Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jak wycenić grunt rolny?

Anna Serafin
Komentarze

Wycena ziemi rolnej najbardziej przydaje się podczas procesu jej kupna lub sprzedaży, wnioskowaniu o kredyt, którego będzie ona zabezpieczeniem oraz chęci przekazania gruntu w spadku. Podpowiadamy, kto może wycenić działkę i co ostatecznie wpływa na jej wartość.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Najdroższe grunty orne statystycznie (według stanu na listopad 2021 r.) znajdują się w Wielkopolsce, na Podlasiu oraz na Opolszczyźnie. Z kolei najtaniej jest w województwie zachodniopomorskim, lubuskim oraz w podkarpackim.

Ogólne statystyki publikuje Główny Urząd Statystyczny, ale warto wiedzieć, że każdy właściciel ziemi może zlecić jej wycenę. Dlaczego warto to zrobić?

Do czego może się przydać wycena działki rolnej?

Najczęściej ustalenie wartości gruntu rolnego przydaje się wtedy, kiedy chcemy go sprzedać. Dzięki profesjonalnej ocenie wiemy, jaką cenę transakcji ustalić, aby odzwierciedlała sytuację rynkową, czyli abyśmy zarobili na niej jak najwięcej, ale jednocześnie, aby udało się znaleźć kupca.

Warto również zlecić wycenę, jeżeli działka jest przedmiotem spadku albo majątkiem wspólnym małżonków, którzy się rozwodzą. Poznanie jej wartości pozwala podjąć decyzję co do przekazania albo przyjęcia spadku. Natomiast jeśli grunt jest elementem dzielonego majątku i ma on pozostać własnością jednej strony, to wycena daje możliwość potwierdzenia, ile dany małżonek jest winny drugiemu.

Informacja o wartości nieruchomości jest również niezbędna, gdy działka jest zabezpieczeniem kredytu. Aby bank mógł wydać decyzję kredytową, trzeba dostarczyć operat szacunkowy, a w nim informację, ile warty jest grunt. Oczywiście oprócz tego niezbędna jest pozytywna ocena naszej sytuacji finansowej, ale atrakcyjność nieruchomości także jest kluczowa.

Wycena przydaje się także wtedy, gdy chcemy ustalić wysokość opłaty za dzierżawę oraz podatku rolnego.

Kto może przeprowadzić wycenę gruntu rolnego?

Jeżeli wycena ma mieć mocną prawną, czyli być uwzględniona w wyżej wymienionych przypadkach, to musi przeprowadzić ją rzeczoznawca majątkowy, który posiada odpowiednie uprawnienia. Musi on być wpisany do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych, który prowadzi Minister Rozwoju i Technologii. Baza jest powszechnie dostępna, więc można łatwo sprawdzić, czy dana osoba rzeczywiście może wyceniać nieruchomości.

Wartość rynkowa gruntu rolnego zazwyczaj jest przeprowadzana w podejściu porównawczym lub dochodowym.

W podejściu porównawczym rzeczoznawca dokonuje analizy lokalnego rynku i na podstawie zbliżonych pod kątem wielkości, położenia, lokalizacji, jakości gleby i okolicznej infrastruktury ocenia wartość konkretnej działki.

Z kolei podejście dochodowe polega na przeanalizowaniu wysokości czynszów za dzierżawę. Cena ziemi jest oceniana na podstawie dochodów z prowadzenia danego gospodarstwa rolnego.

Co wpływa na wartość działki rolnej?

Na cenę ziemi rolnej wpływają następujące czynniki:

  • lokalizacja,
  • wartość użytkowa,
  • powierzchnia,
  • okolica.

Jak lokalizacja wpływa na wartość gruntu? Droższe będą te działki, które znajdują się w pobliżu ośrodków miejskich, ale również w tych województwach, gdzie rolnictwo jest bardzo popularne i są ku temu sprzyjające warunki. Stąd tak duże różnice w cenie gruntu pomiędzy ziemią w Wielkopolsce i w województwie zachodniopomorskim.

Im więcej plonów można uzyskać na danej ziemi, tym wyższą ma ona wartość użytkową, a to z kolei warunkuje większą cenę. Korzystnie wpłynie na to żyzność gleby, warunki wodne, płaskie ukształtowanie terenu i warunki wodne. Działka będzie więc dużo tańsza na terenie górzystym czy blisko morza, gdzie jest duży udział piasku w glebie.

Najwyższą cenę uzyskają grunty rolne o powierzchni do 0,3 ha, bo może kupić je każdy. Większe działki powinni kupować tylko zawodowi rolnicy albo ci, którzy zobowiążą się prowadzić na nich działalność rolniczą. Takie zasady narzuca ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, dlatego im większy areał, tym cena za hektar będzie niższa, bo i popyt spada.

Na wartość działki wpływa także okoliczna infrastruktura i sąsiedztwo. Można narzucić wyższą cenę, jeśli do pola prowadzi utwardzona droga, którą bez trudu można pokonać maszyną rolniczą. Z kolei na niekorzyść wpłynie bliskość ruchliwej drogi czy fabryki. Samochody i zakłady produkcyjne emitują zanieczyszczenia, które mogą wnikać w glebę i obniżać jakość plonów.

Samemu można oszacować, ile warta jest konkretna działka, jednak, aby mieć ważne w świetle prawa potwierdzenie, trzeba skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Warto wybrać osobę, która zna lokalny rynek i specjalizuje się w wycenie tego typu nieruchomości. W naszym katalogu firm znajdziesz rzeczoznawcę, który przeprowadzi wycenę działki rolnej (WYCENA NIERUCHOMOŚCI).

Jeżeli chcesz samodzielnie sprzedać działkę, dodaj ogłoszenie:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy agenta, znajdź profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami w swojej okolicy:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij