Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Działka rolna

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Działki rolne (użytki rolne) to grunty, które służą do produkcji roślinnej i zwierzęcej. Według Ustawy z dn. 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych są to grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne.

Co to jest działka rolna?

Oznaczenia działek rolnych w ewidencji gruntów i budynków:

  • R – grunty orne,
  • Ł – łąki trwałe,
  • Ps – pastwiska trwałe,
  • S – sady,
  • Br – grunty rolne zabudowane,
  • Wsr – grunty pod stawami,
  • W – grunty pod rowami,
  • Lzr – grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych.

Oznaczenia działek rolnych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego:

  • R – tereny rolnicze,
  • RU – tereny, na których odbywa się produkcja rolnicza,
  • RM – zabudowa zagrodowa.

Na mocy Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego istnieją znaczące ograniczenia co do obrotu ziemią rolną. Grunty o powierzchni powyżej 1 ha mogą bez ograniczeń nabywać jedynie rolnicy. Przy tym za rolnika jest uznawana osoba, która ma wykształcenie rolnicze, od co najmniej 5 lat prowadzi gospodarstwo rolne oraz posiada działkę rolną o powierzchni 1-300 ha.

Osoba, która nie jest rolnikiem, może wprawdzie kupić działkę rolną, lecz występują istotne ograniczenia. Przede wszystkim powierzchnia takiej działki nie może przekraczać 1 ha. Większą działkę można kupić jedynie za zgodą Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Wyjątkiem jest nabycie działki przez osobę bliską dla zbywającego (krewny, powinowaty, osoba przysposobiona lub przysposabiająca). Dodatkowo przy takiej transakcji KOWR ma prawo pierwokupu. Notariusz sporządza umowę warunkową, a dyrektor KOWR ma miesiąc na wypowiedzenie się w tej sprawie. Jeśli nie skorzysta z tej możliwości, można przyjąć, że zrezygnował z pierwokupu. Więcej o obrocie działkami rolnymi dowiesz się tutaj - "Jak sprzedać działkę rolną?".

Jeśli chodzi o możliwość budowy domu na działce rolnej, to o ile nie mamy do czynienia z siedliskiem i zabudową zagrodową, potrzebne będzie odrolnienie gruntu, czyli wyłączenie go z produkcji rolnej. Procedura odrolnienia jest czasochłonna i kosztowna, a jej szanse na powodzenie zależą m.in. od klasy gruntu. Do przekształcenia działki rolnej w budowlaną potrzebna jest zmiana postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli takiego planu nie ma – uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli decyzja będzie pozytywna, kolejnym etapem jest wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, co wiąże się z koniecznością uiszczenia niemałej opłaty. Więcej o budowie domu na działce rolnej dowiesz się tutaj - "Dom na działce rolnej - tylko dla rolnika?".

Warto mieć na uwadze, że odrolnienie działki nie zawsze kończy się sukcesem. W związku z tym zakup działki rolnej przez osobę niebędącą rolnikiem, z zamiarem wybudowania domu, zawsze jest dość ryzykowny, a realizacja planów może się okazać niemożliwa.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.