Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Nadzór inwestorski i autorski nad mieszkaniem

Nadzór inwestorski i autorski nad mieszkaniem

Michalina Janyszek
Komentarze

Pojęcie nadzoru autorskiego lub inwestorskiego pojawia się w kontekście współpracy z projektantem wnętrz. Są to hasła pokrewne, jednak nie oznaczają tego samego. Oba obejmują pomoc specjalisty w drodze od wybranego projektu wnętrza do jego realizacji. Profesjonalne biura aranżacji po prezentacji i omówieniu projektu, mogą zaproponować nam tego typu usługę. Dzięki temu zyskujemy pewność, że każdy szczegół, który na razie jest tylko elementem projektu, zostanie właściwie wykonany i powstanie nasze wymarzone wnętrze.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Kiedy warto skorzystać z nadzoru inwestorskiego i autorskiego?

Wykonując tego typu pracę samodzielnie, musimy mieć świadomość, że spada na nas obowiązek wyszukania odpowiednich materiałów i mebli. W tym przypadku do inwestora należy też znalezienie fachowej ekipy, która zrozumie projekt i wykona wszystkie prace starannie i zgodnie z planem. Etap prac wykończeniowych trzeba też nadzorować i koordynować. Całe przedsięwzięcie należy bowiem zaplanować tak, by niezbędne materiały były dostarczane na czas, a ich brak nie powodował przestoju w pracach ekipy budowlanej.

Dodatkowo, każdy kto zlecał prace wykończeniowe lub robił większy remont wie, że nawet najlepszy projekt nie zawiera wszystkich niezbędnych informacji potrzebnych fachowcom. Jeśli końcowy etap prac nadzorujemy sami, musimy być gotowi na pytania wykonawców i umieć na nie odpowiedzieć. Wymaga to czasu, zaangażowania i stałego kontaktu z fachowcami, którzy pracują w naszym mieszkaniu. Proces wykończenia mieszkania może trwać od kilku tygodni do nawet trzech miesięcy, nie wszyscy inwestorzy mają czas i energię, by tak długo angażować się w prace budowlane i montażowe. Część z nich zwyczajnie się na tym nie zna i w takich przypadkach niezwykle cenne może okazać się wsparcie fachowca w ramach nadzoru autorskiego lub inwestycyjnego. Na czym polega różnica w tych dwóch usługach?

Czym jest nadzór autorski architekta wnętrz?

Nadzór autorski ogranicza się do koordynacji prac związanych z realizacją konkretnego projektu wnętrzarskiego. Pracując w ten sposób fachowiec pozostaje w stałym kontakcie z wykonawcami, którzy mają dostarczyć konkretne materiały, meble lub tekstylia. Pilnuje, by miały odpowiednią jakość, były zgodne z projektem i dotarły zgodnie z terminem. Wykonawcy kontaktują się z nim w sprawie wszelkich wątpliwości, nie zajmując inwestora. Pozwala to zaoszczędzić czas i daje poczucie bezpieczeństwa. Decydując się na takie wsparcie, mamy bowiem pewność, że realizacja projektu przebiega pod okiem specjalisty i wnętrze będzie właśnie takie, jak w wybranym przez nas projekcie.

Czym jest nadzór inwestorski nad mieszkaniem?

Nadzór inwestorski nad pracami wykończeniowymi w mieszkaniu jest pojęciem szerszym. Obejmuje bowiem reprezentowanie inwestora w miejscu prac i wiąże się z podejmowaniem w jego imieniu wszystkich kluczowych decyzji. Do obowiązków specjalisty w ramach takiej usługi należy koordynacja całego procesu logistycznego tak, by inwestor nie musiał się w niego angażować. Do zakresu działań w ramach nadzoru inwestycyjnego należy znalezienie odpowiednich wykonawców i negocjowanie kosztów ich pracy. Prócz tego inwestor nie musi zajmować się zamawianiem materiałów czy elementów wyposażenia mieszkania, a harmonogram prac i dostaw leży w gestii koordynatora.

Nadzór inwestorski a nadzór autorski

W praktyce oznacza to, że nadzór autorski może być tylko elementem szerszej współpracy w ramach nadzoru inwestorskiego. W tym przypadku projektant jest jedyną osobą, z którą kontaktują się budowlańcy i dostawcy, a właściciel mieszkania pojawia się w nim dopiero, gdy jest już gotowe. Jego zaangażowanie polega w tylko na odbieraniu raportu z kolejnych etapów prac. Koszt tego typu usługi jest ustalany indywidualnie w zależności od zakresu niezbędnych prac. Natomiast za nadzór autorski mieszkania zwykle musimy zapłacić dodatkowe 25% wartości całego projektu aranżacji wnętrz. Czy warto? Wszystko zależy od tego, czy mamy czas zająć się tym sami oraz czy koordynacja i nadzór nad pracami wykończeniowymi nie będzie dla nas źródłem dużego stresu. Tego typu usługi z pewnością są dobrym wyjściem dla osób zapracowanych i takich, które marzą, aby do wymarzonego mieszkania wejść, gdy będzie zupełnie gotowe.

 

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij