

Magdalena Mróz-Jurgielewicz - Specjalistka z zakresu prawa (ukończone studia na kierunku prawo i administracja, doświadczenie zawodowe w kancelarii radców prawnych). Swoją wiedzę wykorzystuje w pracy w Zespole Windykacji Procesowej jednego z największych banków, gdzie zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa i postępowania cywilnego. Interesuje się rynkiem nieruchomości i kwestiami związanymi z szeroko pojętym prawem nieruchomości.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij