Negocjacje z deweloperem – jak się przygotować?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Największe obniżki cen nieruchomości zdarzają się przeważnie na rynku wtórnym. Jednak również w przypadku nowych mieszkań deweloperskich można uzyskać cenę o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych niższą.

Jest to różnica niebagatelna, która w przypadku kredytu hipotecznego oznacza, że będziesz płacić miesięcznie o kilkaset złotych mniej. Jeśli zamierzasz finansować zakup gotówką, zostaną Ci jeszcze środki, które możesz przeznaczyć np. na wyposażenie mieszkania. Dlatego zawsze warto przynajmniej spróbować negocjacji. Jeśli masz obawy i opory, pamiętaj, że deweloperzy podają ceny mieszkań z pewnym zapasem. Liczą się z tym, że nabywcom będzie zależało na rabacie.

Kiedy negocjować?

Najlepiej negocjować cenę mieszkania na samym początku budowy albo gdy inwestycja deweloperska jest już ukończona. W tym pierwszym przypadku deweloperowi zależy, by chociaż część mieszkań była zarezerwowana. W ten sposób łatwiej mu uzyskać finansowanie inwestycji w banku. Poza tym fakt, że są już chętni na część mieszkań, przyciąga innych potencjalnych kupujących. Z kolei w przypadku, gdy większość lokali w inwestycji jest już sprzedana, deweloperowi zależy na wyprzedaniu tych, które jeszcze pozostały, by można było zacząć nową inwestycję.

Tutaj jednak należy uważać na ewentualne mankamenty, z powodu których te mieszkania mogą być postrzegane przez nabywców jako mniej atrakcyjne. Jeśli są to jakieś ewidentne wady, których usunięcie byłoby czasochłonne i kosztowne, lepiej szukać czegoś innego. Mogą to jednak być takie cechy mieszkania, przez które jest ono mniej interesujące dla typowego nabywcy, ale Tobie one w ogóle nie przeszkadzają (np. mały lub duży metraż, nietypowy rozkład czy położenie na najwyższym piętrze). Jeśli masz do czynienia z tym drugim przypadkiem, będzie to dobra podstawa do negocjowania ceny.

Rozważ argumenty

Przed przystąpieniem do negocjacji warto wynotować sobie argumenty, które możesz wykorzystać w rozmowie. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że ulegniesz chwilowym emocjom albo zapomnisz o czymś ważnym. Zastanów się, czym absolutnie musi się charakteryzować lokal, którego poszukujesz, z czego możesz zrezygnować w zamian za niższą cenę, a co z kolei jest dla Ciebie wadą dyskwalifikującą mieszkanie, choćby pod innymi względami było idealne. Zastanów się też nad tym, o czym już była mowa w poprzednim akapicie – czy jest coś, co większość osób uznałaby za wadę mieszkania, a Tobie w ogóle nie przeszkadza lub wręcz jest dla Ciebie zaletą? Przykład – mieszkania na parterze nie mają wielu amatorów. Ale załóżmy, że w danym lokalu ma zamieszkać starsza osoba, dla której wchodzenie na wyższe piętra jest utrudnieniem lub będzie w przyszłości, a jednocześnie ma ona kogoś, kto pod jej nieobecność zaopiekuje się mieszkaniem, więc ryzyko włamania jest mniejsze. Inny przypadek – ktoś jest miłośnikiem gotowania i domowych przetworów, więc niezbędna jest dla niego spiżarnia lub piwnica, a dla kogoś innego, kto nie gotuje i jada głównie poza domem, będzie ona zbędna. I tak dalej, i tak dalej.

Przygotuj też listę cech, które czynią Cię szczególnie pożądanym klientem dewelopera. Na przykład dużym atutem będzie możliwość sfinansowania zakupu gotówką zamiast konieczności ubiegania się o kredyt hipoteczny (i braku pewności, że się go dostanie). Przy tym możesz użyć argumentu, że posiadasz konkretną kwotę na ten cel, której nie można przekroczyć. Mile widziani są również klienci, którzy nie oczekują żadnych modyfikacji mieszkania.

Grunt to obiektywizm

Bardzo ważne jest też obiektywne podejście do mieszkania, którego korzystną cenę chcesz wynegocjować. Łatwo jest ulec myśleniu, że dany lokal jest idealny i nie chcesz innego, bo np. podoba Ci się okolica albo ma on jakąś cechę, która jest dla Ciebie szczególnie ważna. Przez to możesz wyolbrzymiać jego zalety i lekceważyć wady, a przez to zgodzić się na mniej korzystne warunki, aby tylko to mieszkanie było na pewno Twoje. Dlatego najlepiej przedyskutować planowany zakup z kimś jeszcze, kto może zauważyć coś, co Ci umyka. Dobrze jest też wybrać się na oglądanie mieszkania w towarzystwie drugiej, bardziej obiektywnej osoby. Znajomy czy krewny może zauważyć coś, czego Ty nie dostrzeżesz albo zadać pytania, na które Ty nie wpadniesz. Najlepiej byłoby, gdyby ta osoba choć trochę znała się na budowlance – ale nawet jeśli się nie zna, to już sam punkt widzenia kogoś, kto nie jest bezpośrednio zaangażowany w zakup, może się okazać bardzo cenny.

Na pewno nie należy kierować się pierwszym impulsem, tylko dać sobie czas na decyzję. Nawet jeśli myślisz, że udało Ci się znaleźć mieszkanie swoich marzeń i nie musisz szukać dalej, rozważ jeszcze kilka opcji. Warto mieć w zanadrzu jeszcze inny upatrzony lokal, który nawet jeśli nie jest strzałem w dziesiątkę, też będzie dla Ciebie zadowalający w sytuacji, gdyby kupno tego idealnego nie doszło do skutku.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij