Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Dziennik budowy

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Dziennik budowy jest obowiązkowym dokumentem na każdym placu budowy, zgodnie z zapisami w prawie budowlanym, a dokładniej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Przepisy te określają również zasady montażu i rozbiórki oraz konieczności wystawienia tablicy informacyjnej w czasie wykonywania prac budowlanych. Dlatego często prowadzi się również dziennik montażu lub dziennik rozbiórki budowli.

Co to jest dziennik budowy?

Dziennikiem budowy nazywamy urzędowy dokument, w którym opisany jest przebieg robót budowlanych oraz wszelkich zdarzeń, jakie miały miejsce podczas wykonywania tych robót.

Dziennik budowy musi być przygotowany w formie książki o formacie A4 jeszcze nim prace budowlane się rozpoczną. W każdym dzienniki znajdują się szczegółowe informacje dotyczące planowanej budowy, niezbędne oświadczenia oraz protokoły. Ze względu na rozbudowaną treść, wszystkie strony muszą być ponumerowane i skopiowane. Na przynajmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych dziennik składa się do Nadzoru Budowlanego (PINB) wraz z oświadczeniem kierownika budowy o przyjęciu obowiązków i zaświadczeniem oo przynależności do Izby Zawodowej.

Dziennik budowy wydawany jest odpłatnie przez właściwy organ administracji budowlanej, który zatwierdza wszystkie strony oraz nadaje mu numer rejestracyjny. Nie każda osoba ma możliwość dokonywania wpisów w dzienniku budowy. Zgodnie z rozporządzeniem może to być inwestor, projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego, uprawniony geodeta lub wojewódzki konserwator zabytków.

Poprawnie skonstruowany dziennik budowy zawiera stronę tytułową, nr dziennika budowy, datę wydania, liczbę stron, numer i datę wydania pozwolenia na budowę oraz niekiedy nazwę i adres inwestycji bądź inwestora, który ją realizuje. Po wybudowanie danej budowli konieczne jest dołączenie do dziennika budowy zawiadomienia o zakończaniu robót. Następnie składa się wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie. Dziennik budowy stanowi ważny dokument techniczny budowy, dlatego przechowywany jest przez administratora danego obiektu.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij