Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Sprzedaż
  • Zdjęcia sprzedają [krótki poradnik fotografii nieruchomości]

Zdjęcia sprzedają [krótki poradnik fotografii nieruchomości]

Dominika Mikulska
Komentarze

fot.: unsplash.com CC0

Większość ludzi to wzrokowcy, dla nich obraz ma kluczowe znaczenie. Powinien nie tylko dostarczyć informacji, ale także zachwycić.

Oto 9 praktycznych porad, jak na zdjęciach nieruchomości uzyskać efekt przestronnego wnętrza zapraszającego do obejrzenia na żywo.

1. Przygotowanie nieruchomości

To element, do którego trudno przekonać niektórych właścicieli nieruchomości. Warto jednak być stanowczym. Inwestycja niewielkich środków i odrobiny czasu, może nie tylko znacznie przyspieszyć znalezienie chętnego, ale także podnieść postrzeganą wartość nieruchomości.

Po pierwsze – odświeżenie/remont: jasne kolory optycznie powiększające wnętrze, czyste ściany dają wrażenie, że nieruchomość jest zadbana. Warto usunąć wszystkie usterki: odstające kable, brakujące kontakty, skrzypiące drzwi.

Po drugie – odgracenie: w każdym pomieszczeniu powinien zagościć minimalizm, usuńmy zbędne przedmioty czy meble. Pozbywamy się wrażenia przytłoczenia nadmiarem rzeczy, ponieważ nasz mózg lubi przestrzeń i ład.

Po trzecie – depersonalizacja: pamiątki rodzinne, rzeczy osobiste, w tym prywatne zdjęcia powinny zniknąć, gdyż nie pozwalają wyobrazić sobie oglądającemu własnego życia w tym wnętrzu, powodują dyskomfort.

Po czwarte – sprzątanie: niby oczywiste, ale wciąż na wielu zdjęciach widzimy kuchnie w chwilę po obiedzie, odstraszające osadem z wody łazienki, dziecięce pokoje jak po przejściu huraganu. Mieszkanie powinno lśnić i pachnieć czystością, nawet ze zdjęcia ;) W przypadku sprzedaży domów nie zapominajmy o przygotowaniu tego, co mamy dookoła. Liście powinny być zgrabione, trawa skoszona, ogród wypielony, wszelkie ogrodowe sprzęty uporządkowane, a niepotrzebne – usunięte.

2. Przemyślane kadry

Zastanów się, jak sfotografować każde pomieszczenie, by pokazać jego atuty. Fotografia powinna przede wszystkim nieść ze sobą informacje. Sfotografuj każde pomieszczenie tak, by czytelna była jego funkcja użytkowa.

Pamiętaj, że brak zdjęcia któregoś z pomieszczeń, zwłaszcza tych najbardziej newralgicznych jak łazienka czy kuchnia, może być odebrany jako próba ukrycia czegoś.

Staraj się fotografować pomieszczenia w poziomie. Pionowe kadry zarezerwuj dla bardzo wąskich pomieszczeń, choć lepiej w ogóle ich unikać.

Pamiętaj! W większości portali ogłoszeniowych, zdjęcie na miniaturze podglądu zostanie przycięte do poziomego kadru.

Przemyślane kadry

fot. unsplash.com CC0

3. Perspektywa

Aby uzyskać najlepszy efekt, fotografuj pomieszczenia na wysokości oczu lub poniżej z tzw. pozycji dziecka, czyli mniej więcej na wysokości pępka. W ten sposób uzyskasz wrażanie, że pomieszczenie jest większe.

Nie fotografuj pomieszczeń z „lotu ptaka” – efektem będą wykrzywione linie poziomów i pionów, a przez to niekorzystne wrażenie, jakby ściany się waliły.

Zwróć uwagę na to, by w obiektywie zmieścił się cały interesujący Cię kadr, a pionowe linie ścian i mebli pozostały pionowe.

Staraj się, by kompozycja zdjęć nie zawierała także dużych powierzchni podłogi lub sufitu.

Unikaj także dziwnych ujęć „z ukrycia” czy pod kątem.

Perspektywa w fotografii nieruchomości

fot. unsplash.com CC0

4. Szeroki kadr

Jedną z najlepszych inwestycji będzie szerokokątny obiektyw. Dzięki niemu możesz pokazać całą przestrzeń pokoju, a nie tylko fragment ściany i róg kanapy. Dzięki szerokiemu kadrowi metraż nie wydaje się mniejszy od tego, który jest zapisany w dokumentach i ofercie.

Zdecydowanie unikaj obiektywów tzw. rybie oko, które dają efekt zakrzywionych i półokrągłych ścian, chyba, że masz możliwość ich obróbki graficznej.

Szeroki kadr w fotografii nieruchomości

fot. unsplash.com CC0

5. Dobre światło

Zdjęcia rób w słoneczny dzień. Jednak w miarę możliwości nie umawiaj się na wizytę w samo południe, gdyż wówczas w mieszkaniu będzie mało światła. Lepiej robić zdjęcia o poranku lub w miękkim popołudniowym świetle.

Unikaj zbyt dużego kontrastu oświetlenia, np.: nie rób zdjęcia pokoju w kierunku okna, gdy jest na zewnątrz bardzo jasno. Przyciemni to wnętrze pomieszczenia i ukryje szczegóły.

Fotografowanie wieczorem czy w nocy, gdy na zewnątrz jest już ciemno, sprawia, że wnętrza optycznie wydają się mniejsze. Jeśli nie masz wyboru, fotografując przy sztucznym oświetleniu, zastosuj długi czas naświetlania. Pamiętaj przy tym o zapewnieniu stabilnej podpory dla aparatu (np. statywu), zdjęcia wykonane „z ręki” wyjdą nieostre. Warto pamiętać o żyrandolach: kiedy zbyt jasne żarówki wejdą w kadr, na zdjęciu otrzymamy wypalone plamy. Aby utrzymać jednolitą barwę oświetlenia, miej przy sobie kilka żarówek o ciepłej barwie światła i w razie potrzeby podmień je w lampach w nieruchomości.

Oświetlenie w fotografii nieruchomości

fot. unsplash.com CC0

6. Malowanie światłem

Abstrahując od idealnego odwzorowania kolorów ścian, dzięki dobrze ustawionemu balansowi bieli, możesz popracować nad klimatem zdjęć, stosując dodatkowe oświetlenie. Sprawdź, jak prezentuje się mieszkanie z włączonymi poszczególnymi lampami, nawet w dzień.

Pomieszczenia takie jak salon i sypialnia, mogą ciekawie się prezentować, jeśli pozostawimy włączone boczne oświetlenie, lampki nocne lub ustawimy zapalone świece, wprowadzając klimat przytulności i intymności. Unikajmy jednak takich eksperymentów w łazience czy kuchni.

Jeśli jest kominek, koniecznie należy go rozpalić do zdjęć :)

Malowanie światłem w fotografii nieruchomości

fot. unsplash.com CC0

7. Detale

Ożyw zdjęcie jakimś kontrastowym zestawieniem we wnętrzu np.: kolorowa poduszka na jednolicie szarej kanapie lub kolorowy obraz / plakat na ścianie. Nie przesadzaj ze zbliżeniami na detale, zwłaszcza, jeśli są one tylko dekoracją i nie pozostaną we wnętrzu po sprzedaży.

Detale w fotografii nieruchomości

fot. unsplash.com CC0

8. Otoczenie/widok

Jeśli otoczenie nieruchomości – plac zabaw czy pobliski park, widok z okna, zadbana klatka schodowa – stanowią atut nieruchomości, koniecznie uzupełnij ofertę o ich zdjęcia. Pomogą one oglądającemu zbudować wyobrażenie o jego przyszłym życiu po zakupie nieruchomości.

Pamiętaj! Na zdjęciach nie możesz prezentować wizerunku osób, bez uzyskania ich zgody. Jeśli robisz zdjęcia w parku, na placu zabaw, przed domem, na ulicy – postaraj się trafić w taki moment, gdy w polu widzenia nie będzie osób lub ich twarze będą niewidoczne.

Otoczenie nieruchomości na zdjęciach

fot. unsplash.com CC0

9. Sprzęt i obróbka

Jeżeli możesz zrób zdjęcie lustrzanką, a nie komórką lub kompaktem. Zdjęcie wykonane z pomocą aparatu daje większe możliwości obróbki i ewentualnych poprawek. Jeśli tylko masz taką możliwość, wybierz format zapisu RAW. To nieskompresowany format zdjęcia, który umożliwia późniejszą bardzo precyzyjną komputerową obróbkę fotografii.

Nigdy nie publikuj zdjęć wprost z aparatu czy telefonu. Zawsze przed publikacją zgraj zdjęcia na komputer i dla uzyskania najlepszego efektu: przycinaj, wyprostuj, rozjaśniaj, popraw kontrast. Nie przesadzaj jednak z używaniem efektów dostępnych w programach graficznych. Jeśli już zdecydujesz się na wykorzystanie efektu, stosuj go konsekwentnie do wszystkich zdjęć prezentowanej nieruchomości.

 

Dominika Mikulska

Dominika Mikulska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Redaktor naczelna magazynu ESTATE.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij