Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Pośrednik nieruchomości

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to specjalista w zakresie sprzedaży, zakupu lub najmu nieruchomości. Jego praca polega na łączeniu dwóch stron transakcji oraz na doradzaniu odnośnie obrotu nieruchomościami. Zawód pośrednika regulowany jest na mocy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zawód ten może wykonywać osoba fizyczna, która posiada stosowne uprawnienia. Niegdyś niezbędne było uzyskanie licencji zawodowej, po wprowadzeniu w 2013 roku ustawy deregulacyjnej, wystarczające jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Czym się zajmuje pośrednik nieruchomości?

Licencje pośrednika w obrocie nieruchomościami niegdyś można było zdobyć tylko pod zdaniu egzaminu państwowego. Aktualnie warunkiem wykonywania zawodu jest wykształcenie wyższe o specjalizacji gospodarki nieruchomościami lub ewentualnie ukończenie studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Zawód można również wykonywać, gdy posiada się praktykę popartą referencjami. Do obowiązków pośrednika w obrocie nieruchomościami należy stosowanie się do przepisów prawa i standardów zawodowych, kierowanie się zasadami etyki zawodowej, wykonywanie pracy z jak najwyższą starannością, ochrona interesów wszystkich klientów, stałe pogłębianie umiejętności zawodowych oraz posiadanie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Po wprowadzeniu tzw. ustawy deregulacyjnej zaczęła funkcjonować Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami, która zrzesza polskich przedsiębiorców z branży nieruchomości oraz wszystkie związki i organizacji związane z tym sektorem gospodarczym, aby dokładnie kontrolować prace polskich firm. Ze względu na znacznie łatwiejszą drogą w możliwości prowadzenia działalności pośrednika w obrocie nieruchomościami konieczny jest specjalny nadzór. Z usług pośrednika korzystają osoby bez specjalistycznej wiedzy branżowej, dlatego fachowiec powinien dokładnie zadbać o interesy swoich klientów. Jego celem jest skojarzenie sprzedawcy i kupca bądź wynajmującego i najemcy, aby obie strony były zadowolone z finalizacji transakcji.

Korzystanie z usług pośrednika nieruchomości ma zapewnić komfort pod względem prawnym, gdyż nie zawsze właściciele nie mają wszystkie niezbędne dokumenty. Pomoc w ich skompletowaniu oraz załatwieniu wszystkich koniecznych spraw urzędowych zagwarantuje powodzenie usługi, czyli podpisanie umowy. Skomplikowane sytuacje prawne nieruchomości – niewyjaśniona sprawa spadkowa, brak umowy darowizny czy zadłużenie na hipotece – powinny być dokładnie wyjaśnione przez pośrednika, którego zadaniem jest znalezienie najgodniejszego rozwiązania dla sprzedającego oraz kupca danej nieruchomości. Rzetelny pośrednik nieruchomościami służy pomocą również w pozyskiwaniu kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości.

Ile zarabia pośrednik nieruchomości?

Pensja pośrednika zależna jest od prowizji, jaką uzyskuje za każdą podpisaną umowę. Prowizja za sprzedaż mieszkania oraz pomoc przy zakupie nieruchomości ustalana jest indywidualnie na podstawie podpisanej przy pierwszym spotkaniu umowy. Taki dokument zawiera zapisy dotyczące konieczności uiszczenia prowizji danemu pośrednikowi przy zakupie, wynajęciu czy sprzedaży określonego mieszkania. Oznacza to, że nawet przy skorzystaniu z usług innego pośrednika lub przy samodzielnym doprowadzeniu transakcji do końca, prowizja należy się pośrednikowi, który jako pierwszy zaprezentował daną nieruchomość. Prowizja dla pośrednika wynosić może od 1,5 do nawet 5 procent wartości mieszkania. Jednak wiedza oraz doświadczenie na danym rynku mieszkaniowym pozwala pośrednikowi lepiej oszacować wartości konkretnej nieruchomości, dzięki czemu może rzetelniej ocenić zasadność podjęcia tak ważnej decyzji jak np. zakup mieszkania.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij