Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Odrolnienie działki

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Zakup gruntu rolnego, który w przyszłości będziemy chcieli przeznaczyć pod budowę domu, może okazać się złym pomysłem. Odrolnienie takiej działki, bywa bowiem czasochłonne oraz wymaga spełnienia pewnych formalności. Odrolnienie działki polega na zmianie jej przeznaczenia z działki rolnej na inny rodzaj gruntu, najczęściej na działkę budowlaną.

Co to jest odrolnienie działki?

Na gruntach rolnych nieobjętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego można wybudować dom jednorodzinny, po uzyskaniu warunków zabudowy. W przypadku działek rolnych leżących poza granicami miast, jest to możliwe wyłącznie w przypadku, gdy jest to ziemia klasy IV, V i VI, lub zimie, które zostały wcześniej przeznaczone na cele inne niż rolne w planach wygasłych przed 2003 roku. Dla gruntów o wyższej klasie przydatności, warunki zabudowy mogą zostać przyznane tylko rolnikom.

Jeśli chcemy budować dom na działce leżącej poza miastem, po otrzymaniu decyzji o warunkach zabudowy, należy uzyskać decyzję o wyłączenie działki z produkcji rolnej. Należy to zrobić przed złożeniem winsoku o uzyskanie pozwolenia na budowę, występując do starostwa powiatowego ze stosownym wnioskiem. Dotyczy to gruntów:

  • klasy I, II i III (a i b) pochodzenia organicznego lub mineralnego – w tym wypadku odrolnienie uzależnione jest od decyzji starosty;
  • klasy IV (a i b), V i VI wytworzone z gleb pochodzenia organicznego – tu starosta jest nie może odmówić odrolnienia.

Grunty pochodzenia mineralnego o niższej klasie nie wymagają odrolnienia.

Wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej składa się we właściwym starostwie powiatowym. Wniosek powinien zawierać:

  • decyzję o warunkach zabudowy;
  • wypis z rejestru gruntów;
  • akt notarialny lub inny dokument potwierdzający prawo do gruntu;
  • plan zagospodarowania działki i zestawienie powierzchni przeznaczonej do wyłączenia (zgodnie z projektem budowlanym), uwzględniające klasy i użytki;
  • oświadczenie w sprawie wartości gruntu albo jego wycenę.

Decyzja określa wysokość opłaty za wyłączenie, a także ewentualny obowiązek zdjęcia próchniczej warstwy gleby i jej wykorzystania. Odrolnienie będzie bezpłatne wyłącznie w przypadku gruntów o powierzchni do 500 m2, które mają być przeznaczony na budowę domu jednorodzinnego. Opłaty naliczane są od nadwyżki, czyli od powierzchni przekraczającej tą granicę.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij