Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Kierownik budowy

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Obowiązki kierownika budowy reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Jednak wymienione ustawowo prawa i obowiązki każdego kierownika budowy są tylko podane informacyjnie. Zakres jego kompetencji jest bowiem znacznie szerszy i dostosowany do rodzaju inwestycji. Imię i nazwisko kierownika budowy zawsze musi być na tablicy informacyjnej na terenie budowy, gdzie widnieje również data rozpoczęcia prac budowlanych.

Kim jest kierownik budowy?

Kierownikiem budowy nazywana jest osoba, która zarządza całym procesem realizacji planów budowlanych oraz odpowiada za finalny efekt wszystkich prac. Funkcję kierownika budowy bądź kierownika robót może sprawować tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, które pozwalają jej pełnić samodzielne stanowisko techniczne w budownictwie. Wymagane jest ukończenie studiów wyższych i zdanie egzaminu kwalifikacyjnego.

Najważniejszym obowiązkiem kierownika budowy jest rzetelne prowadzenie dokumentacji budowy. Ponadto kierownik budowy musi zadbać o geodezyjne wytyczenie obiektu, a także umiejętnie organizować prace budowlane przez cały okres realizacji inwestycji. Całą budową należy kierować zgodnie z zapisami danego projektu budowlanego i wydanymi pozwoleniami na budowę. Wszelkie wykonane czynności muszą być wpisane do dziennika budowy i podpisane przez kierownika budowy lub inną upoważnioną osobę.

Wśród praw kierownik budowy należy wymienić możliwość występowania do inwestora o zmiany w formie prowadzenia działań budowlanych, z propozycjami działań bardziej opłacalnych i komfortowych. Poza tym kierownik może wyrażać swoje opinie odnośnie do wpisów do dziennika budowy, które dokonywane są przez inne uprawnione do tego osoby lub przez przedstawicieli właściwych organów.  Szybka reakcja i ewentualna korekta pozwoli na poprawne kontynuowanie prac budowlanych. Na stanowisko kierownika budowy odpowiednią osobę wybiera inwestor, który powierza jej realizację całego projektu w danym budżecie. Jest też możliwość, aby inwestor zlecił prace budowlane firmie wykonawczej. Wówczas to dana firma wybiera kierownika budowy, a inwestor tylko akceptuje kandydaturę.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij