Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady – o zakupie ziemi w Bieszczadach

Rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady – o zakupie ziemi w Bieszczadach

Anna Serafin
Komentarze

Kto z nas po ciężkim tygodniu pracy nie pomyślał, a może by to wszystko rzucić i wyjechać? Oazą spokoju, odskocznią od miasta i szansą na obcowanie z naturą są właśnie Bieszczady. Sprawdź więc, czy opłaca się kupić działkę w Bieszczadach i jakie regiony są szczególnie atrakcyjne, zarówno gdy chcesz kupić ziemię pod własny dom, jak i w celach inwestycyjnych.

Nieruchomości nad Bałtykiem czy pod Tatrami już od lat osiągają najwyższe ceny w Polsce. Działka w Bieszczadach nie jest tak popularnym wyborem inwestorów, ale ma wiele zalet. Ceny są niższe, a dodatkowo można tam naprawdę odpocząć. Ten region nie jest bowiem tak chętnie odwiedzany przez turystów, a oferuje wiele atrakcji – malownicze szlaki górskie, dzikość natury, czystą wodę w potokach, ale i możliwość obcowania z mieszanką kultur. Przeplatają się tam ze sobą sąsiadujące narody i religie.

Działka w Bieszczadach – dla siebie lub na inwestycję

Najczęściej, gdy myślimy o tym, żeby rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, widzimy siebie w klimatycznym domu na odludziu, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał. Dużo łatwiej osiągnąć to właśnie na wschodzie Polski, gdzie próżno szukać ogromnych hoteli, wypchanych turystami autokarów czy restauracji z sushi na głównym deptaku.

W Bieszczadach dominują rustykalne domy, wschodnia, swojska kuchnia i piękna przyroda, w której można dosłownie się zatopić. Niezapomnianych wrażeń dostarczają spacery po połoninach, zwiedzanie poukrywanych na wsiach cerkwi czy przejażdżka na rowerze Wielką Pętlą Bieszczadzką.

Jeśli więc szukasz spokoju, luzu i możliwości obcowania z naturą, to warto kupić działkę w górach dla siebie. Szczególnie jeśli pracujesz zdalnie, to może być to wymarzona destynacja, aby w pięknych okolicznościach przyrody spędzać letnie miesiące. A po pracy można wyruszyć na szlak albo popływać w Jeziorze Solińskim.

Z kolei gdy chcesz kupić grunt w Bieszczadach w celach inwestycyjnych, to warto zastanowić się, czy chcesz na tym zarobić, sprzedając drożej czy może wybudować tam obiekt dla turystów.

Ta pierwsza opcja jest warta rozważenia z tego względu, że średnie ceny gruntów w Polsce rosną rok do roku. Trzeba jednak pamiętać, że działka w Bieszczadach nie należy do najtańszych. Zaletą takiej inwestycji jest to, że po zakupie nie trzeba ponosić żadnych kosztów. Trzeba tylko obserwować ceny i wystawić działkę na sprzedaż w takim momencie, aby na tym zarobić.

Z kolei wybudowanie miejsca noclegowego dla turystów wiąże się z dużo większymi nakładami, ale taka inwestycja ma naprawdę spory potencjał. Dzięki pandemii odkryliśmy zalety podróżowania po Polsce i zaczęliśmy odwiedzać mniej oczywiste miejsca niż nadbałtyckie miejscowości czy Zakopane. W sierpniu 2020 roku Bieszczadzki Park Narodowy odwiedziła rekordowa liczba turystów. Było ich prawie 207 tys. i jest to o 30% więcej niż w 2019 roku. Bieszczady mają tyle do zaoferowania, że dla wielu osób z pewnością nie była to ostatnia wizyta.

W zeszłym roku znacznie zmieniły się trendy, dotyczące podróżowania. Zamiast leżenia na tropikalnej plaży na Karaibach czy zwiedzania Singapuru zaczęliśmy odpoczywać w trybie „slow”. Dlatego tak wiele osób zamiast hałaśliwego kurortu wybiera dom otoczony naturą, który możesz im wynająć na swojej przyszłej działce w Bieszczadach.

Sprawdź > oferty działek na sprzedaż w województwie podkarpackim <

Gdzie kupić działkę w Bieszczadach dla siebie?

To, jaką działkę w Bieszczadach warto wybrać dla siebie, zależy od tego, czego oczekujesz. Jeżeli ma to być dla ciebie oaza spokoju. Jeśli niestraszny jest ci brak możliwości wyskoczenia do sklepu za rogiem, cisza i całkowita ciemność nocą oraz brak asfaltowej drogi dojazdowej, to zdecydowanie warto szukać działki na odludziu. Będzie ona tańsza niż ta zlokalizowana w popularnej miejscowości, a do tego masz szansę trafić na ziemię, z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na góry. Jeżeli właśnie tego potrzebujesz, to szukaj działki w: Werlasie (gmina Solina), Olchowcu (gmina Dukla), Wołkowyi (gmina Solina) czy w Leszczowatych (gmina Ustrzyki Dolne).

Jeżeli jednak zależy ci, aby mieć kontakt z cywilizacją, w pobliżu sklepy, pod domem drogę asfaltową, a w pobliżu sąsiadów dla bezpieczeństwa, to w Bieszczadach znajdziesz również typowe działki budowlane, wyposażone w prąd i wodę. Szukaj w: Krościenku, Ustrzykach Dolnych i w Lesku.

Na co trzeba uważać, kupując działkę w Bieszczadach? Zwróć uwagę, aby była w kształcie zbliżonym do prostokąta (postawisz na niej większość domów), aby teren nie był pagórkowaty (trzeba będzie więcej wydać na wyrównywanie gruntu) i objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli teren jest pochyły, to koniecznie trzeba dobrać taki projekt, aby w domu było jak najwięcej światła słonecznego. Pagórek może bowiem dawać cień i budynek trzeba odpowiednio ustawić względem stron świata.

Pamiętaj też o tym, że na tym terenie działki często są przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale bez odnotowywania tego w dokumentach. Dlatego, zanim zdecydujesz się sfinalizować transakcję, koniecznie sprawdź zapisy w księdze wieczystej odnośnie własności i obciążeń. Więcej o tym, na co zwrócić uwagę, kupując działkę, dowiesz się tutaj.

Gdzie kupić działkę w Bieszczadach na inwestycję?

Decydując się na kupno gruntu w Bieszczadach pod inwestycję, trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na jej kształt, lokalizację oraz wnikliwie przeczytać plan zagospodarowania przestrzennego.

Jeżeli chcesz na niej zarobić, to po pierwsze trzeba sprawdzić, co można na niej wybudować. W tej kwestii lepiej nie ufać sprzedającemu, tylko zapoznać się z dokumentami. Może się bowiem okazać, że plan zagospodarowania zakazuje wybudowania na tym terenie pensjonatu czy hotelu, a wtedy twoje szanse na zarobek znikają. Sporo działek na sprzedaż to grunty rolne - mają niską cenę, jednak mogą uniemożliwić zrealizowanie inwestycji - "Zanim kupisz działkę rolną siedliskową – to musisz wiedzieć".

Najlepiej, aby działka nie znajdowała się zupełnie na uboczu, bo odwiedzającym trudno będzie do niej dojechać i nie będą mogli bez kilkunastominutowej jazdy autem zrobić chociażby drobnych zakupów w sklepie. Jeżeli działka będzie znajdowała się w miejscowości, to przyciągnie do wybudowanego obiektu grupy przyjaciół czy rodziny z dziećmi, które cenią sobie typowo turystyczne atrakcje, jakie oferuje np. Polańczyk. Jednak nie może znajdować się ona przy ruchliwej drodze, bo nikt nie chce odpoczywać w miejscu, narażonym na notoryczny hałas. Atutem, który przyciągnie zainteresowanych, na pewno będzie widok na góry. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na nachylenie terenu. Jeżeli będzie zbyt stromo, to trzeba będzie znacznie zwiększyć nakłady na budowę pensjonatu, co nie będzie ci się opłacać w przypadku samodzielnej budowy, a taka wada zmniejszy szansę na zyskowną sprzedaż.

Gdzie można znaleźć bieszczadzkie działki idealne pod inwestycję? Warto sprawdzić oferty w następujących lokalizacjach:

  • działki w Polańczyku (blisko stamtąd nad Jezioro Solińskie i występują tam restauracje, kawiarnie i stragany, skrojone pod potrzeby turystów),
  • działki w Ustrzykach Dolnych, w których znajduje się zimowa infrastruktura narciarska, kąpielisko i wiele tras rowerowych,
  • działki w Wetlinie, z której bezpośrednio można wyruszyć na popularną Połoninę Wetlińską i Smerek.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

 

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także