Home staging

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Home staging to nowy termin w europejskiej branży mieszkaniowej, który coraz częściej można usłyszeć również w Polsce. Określa on przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu poprzez odpowiednie zaaranżowanie i odnowienie przestrzeni użytkowej.

Co to jest home staging?

Celem home stagingu jest zainteresowanie jak największej grupy potencjalnych odbiorców zakupem lub najem danej nieruchomości, uzyskując przy tym jak najwyższą cenę. Home staging można określić jako marketing danego budynku, który w oczach odwiedzających ma być jak najbardziej atrakcyjny. Badania wskazują, że działania z uwzględnieniem home stagingu znacząco przyspieszają proces finalizacji umowy oraz podnoszą cenę wskazanej nieruchomości.

Home Staging sprawdza się szczególnie przy mieszkaniach i domach, które trudno sprzedać. Starannie zaaranżowane wnętrze pozwala zaciekawić potencjalnych nabywców i doprowadzić do sprzedaży. Pomysłodawczynią tej metoda jest Barbara Schwarz, która w 1972 roku w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła nową formę prezentacji nieruchomości. Z wykorzystaniem „zainscenizowanego wnętrza” mogła podkreślić największe atuty oferowanego domu. Stąd właśnie słowo „staging” w nazwie branży. Barbara Schwarz przed prezentacją mieszkania przeprowadzała delikatny remont, wykonywała misterną aranżację oraz dbała o czystość we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki temu klient mógł pouczyć się jak we własnym, nowy domu. Działanie na wszystkie zmysły przyczyniało się do wzrostu sprzedaży takich nieruchomości. Obecnie w USA większość sprzedawców nieruchomości wykorzystuje home staging, a Barbara Schwarz zajmuje się profesjonalnym szkoleniem przyszłych home stagerów.

Dobre pierwsze wrażenie determinuje sprzedaż w wielu sektorach. Odpowiednia prezentacja produktu okazje się niezwykle skuteczna także przy nieruchomościach. W Wielkiej Brytanii od lat stosuje się formę określaną jako property presentation, którą spopularyzowano dzięki programowi „House Doctor” prowadzonym przez Ann Maurice. Najprostsze działania, takie jak umycie okien, wyczyszczenie terakoty oraz wywietrzenie pokoi zapewni lepszy odbiór miejsca. Jeśli do tego doda się przyjemny zapach świec i delikatną muzykę w tle, odwiedzający klient z pewnością poczuje się wyjątkowo. Na czas prezentacja z mieszkania należy usunąć niepotrzebne meble oraz elementy wyposażenia. Zakazane są również rodzinne pamiątki właścicieli, czyli zdjęcia, nagrody czy bibeloty. W zagraconym mieszkaniu jest mniej światła słonecznego, przez co wnętrze wydaje się mało przyjemne i ciasne.

Jak przeprowadzić home staging?

Modnie wystylizowane mieszkania, które przeszło drobny remont może być warte nawet o 10% więcej niż przed zastosowaniem metody home stagingu. W pierwszej kolejności przy home staging rozważa się tylko poprawę w aranżacji, gdyż zasadą metody są niskie koszty. Jeśli jednak mieszkanie jest mocno zniszczone bierze się również pod uwagę droższe zabiegi, takie jak malowanie ścian, tynkowanie, nowe podłogi czy usunięcie przestarzałej boazerii. Natomiast kompletnie zniszczone nieruchomości, przed sprzedażą należy gruntowanie odnowić i wymienić wszelkie instalacja. Przydatny może też być kontakt ze stylistą wnętrz, który podpowie, jak stworzyć modne i funkcjonalne wnętrze, aby stało się atrakcyjne dla potencjalnych nabywców.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij