Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Współpraca z pośrednikiem nieruchomości – jak powinna wyglądać?

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości – jak powinna wyglądać?

Tomasz Sikora
Komentarze

Mimo wielu pozytywów płynących z korzystania z usług pośrednika, wciąż wielu klientów ma obawy przed skierowaniem swoich kroków do biura nieruchomości. Boją się głównie, że zbyt dużo zapłacą, jednocześnie nie są świadomi, co dokładnie należy do obowiązków agenta. Jak rozpoznać tego dobrego? W tym artykule podpowiem, jak współpraca z pośrednikiem powinna wyglądać.

Po pierwsze, spotkanie

Podobno każdy interes rozpoczyna się od rozmowy, ale kupno wymarzonego domu czy mieszkania to coś więcej niż tylko interes.

Dom czy mieszkanie dla nabywcy stanie się miejscem na ziemi – czymś, co będzie tylko jego i do czego zawsze będzie mógł wrócić, czymś, o co zawsze będzie dbać, co będzie jego schronieniem, bezpieczną przystanią, czymś, co przekaże następnym pokoleniom. Dom czy mieszkanie to więc nie tylko interes, to znacznie więcej i każdy pośrednik powinien to rozumieć. Dlatego priorytetem pośrednika powinno być poznanie oczekiwań klienta.

Kupno nieruchomości to dla niego często największa transakcja, jakiej dokona w życiu, musi być zatem przemyślana jak nic innego. Jeśli kupujesz nieruchomość, musisz być absolutnie pewien, że Twój wybór jest idealny!

Tymczasem praca pośrednika polega bardzo często na zmianie priorytetów klienta. Innymi słowy – na uświadamianiu klientowi, co może być dla niego ważne, a z czego nie zdawał sobie sprawy. Pierwsze spotkania pomagają mu więc Ciebie poznać, Twój styl życia, rodzinę, pracę, marzenia czy hobby, tak żeby później mógł zaproponować rozwiązania idealne dla Twoich potrzeb. To zupełnie normalne, że w trakcie kolejnych spotkań z pośrednikiem może okazać się, że zmienisz podejście do nieruchomości i zaczniesz myśleć o niej w zupełnie innych aspektach niż na początku. Dlatego kupno nieruchomości to proces... a proces ten powinien rozpocząć się od spotkania.

Po drugie, poszukiwanie

Musisz być gotowy na to, że zanim z Twoich ust padnie sakramentalne: „Tak, kupuję!”, tych spotkań będzie nie jedno czy dwa, a faktycznie wiele.

Oczywiście, że zawsze mogą się zdarzyć wyjątki – może wystarczyć jedno Twoje spojrzenie na mieszkanie, dom czy działkę i zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Choć takie scenariusze się zdarzają, nastaw się jednak na obejrzenie wielu nieruchomości.

Lokalizacja, okolica, budynek, klatka schodowa, stan wykończenia, strony świata, miejsca parkingowe, wysokość opłat, stan funduszu remontowego, sąsiedztwo czy miejsce do wyprowadzania psa na spacer – to wszystko ma znaczenie – dlatego dobry agent powinien sprawdzić to i naprawdę jeszcze wiele więcej! Właśnie na tym polega ustalenie priorytetów klienta tak, żeby za 10 lat nadal twierdził, że zakup danej nieruchomości to był doskonały wybór!

Rzetelni agenci wertują więc setki ogłoszeń na dziesiątkach portali z ogłoszeniami, przeglądają media społecznościowe, jeżdżą po mieście w poszukiwaniu banerów, a i nierzadko rozmawiają z panią ze sklepu osiedlowego, aby znaleźć to wyjątkowe miejsce dla swojego klienta. Biorąc pod uwagę to wszystko, trzeba być świadomym, że proces zakupu może trwać nawet kilka miesięcy, ale warto! Pośrednicy rozumieją to, że dla klienta nie ma lepszego uczucia, niż napić się wieczornej herbaty we własnym mieszkaniu. I do zaspokojenia takich potrzeb dążą.

Po trzecie, współpraca

Nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Część klientów woli scedować absolutnie 100% procesu szukania nieruchomości i dopinania transakcji na agentów, a inni wolą uczestniczyć aktywnie w poszukiwaniach. Niektórzy chcą, by pośrednicy zajęli się remontami, a inni będą samodzielnie szukać notariusza, który przeprowadzi umowę przyrzeczoną sprzedaży.
Właśnie dlatego zasady współpracy powinny być ustalane elastycznie, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań klientów.

Po czwarte, koszty

Ile kosztuje współpraca z pośrednikiem? To zależy! Od wielu czynników. Najczęściej, od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Czy to dużo?

To zależy! Choć może wyglądać na sporą kwotę, można zmienić zdanie, kiedy uświadomimy sobie, że na korzystaniu z usług pośrednika klient zyskuje często kilkadziesiąt, a czasem i kilkaset tysięcy złotych.

Zastanówmy się, ilu klientów na własną rękę sprawdza stan stolarki okiennej, stan pionów kanalizacyjnych, ilu zadba o sprawdzenie sąsiedztwa, a ilu sprawdzi, jakie inwestycje są planowane w najbliższej okolicy? Wreszcie ilu sprawdzi głębokość wód gruntowych, albo ostatnie przeglądy kominowe...

Może to za nich sprawdzić dobry agent, któremu powierzysz obsługę transakcji zakupu swojego miejsca na ziemi.

Tomasz Sikora

Tomasz Sikora - od 2019 roku właściciel SIKORA Nieruchomości – agencji nieruchomości w Trójmieście. Perfekcjonista praktykujący najwyższe standardy na rynku pośrednictwa. Zdobył mistrzostwo Polski w futbolu amerykańskim oraz rugby, pasjonat kolarstwa.

Zobacz także