Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Księga wieczysta

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Księga wieczysta jest to ogólnopolski rejestr danych, które dotyczą stanu prawnego każdej nieruchomości. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących posesji typu dom, mieszkanie czy działka. W tym ważnym dokumencie można znaleźć dane właściciela, adres oraz inne dane dotyczące danej posesji. Kupujący powinien zajrzeć do tego rejestru zanim podpisze umowę przedwstępna, tylko wtedy ma pewność iż nieruchomość, którą chce nabyć jest czysta od wszelkich zobowiązań.

Co to jest księga wieczysta?

Krótki rys historyczny: W okresie monarchii stanowej księgi wieczyste były prowadzone przez sądy ziemskie, ale w XVII wieku funkcja ta została przejęta przez sądy grodzkie, które prowadziły je do czasów rozbiorów. Podczas zaborów, każdy z zaborców wprowadził na zabranym przez siebie terenie własne urzędowe rejestry prawne dotyczące ogółu praw na nieruchomości. Po II wojnie światowej rejestr ksiąg wieczystych został zawarty w dekrecie z 1946. Powieleniem tego jest ustawa z 6 lipca 1982r. Natomiast rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2016 roku dotyczy zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym.

W okresie 1964- 1991 księgi wieczyste były prowadzone przez państwowe biura notarialne. Od 1991 roku rejestry te są prowadzone tylko i wyłącznie przez wydziały ksiąg wieczystych, obecne przy sądach rejonowych, które są właściwe dla danej nieruchomości.

Informacje zamieszczone w księdze wieczystej

Każda księga wieczysta posiada bardzo przejrzystą strukturę. Jest podzielona na cztery działy, z których każdy posiada innego rodzaju informacje dotyczące nieruchomości, niezależnie od jej typu. Jednak każdy rejestr charakteryzuje się trzema zasadniczymi cechami:

  • jawność- każdy ma dostęp do księgi wieczystej i może ją przejrzeć;
  • domniemana zgodność- sąd uznaje prawo do nieruchomości zapisane w księdze wieczystej za obowiązujące. Jeśli jakieś prawo nie jest ujęte w księdze wieczystej, sąd uznaje je za nie istniejące;
  • zasada rękojmi wiary publicznej- oznacza to, iż jeśli kupujący nabył nieruchomość od osoby wpisanej w księdze wieczystej jako właściciel, kupujący staje się właścicielem nawet jeśli osoba sprzedająca posesję nie posiadała do niej praw.

Działy księgi wieczystej

Dział I: informacje o nieruchomości

W tej części znajdują się informacje dotyczące nieruchomości: adres, powierzchnia, liczba kondygnacji , pomieszczeń itp. Tutaj także znajduje się wzmianka, jakie prawo przysługuje właścicielowi danej parceli - np. jeśli jest więcej niż jeden właściciel posesji jaki jest udział w części wspólnej, bądź też na jakiej zasadzie może korzystać z nieruchomości każdy z właścicieli.

Dział II: informacje o właścicielu lub użytkowniku

W tym rozdziale znajdują się dane właściciela lub wzmianka o wieczystym użytkowniku danej nieruchomości. Jeśli dana posesja posiada więcej niż jednego właściciela, to właśnie tutaj znajdą się wszelkie informacje o wielkości udziałów wszystkich właścicieli danej parceli.

Dział III: informacje o prawach i roszczeniach dotyczących nieruchomości

W tym dziale znajdują się informacje o obciążeniach nieruchomości, jeśli takowe występują. Może to być wzmianka np.: o służebności gruntowej (m.in. kto ma prawo przechodzenia przez działkę) czy przesyłu czyli praw firm przesyłowych. Ten dział jest bardzo ważny dla potencjalnego nabywcy- tutaj właśnie są zawarte informacje dotyczące ewentualnych toczących się egzekucji na tej posesji.

Dział IV: informacje o hipotekach

W tym dziale mieszczą się wszystkie wpisy dotyczące ewentualnej hipoteki, czyli obciążenia nieruchomości - są podane dokładne informacje o kredycie m.in. rodzaju waluty, nazwy banku.

Gdzie można znaleźć księgę wieczystą?

Aby znaleźć odpowiednią księgę wieczystą dla danej nieruchomości należy znać jej numer. Niestety nie da się ustalić numeru księgi wieczystej po adresie czy tez po numerze działki danej posesji. Każdy rejestr danych dotyczących nieruchomości jest udostępniany w dwóch formatach: papierowej i elektronicznej. Papierowa księga wieczysta znajduje się w każdym sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduję się odpowiadająca księdze parcela. Każdy obywatel może przeglądnąć rejestr w obecności pracownika sądu, a także możne otrzymać odpis zwykły- zawierający tylko aktualne dane o nieruchomości. Od 2003 roku istnieje możliwość skorzystania z elektronicznej przeglądarki ksiąg wieczystych.

Nieaktualne wpisy w księdze wieczystej

Czasami zdarza się tak iż w księdze wieczystej można znaleźć nieaktualne wpisy. W wersji papierowej podkreślone są na czerwono, natomiast w wersji elektronicznej są umieszczone na szarym tle. Każdy, kto ma problem z odczytaniem rejestru może poprosić o pomoc specjalistę.

Jak można założyć księgę wieczystą?

Można założyć ją w dwojaki sposób. Jeśli taka księga nie została jeszcze założona, zrobić to może notariusz przy akcie notarialnym umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. Jest to możliwe np.: w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do danego lokalu. Można również księgę wieczystą założyć osobiście w siedzibie właściwego dla danej nieruchomości sądu rejonowego. Koszty założenia księgi wieczystej w każdym przypadku pokrywa kupujący.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij