Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Działek coraz mniej, ceny wciąż wysokie

Działek coraz mniej, ceny wciąż wysokie

Marta Sośnicka-Paszkowska
Komentarze

fot.: Michał Paszkowski

Już od ponad roku działki budowlane zyskują na popularności. Obecnie wzrost ich cen wyhamował, aczkolwiek znalezienie działki przy mniejszym budżecie wciąż jest możliwe, choć niełatwe. Jeśli więc zdecydujemy się na kupno, trzeba się pospieszyć. Liczba ofert działek budowlanych maleje, a skutkiem zmniejszonej podaży będzie ponowny wzrost cen za metr kwadratowy ziemi.

Gdzie kupić działkę? Gdzie będzie najtaniej? Gdzie musimy wyłożyć więcej środków? Oczywiście na cenę ma obecnie największy wpływ lokalizacja. Według danych z portalu Nieruchomosci-online.pl poszukujący rozglądają się za działkami nie tylko w obrębie większych miejscowości, ale też nieco dalej, w okolicach mniejszych miasteczek i wsi. Dzieje się tak między innymi dlatego, że z jednej strony w dużych miastach ceny nieruchomości wciąż wzrastają, a z drugiej praca hybrydowa lub zdalna daje nowe możliwości.

Ofert coraz mniej

Zgodnie z raportem za II kwartał 2021 portalu Nieruchomosci-online.pl spada podaż działek budowlanych. W kilku województwach liczba ofert spadła o ponad 20% (podlaskie, pomorskie, śląskie i zachodniopomorskie). Jedynym, w którym liczba ogłoszeń wzrosła o 4%, jest województwo podkarpackie.

Mapa ze zmianą liczby ogłoszeń działek

Znikające oferty wpływają z kolei na kształtowanie się popytu – coraz większym zainteresowaniem cieszą się działki. W drugim kwartale 2021 roku oferty sprzedaży ziemi cieszyły się większą popularnością niż te z mieszkaniami.

Wykres - zainteresowanie kategoriami nieruchomości

Ceny działek w górę

Wraz z rosnącą popularnością działek i spadającą liczbą ofert na rynku wzrasta ich cena. Gdy porównamy I kwartał 2021 z II kwartałem 2021, w niektórych gminach ceny zwiększyły się nawet o kilkadziesiąt procent, natomiast w większych miastach od kilku do kilkunastu procent. W Karpaczu cena za metr kwadratowy wzrosła o 37% (z 277 zł/m² do 378 zł/m²), Redzie o 33% (z 248 zł/m² do 331 zł/m²), a w Podkowie Leśnej o 19% (z 531 zł/m² do 635 zł/m²).

Tu kupisz najdrożej

W pierwszym kwartale 2021 najdroższe działki można było znaleźć w województwie mazowieckim, pomorskim oraz śląskim. Podobnie było w drugim kwartale. Widać wzrost zarówno ogólnej średniej ceny ofertowej działek, jak i cen w poszczególnych miejscowościach. Do regionów, w których średnia cena ofertowa za metr kwadratowy ziemi przekroczyła 100 zł, dołączyła Wielkopolska.

Porównując koniec drugiego kwartału do końcówki pierwszego, najwyższy skok cen w województwie mazowieckim odnotowano w Podkowie Leśnej, niemal o 20% – z 530 zł/m² do 630 zł/m². W Markach ceny wzrosły z 510 zł/m² do 536 zł/m², w Piastowie z 755 zł/m² do811 zł/m². W Warszawie koszt działki wzrósł o niecałe 20 zł na metrze – z 658 do 684 zł za metr kwadratowy. W Pruszkowie, Ząbkach, czy w Ożarowie Mazowieckim pozostały bez zmian.

W Mazowieckim odnotowano także małe spadki. W Zielonce ceny zmalały o 50 zł na metrze do 520 zł, a w Wołominie o 20 zł – do 270 zł.

W drugim kwartale na Pomorzu ceny także wzrosły względem pierwszego kwartału. W Gdańsku ceny zwiększyły się o 15%, do 495 zł/m².

Klif Mechelinki, fot. Michał Paszkowski

Najdroższe działki znajdziemy w bardziej popularnych turystycznie miejscowościach – w Krynicy Morskiej (584 zł/m²), we Władysławowie (421 zł/m²), czy też w Redzie (330 zł/m²). Jednakże osoby z mniej zasobnym portfelem, marzące o działkach blisko morza, mogą znaleźć je w cenie od 150 zł/m² do 250 zł/m² w Pruszczu Gdańskim, Wejherowie, Pucku czy też Sztutowie.

Jednakże w Pomorskim nie wszędzie ceny wzrosły, odnotowano także spadki – w Tczewie ceny zmalały aż o 20%, a w Malborku o 8%.

Zobacz działki
w Pomorskim

W województwie śląskim najwięcej działek znajdziemy w przedziale od 100 do 200 zł za metr kwadratowy. Najdroższe grunty są w Szczyrku – tutaj ceny wzrosły o 15%, do 547 zł/m². Duże skoki cenowe odnotowano w Bytomiu (z 213 zł/m² do 360 zł/m²), w Zabrzu ( z 232 zł/m² do 325 zł/m²), w Świerklańcu (z 179 zł/m² do 239 zł/m²), czy też w Zawierciu (z 105 zł/m² do 147 zł/m²).

Z kolei w Wielkopolsce najdroższe działki znajdziemy w Poznaniu i jego okolicy. W Komornikach i Suchym Lesie znajdziemy działki w cenie od 400 do 425 zł/m², a w samym Poznaniu za 480 zł/m². Taniej kupimy ziemię w Kórniku (208 zł/m²), w Mosinie (181 zł/m²) czy w Obornikach (171 zł/m²) i wciąż będzie można cieszyć się dobrym dojazdem do Poznania.

Urlop na własnej działce

Własna działka na drugim końcu Polski brzmi jak świetny pomysł na wakacje. Kawałek ziemi w górach, nad morzem, wśród jezior – każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. Trzeba się jednak spieszyć, bo średnie ceny ofertowe także i w turystycznych regionach wzrosły.

Do najtańszych regionów turystycznych należą województwa podkarpackie i kujawsko-pomorskie. Tutaj znajdziemy najwięcej działek w przedziale 62-70 zł/m². Miłośnicy górskich krajobrazów i długich wędrówek mogą znaleźć działki w Lesku już za 43 zł/m², w Komańczy za 100 zł/m², a nad Soliną za 160 zł/m². Z kolei ci, którzy chcą odpocząć wśród zieleni i jezior lub posmakować toruńskich pierników, kupią działki za 64 zł/m² w Kruszwicy czy za 297 zł/m² w Toruniu.

fot. bedneyimages / pl.freepik.com

Do najdroższych rejonów turystycznych Polski, oprócz opisanego wcześniej Pomorza, należy Małopolska która przyciąga turystów Jurą Krakowsko-Częstochowską, Krakowem, a przede wszystkim Tatrami. Tutaj, podobnie jak w pierwszym kwartale, najdroższe działki są na Podhalu. w Zakopanem zapłacimy niemal 660 zł/m² (wzrost o ponad 60 zł względem poprzedniego kwartału), a w Poroninie za 469 zł/m². Warto jednak uwagę zwrócić na Kościelisko – tutaj ceny spadły z 485 do 393 zł/m². Nieco dalej od gór znajdziesz działki w okolicy Nowego Targu za 236 zł/m² (wzrost z 191 zł/m²) czy też w w Szaflarach za 146 zł/m² (ceny bez zmian). Ceny działek w okolicy większych miast uległy wzrostowi – w Myślenicach działki znajdziesz za 137 zł/m² (wzrost z 122 zł/m²), czy w Trzebini za 75 zł/m² (wzrost z 68 zł/m²).

Jezioro Leleskie, Mazury, fot. Marta Sośnicka-Paszkowska

Fani sportów wodnych wciąż mogą liczyć na zakup działki w dobrej cenie i ciekawej lokalizacji. Na Warmii i Mazurach średnie ceny ofertowe działek wzrosły z 72 zł/m² do 85 zł/m². Najwyższe ceny znajdziemy w okolicy Rynu (360 zł/m²) i Olsztyna (327 zł/m²). Jednakże w popularnych miejscowościach turystycznych kupimy działki w przedziale 80-130 zł/m² – w Rucianem-Nidzie za 81 zł/m², w Mikołajkach za 92 zł/m², w Węgorzewie za 129 zł/m².

Zobacz działki
na Warmii i Mazurach

Zachodniopomorskie i Podlasie nie są pierwszymi wyborami polskich turystów, jednakże wciąż można kupić tam działkę w przystępnej cenie. W Zachodniopomorskiem najdrożej będzie w najbardziej znanych miejscowościach – w Świnoujściu, Szczecinie, w Rewalu i Międzyzdrojach – tutaj ceny zaczynają się powyżej 300 zł za metr kwadratowy. Jednakże w okolicy Kołobrzegu można znaleźć działkę już za 192 zł/m², w Koszalinie za 146 zł/m², a w Darłowie czy Goleniowie w okolicy 105 zł/m².

Zobacz działki
w Zachodniopomorskim

Podlaskie to region doceniany przez turystów ze względu na swoje walory przyrodnicze – Puszczę Białowieską i możliwość bliskiego obcowania z naturą. Można tu zauważyć wzrost cen działek. Za metr kwadratowy najwięcej zapłacimy w okolicy Białegostoku (380 zł/m²), Supraśla (217zł/m²) czy Augustowa (173 zł/m²). W Białowieży, w samym sercu Puszczy Białowieskiej, odnotowane zostały wzrosty cen działek o 38 zł/m² i obecnie cena wynosi 160 zł/m². W Hajnówce metr ziemi dostaniemy za 83 zł/m², w Rajgrodzie już za 80 zł/m² (wzrost o ponad 40 zł za metr), a w Narwi za 35 zł/m².

Zobacz działki
na Podlasiu

Wrocław, zamek Książ, Góry Stołowe i Karkonosze to miejsca, które przyciągają turystów na Dolny Śląsk. Najdroższe działki znajdziemy w najbardziej turystycznych miastach. We Wrocławiu można kupić ziemię za 631 zł/m², w Karpaczu 378 zł/m², a w Szklarskiej Porębie za 375 zł/m². Taniej znajdziemy działki w Świdnicy, Kudowie-Zdroju czy w Bolesławcu – tutaj kupimy działki w okolicy 110 zł/m².

Zobacz działki
na Dolnym Śląsku

Nie do końca oczywistym kierunkiem, choć też coraz chętniej wybieranym przez turystów, jest województwo świętokrzyskie. Tutaj najdroższe działki kupimy w Kielcach (303 zł/m²) i Skarżysku-Kamiennej (450 zł/m²). Taniej natomiast kupimy działkę w Sandomierzu (217 zł/m²), który ze względu na położenie na siedmiu wzgórzach nazywany jest Małym Rzymem.

Najtańsze działki

Jeśli posiadamy mniejsze środki na zakup działki, warto zwrócić uwagę na województwo lubelskie, lubuskie, łódzkie czy też opolskie. Średnie ceny ofertowe w tych regionach zaczynają się już od 73 zł/m².

W Lubuskiem, idealnym miejscu dla kajakarzy – tutaj płyną duże rzeki: Odra, Warta, Nysa, Bóbr i Obra – znajdziemy działki w dobrych cenach w okolicy większych miast. W Zielonej Górze można kupić ziemię w cenie 185 zł/m²m², w Świdnicy za 111 zł/m², a w Gorzowie Wielkopolskim już za 89 zł/m².

Nieco drożej będzie w Opolskiem, najmniejszym województwie, ale pełnym ciekawych miejsc zarówno przyrodniczo, jak i historycznie. W Kędzierzynie działkę kupimy za 242 zł/m², w Nysie za 182 zł/m², a w Opolu za 181 zł/m².

Malowniczo położone między Wisłą a Bugiem województwo lubelskie także ma do zaoferowania działki w ciekawych lokalizacjach i dobrych cenach. Najdrożej będzie w okolicy Lublina, bo 337 zł/m², jednakże w Kazimierzu znajdziemy działki w cenie 268 zł/m². Ci, którzy chcą mieć dostęp do uzdrowisk i źródeł wód mineralnych, powinni poszukać działek w okolicy Nałęczowa. Ceny oscylują tam w okolicach 214 zł/m².

W województwie łódzkim również znajdziemy działki w przystępnej cenie. W samej Łodzi kupimy kawałek ziemi za nieco ponad 300 zł/m², ale już w Piotrkowie Trybunalskim czy Pabianicach znajdziemy działki w przedziale od 115 do 130 zł/m².

Zobacz działki
w Łódzkim

Zainteresowanie działkami wciąż jest bardzo duże. Średnie ceny ofertowe w drugim kwartale 2021 wzrosły względem tych z pierwszego kwartału 2021 roku, a liczba ofert spadła. W związku z tym osoby poszukujące idealnego kawałka ziemi powinny się pospieszyć z zakupem.

Marta Sośnicka-Paszkowska

Marta Sośnicka-Paszkowska - Specjalista ds. marketingu w zespole Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu „ESTATE” i e-magzynu „INMAG”.

Zobacz także