Jak zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Od jakości powietrza, którym oddychamy, zależy nasze zdrowie. Jak sprawdzić, czy jakość powietrza w naszym mieszkaniu jest dobra i jak ją poprawić?

Temat smogu czy zbyt dużego zanieczyszczenia jest często podejmowany zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Mówi się o tym, że gdy jakość powietrza jest zła, powinno się unikać intensywnych aktywności na świeżym powietrzu, dłuższych spacerów, a nawet ograniczyć wyjścia z domu. Wciąż lekceważony jest jednak czynnik, który codziennie ma wielogodzinny wpływ na nasz organizm, czyli stan powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Większość osób nie jest bowiem świadoma, że złej jakości powietrze przedostaje się również do wnętrz budynków. Dodatkowo ma na nie wpływ wiele czynników powstających we wnętrzach.

Stan powietrza w mieszkaniu ma wpływ na zdrowie mieszkańców, warto więc zadbać o jego jakość. Przykładowo niedobór tlenu i duże stężenie dwutlenku węgla może przyczynić się do duszności, bólu i zawrotów głowy, a duże stężenie w powietrzu mikroorganizmów może powodować astmę i zwiększać ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Co wpływa na jakość powietrza w mieszkaniu?

Na to, czy powietrze jest zdrowe, wpływa głównie poziom jego czystości i wilgotności. Na jakość powietrza w mieszkaniu mają wpływ również aktywności mieszkańców, takie jak: palenie papierosów, gotowanie, suszenie prania w mieszkaniu, używanie środków czyszczących, posiadanie zwierząt domowych. Do pogorszenia jego stanu przyczyniają się również alergeny, bakterie, toksyczne związki, dwutlenek węgla i pyły.

Bez wpływu nie pozostają również materiały użyte do budowy i wykończenia mieszkania. Istotne jest również wyposażenie, np. meble z tworzyw sztucznych, syntetyczne dywany, kleje do tapet, niektóre farby i urządzenia elektroniczne i AGD emitują szkodliwe substancje. Problem przybiera na znaczeniu szczególnie w okresie grzewczym. Nasilają się wówczas objawy alergii oraz dolegliwości osób niebędących na nic uczulonych, zwiększa się również zapadalność na infekcje układu oddechowego.

Te wszystkie czynniki plus niewłaściwa wilgotność powietrza mogą więc znacznie rzutować na stan zdrowia domowników.

Jak sprawdzić jakość powietrza?

Objawami złej jakości powietrza w mieszkaniu jest suchość gardła, zaczerwienienie spojówek, sucha skóra, a nawet ból głowy. W przypadku obaw o stan powietrza pomocny będzie specjalny czujnik jego jakości. Wersje tańsze oferują jedynie sam pomiar, ale te droższe poza samym pomiarem przede wszystkim poprawią jego stan. Mowa tu o oczyszczaczach i nawilżaczach czy jonizatorach powietrza, które zadbają o powietrze.

Oczyszczacz i jonizator powietrza

W celu poprawy jakości powietrza można skorzystać z oczyszczacza powietrza. Zasada jego działania jest prosta – urządzenie zasysa powietrze, filtruje je przez zestaw filtrów, jednocześnie usuwając wszelkie szkodliwe elementy, z alergenami włącznie, a następnie „oddaje” je do pomieszczenia już bez zanieczyszczeń. Niektóre modele do oczyszczania powietrza wykorzystują również wodę. Ceny tańszych modeli zaczynają się od kilkuset złotych, więc nie są relatywnie drogie.

Z kolei jonizator wspomaga proces usuwania cząstek brudu, kurzu czy alergenów emitując jony ujemne, które przyciągają do siebie jony dodatnie zanieczyszczeń, dzięki czemu zanieczyszczenia opadają na podłogę i łatwo można je usunąć myjąc podłogę.

Podczas wyboru oczyszczacza warto zwrócić uwagę na wydajność urządzenia (ile mkw. jest w stanie oczyścić), poziom filtracji powietrza, posiadanie filtra HEPA i filtra z węgla aktywnego, poziom głośności czy wyposażenie w jonizator. Trzeba jednak pamiętać, by regularnie czyścić i wymieniać w urządzeniu filtry.

Nawilżacz powietrza

Badania wykazały, że optymalna wilgotność dla ludzkiego organizmu powinna wynosić od 40 do 60 proc. Natomiast w sezonie grzewczym powietrze w mieszkaniach bywa znacznie przesuszone. Sucha skóra, poczucie suchości w nosie, drapanie w przełyku świadczą o zbyt suchym powietrzu. Jeśli okazuje się, że wilgotność znacznie odbiega od norm warto rozważyć zakup nawilżacza.

W nawilżaczu wentylator zasysa suche powietrze, które przechodząc przez specjalną matę nawilżającą (ewaporacyjną) zostaje nawilżone i oczyszczone, bowiem woda wprawiona w ruch działa jak naturalny filtr powietrza, zabierając ze wszelkie sobą zanieczyszczenia, a jednocześnie nadając powietrzu odpowiednią wilgotność. Dzięki urządzeniu zwiększa się wilgotność powietrza, a wszelkie pyły opadają i łatwiej je usunąć.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza wyposażonego zarówno w nawilżacz, jak i zintegrowany system filtrów, który wychwyci niemal wszystkie alergeny, pyły, bakterie, a do tego pochłania zapachy.

Domowe sposoby na poprawę jakości powietrza

Najprostszym sposobem dbania o stan powietrza w mieszkaniu jest posiadanie w nim kwiatów, poprawiają one bowiem mikroklimat i jakość powietrza, wzbogacając je o tlen i pobierając dwutlenek węgla. Ponadto doskonale wychwytują kurz i zanieczyszczenia, a niektóre przez aparaty szparkowe na liściach pochłaniają również substancje toksyczne. Najlepiej sprawdzą się rośliny o dużych, cienkich liściach, preferujące miejsca zacienione, m.in. skrzydłokwiat, dracena, paprotka, filodendron, figowiec, wężownica, anturium, chamedora czy zielistka Sternberga.

Poza tym gdy powietrze na zewnątrz jest dość czyste, warto solidnie przewietrzyć mieszkanie. Najlepsze efekty daje krótkie, ale intensywne wietrzenie przy otwartych na oścież oknach.

Pomocne będzie również częste ścieranie kurzu wilgotną szmatką, a regularne odkurzanie pozwoli usunąć substancje, które osiadły na podłodze. Doskonale sprawdzi się tu odkurzacz wodny lub przynajmniej odkurzacz z dobrym filtrem. Warto również często przecierać podłogi na mokro.

Jeśli powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche, a nie posiadamy nawilżacza powietrza, dobrym pomysłem jest powieszenie na kaloryferach mokrych ręczników. Z kolei należy przy tym pamiętać, że zbyt duża wilgotność powietrza (powyżej 60 proc.) sprzyja rozwojowi szkodliwych składników powietrza.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij