Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Promesa

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

W najbardziej ogólnym znaczeniu promesa to obietnica wykonania czegoś. Nazwa ta jest zwykle stosowana w kontekstach urzędowych, gdy instytucja zobowiązuje się do wydania decyzji, gdy spełnione zostaną określone formalności. Określa się w ten sposób również sam dokument zawierający taką obietnicę.

Co to jest promesa kredytowa?

W kwestiach związanych z nieruchomościami najczęściej mamy do czynienia z promesą kredytową. Osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny otrzymuje pisemną obietnicę od banku, że kredyt zostanie jej przyznany po spełnieniu określonych warunków. Można powiedzieć, że jest ona pisemnym potwierdzeniem zdolności kredytowej.

Promesa, obok listu intencyjnego i umowy przedwstępnej, jest jednym z dokumentów, które umożliwiają nabywcy zarezerwowanie nieruchomości, która go interesuje. Formalności związane z kredytem hipotecznym mogą trwać nawet kilka tygodni, w ciągu których ktoś inny może kupić nieruchomość. Natomiast wystawienie promesy trwa zwykle 2-3 dni. Poza tym podpisanie umowy przedwstępnej bywa ryzykowne, gdy zainteresowany zakupem jeszcze nie wie, czy otrzyma kredyt. Umowa przedwstępna łączy się bowiem z koniecznością zapłacenia zadatku, a w razie odmowy kredytu zadatek przepada. Dlatego przed podpisaniem takiej umowy warto się dodatkowo zabezpieczyć.

Należy jednak zwrócić uwagę, czy promesa jest wiążąca, tzn. czy zawiera wyraźną deklarację, że spełnienie określonych warunków jest równoznaczne z przyznaniem kredytu. Zdarza się, że banki traktują promesę tylko jako informację o wstępnie określonej zdolności kredytowej, a nie jako faktyczną gwarancję udzielenia kredytu. Dlatego warto dopilnować, by promesa była odpowiednio sformułowana i faktycznie chroniła interesy osoby ubiegającej się o kredyt – zwłaszcza że dokument taki może kosztować kilkaset złotych.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij