Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jakie są koszty wykończenia mieszkania?

Anna Serafin
Komentarze

Cena zawarta w umowie z deweloperem to niestety nie koniec wydatków, które musimy ponieść, aby się wprowadzić do mieszkania. Trzeba jeszcze zadbać o odpowiednie wykończenie, które nada wnętrzu użytecznego, ale również przytulnego charakteru. Na jakie koszty należy się przygotować? Podpowiadamy, jakie prace są zawarte w poszczególnych poziomach wykończenia, jak przygotować kosztorys, na czym można zaoszczędzić i jaka jest cena za wykończenie mieszkania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Nie ma żadnego prawnie ustalonego określenia dotyczącego tego, kiedy nieruchomość można uznać za zakończoną. Inwestorzy umawiają się z deweloperami na określony stopień zaawansowania prac – np. stan surowy, deweloperski czy pod klucz.

Jednak to, jak będzie wyglądało mieszkanie, gdy nabywcy odbiorą klucze, zależy tylko i wyłącznie od ustaleń pomiędzy stronami umowy kupna-sprzedaży.

Poziomy wykończenia mieszkania

W branży są stosowane najczęściej trzy poziomy wykończenia mieszkania: surowy, deweloperski i pod klucz.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, są to określenia umowne i nie ma żadnych standardów, które narzucałyby, co w ramach konkretnego poziomu musi być wykonane.

Co obejmuje stan surowy mieszkania?

Najczęściej  stan surowy polega na tym, że lokal jest wyposażony w kominy, orynnowanie, ścianki działowe, drzwi i okna. Odbiór nieruchomości w takim standardzie wykończenia pozwala ją w pełni dostosować do własnych potrzeb (także pod kątem umiejscowienia urządzeń RTV i AGD, ogrzewania podłogowego czy zastosowania elementów „smart home”), ale pochłania także najwięcej pieniędzy.

Co obejmuje stan deweloperski mieszkania?

Stan deweloperski (najczęściej spotykany przy odbiorach mieszkań) to stan surowy wzbogacony o tynk na ścianach, wylewkę na podłodze, parapety, balustrady na balkonie, instalację grzewczą, elektryczną, wentylacyjną i wodno-kanalizacyjną. To przysłowiowa „biała kartka”. Wszystkie poważne prace są już wykonane, ale my wciąż możemy wybrać kolor ścian, meble, panele, płytki, sprzęty w kuchni i w łazience. Wykończenie ze stanu deweloperskiego do takiego, do którego można będzie się wprowadzić, będzie tańsze niż od stanu surowego.

Co obejmuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykończenie pod klucz oznacza, że wykonawca oddaje nam lokal gotowy do przeprowadzki. Nieruchomość jest w pełni wykończona: ściany są pomalowane, podłogi i płytki ułożone, a drzwi wewnętrzne, szafy wnękowe, urządzenia sanitarne, AGD i meble kuchenne zamontowane. Wystarczy wnieść tylko własne meble, akcesoria, dekoracje i można się wprowadzać. Szczegóły wykończenia pod klucz są ustalane z deweloperem, najczęściej w porozumieniu również z architektem. Zazwyczaj możemy wybrać wersję bazową, rozszerzoną i premium, a od tego zależy, jakiej jakości materiały, meble i urządzenia zostaną zastosowane i ile ostatecznie będzie to kosztowało.

Cena standardu pod klucz jest najwyższa spośród wyżej omawianych, ale pozwala oszczędzić czas i nerwy, które trzeba by było poświęcić, aby przeprowadzić remont we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że deweloperzy mają ograniczony wybór materiałów, faktur i kolorów, więc jeśli zależy nam na spersonalizowanym wnętrzu, to przy takim standardzie wykończenia prawdopodobnie nie uda się spełnić wszystkich naszych marzeń.

Co uwzględnić, planując wykończenie mieszkania?

Podstawą planowania wykończenia mieszkania jest budżet. Od niego będzie zależało, na jaki standard powinniśmy się zdecydować, jakie materiały, meble i sprzęty kupić oraz co musimy zrobić we własnym zakresie, jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów.

Znając budżet, trzeba stworzyć kosztorys, który pozwoli sprawdzić, czy nasze wnętrzarskie potrzeby i marzenia zmieszczą się w planowanym budżecie. Jeśli mamy taką możliwość, to warto na tym etapie skonsultować się z architektem wnętrz, który pomoże stworzyć projekt i podpowie nam, jakie rozwiązania będą najlepsze, gdzie kupić elementy niezbędne do wykończenia i poleci nam ekipę remontową.

W kosztorysie doprowadzenia mieszkania do stanu deweloperskiego należy uwzględnić:

 • tynkowanie ścian,
 • przygotowanie wylewki na podłodze,
 • montaż parapetów i balustrad na balkonie,
 • montaż instalacji grzewczej i grzejników,
 • montaż instalacji elektrycznej wraz z gniazdkami i włącznikami,
 • montaż wentylacji,
 • montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej.

W kosztorysie doprowadzenia mieszkania do stanu "pod klucz" należy uwzględnić:

 • ułożenie podłóg (paneli, parkietu, itp.),
 • ułożenie płytek na podłodze i na ścianach,
 • montaż urządzeń sanitarnych w łazience,
 • malowanie ścian i/lub ułożenie tapet,
 • montaż urządzeń AGD i mebli kuchennych,
 • montaż oświetlenia.

Jeśli wolimy nie angażować się w żadne prace, to ekipę można również zamówić do montażu mebli.

Co można zrobić samemu?

Wykonanie części prac we własnym zakresie pozwala obniżyć koszty remontu. Warto jednak pamiętać, że gdy nie mamy doświadczenia w wykańczaniu mieszkań, to trudniejsze prace lepiej zlecić specjalistom (np. położenie płytek, biały montaż, prace związane z instalację elektryczną i hydrauliczną, montaż mebli i urządzeń w kuchni). Jeśli znajdziemy wykwalifikowane osoby, to elementy wykończenia będą cieszyły nasze oczy i przetrwają długie lata. Przykładowo, samodzielnie położenie płytek może się skończyć ich odpadaniem, a montaż urządzeń sanitarnych przeciekaniem. Oszczędność będzie więc tylko pozorna, bo po krótkim czasie będziemy musieli zapłacić za naprawę niedoróbek.

Są jednak łatwe do wykonania prace, z którymi bez problemu poradzi sobie nawet osoba bez remontowego doświadczenia. Samemu warto pomalować ściany, położyć panele czy skręcić meble. Dzięki temu nie będziemy musieli płacić za tego typu prace fachowcom i zaoszczędzimy na kosztach wykończenia.

 

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij