Sprzedaż mieszkania z kredytem

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Kredyt hipotecznym jest zobowiązaniem zaciąganym nawet na 30 lat. W tym czasie sytuacja życiowa lub finansowa nabywcy może się zmienić, przez co będzie chciał on sprzedać zakupioną nieruchomość. Na szczęście nawet mieszkanie obciążone hipoteką można spieniężyć, wygląda to jednak nieco inaczej niż w przypadku zwykłej sprzedaży.

Najważniejsze przy tym, że sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem należy zawsze konsultować z bankiem, który tego kredytu udzielił. Bez zgody banku transakcja nie będzie mogła dojść do skutku. Mieszkanie stanowi bowiem zabezpieczenie interesów banku na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy.

Sprzedaż taka jest bardziej sformalizowana. Sposób jej przeprowadzenia zależy od tego, czy kupujący dysponuje gotówką, czy na zakup również będzie zaciągał kredyt, oraz czy kredyt zbywcy został zaciągnięty w walucie obcej.

Nabywca z gotówką

Sytuacja jest prosta jeśli wartość transakcji jest wyższa niż zobowiązanie kredytowe. W takim wypadku, po uzyskaniu zgody banku, kupujący przelewa na jego rachunek kwotę równą wysokości hipoteki, a ewentualną nadwyżkę przelewa sprzedającemu. Warto przedtem sprawdzić umowę kredytową, ponieważ niektóre banki wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu w pierwszych kilku latach. Nie jest to regułą, jednak czasami warto zaczekać ze sprzedażą do upłynięcia tego terminu.

Kupujący z kredytem

Tutaj procedura będzie bardziej skomplikowana. Nabywca chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny, będzie potrzebował zabezpieczenia, którym najczęściej jest kupowane mieszkanie. Tymczasem do momentu uregulowania zobowiązania zbywcy wobec jego banku kredytującego, bank ten nie usunie wpisu o hipotece z księgi wieczystej. Dwie hipoteki nie mogą być wpisane jednocześnie, ponieważ w tym wypadku wartość nieruchomości będzie niewystarczająca do zabezpieczenia obu zobowiązań. W tej sytuacji należy zacząć od uzyskania zgody obu banków na przeprowadzenie takiej transakcji. Następnie strony powinny upewnić się, aby w akcie notarialnym znalazł się zapis o tym, w jaki sposób transakcja zostanie przeprowadzona. Sprzedający musi uzyskać wcześniej zaświadczenie o aktualnym stanie zadłużenia ze wskazanym numerem konta do wpłaty oraz oświadczenie banku, że po otrzymaniu pieniędzy od kupującego zobowiązuje się do usunięcia wpisu o hipotece z księgi wieczystej nieruchomości (tzw. promesa). Zaraz po tym hipoteka zostanie wpisana przez bank kupującego, którego kredyt odtąd będzie zabezpieczony wartością mieszkania.

Mieszkanie z kredytem walutowym

W Polsce możliwe jest zaciąganie kredytów w obcych walutach, jednak wśród kredytobiorców największą popularnością cieszą się te we frankach szwajcarskich. Niestety obecnie kurs franka jest bardzo niekorzystny w porównaniu do kursów sprzed kilku lat, kiedy to nastąpił boom na kredyty frankowe. Sprzedający takie mieszkanie mogą stracić kilkadziesiąt i więcej tysięcy. Jednak sprzedaż jest w takim wypadku nadal możliwa. Należy zacząć od ustalenia wysokości rzeczywistego zadłużenia, uzyskując z baku zaświadczenie, na którym wskazana będzie wartość w walucie obcej oraz jej równowartość w polskich złotówkach. Aby taką nieruchomość sprzedać, można przepisać hipotekę na inną nieruchomość. Może to być nieruchomość osoby trzeciej, o ile oczywiście wyrazi ona na to zgodę oraz jeśli wartość tej nieruchomości nie będzie niższa niż pozostałe do zapłaty zobowiązanie kredytowe. Tym samym dług przejdzie na inną nieruchomość, a mieszkanie pozbawione obciążeń będzie można sprzedać bez konieczności uzyskania zgody banku.

Alternatywnym rozwiązaniem, pozwalającym na zarobienie na nieruchomości obciążonej hipoteką, jest jej wynajem i zakup drugiego mieszkania. Jest to oczywiście opcja dostępna wyłącznie dla osób, którym pozwala na to ich sytuacja finansowa. Wpływy z najmu będą pokrywały część rat kredytowych, jednak pojawi się w tym przypadku kolejne zobowiązanie – kredyt zaciągnięty na zakup kolejnego mieszkania. Rozwiązanie to jest korzystne dla osób, którym nie zależy na szybkim upłynnieniu kapitału zamrożonego w nieruchomości, i chcących budować swój majątek.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij