Jaki typ ogrzewania wybrać do domu?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Już na etapie projektowania domu należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaki rodzaj ogrzewania zastosujemy. Będzie to bowiem miało wpływ na utrzymanie ciepła i komfort mieszkania, ale także koszty eksploatacji budynku.

Możliwa jest również wymiana już istniejącej instalacji, na nowocześniejszą, opartą na ekologicznych technologiach, która koszty te może widocznie obniżyć. Poniżej zestawienie kilku najpopularniejszych typów ogrzewania domu.

Wybór ogrzewania – kryteria

Od nowego roku budowane domy muszą spełniać zaostrzone wymagania dotyczące energooszczędności, co skutkuje koniecznością montowania nowocześniejszych systemów grzewczych, które oddziałują na środowisko w jak najmniejszym stopniu. Należy to uwzględnić decydując się na zakup konkretnego urządzenia. Kolejnym kryterium wyboru powinna być cena surowca używanego do spalania, gdyż to on będzie generował największe koszty. Następnie warto kierować się wygodą użytkowania, ponieważ niektóre piece działają właściwie samoobsługowo, inne wymagają rozpalania i stałego doglądania. Dodatkowo w przypadku pewnych surowców (drewno, węgiel), niezbędne jest wygospodarowanie miejsca do ich przechowywania.

Piec na węgiel

Opalanie domu węglem kamiennym należy do najstarszych, ale jednocześnie najmniej ekologicznych sposobów. Starania samorządów o ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery nie przynoszą spektakularnych efektów, a piece takie nadal są najpopularniejszym typem ogrzewania w domach jednorodzinnych. Mimo stosunkowo niskiej ceny surowca oraz kosztów instalacji i urządzeń, wadą tego ogrzewania jest konieczność stałego uzupełniania węgla w piecu oraz usuwania popiołu po spaleniu. Na rynku dostępne są piece z automatycznymi podajnikami paliwa, a używa się w nich tzw. ekogroszku. W przypadku nowoczesnego pieca, koszt ogrzewania domu o powierzchni 1600 m2 w skali roku wyniesie około 3500 zł.

Piec olejowy

Inną możliwością jest instalacja pieca opalanego olejem. Te, w przeciwieństwie do pieców węglowych, są urządzeniami w pełni zautomatyzowanymi, które nie wymagają codziennego uzupełniania paliwa. Konieczne jest jednak umieszczenie na zewnątrz, lub w oddzielnym pomieszczeniu, specjalnego zbiornika olejowego, który uzupełniany jest przez dostawcę oleju. Nie jest to popularny system, ponieważ charakteryzuje się wysokimi kosztami założenia instalacji. Koszty eksploatacji również nie należą do najniższych. Ceny pieców zależą od technologii, w jakiej zostały wykonane i są przez to bardzo zróżnicowane. Dodatkowo instalacja taka wymaga regularnych przeglądów, wykonywanych przez dostawcę, a także czyszczenia i regulacji. Koszt ogrzewania domu o powierzchni 160 m2 może przez to wynieść miedzy 7000 a 8700zł w ciągu roku. Kotły olejowe to jednak urządzenia ekologiczne, a paliwo to jest powszechnie dostępne, przez to realizacja zamówień i dystrybucja odbywa się szybko i sprawnie.

Piec gazowy

Wybierając piec gazowy musimy liczyć się z większymi, niż w przypadku węgla, kosztami eksploatacji, ale za to zyskujemy bezobsługowe urządzenie, których nowoczesne warianty pozwalają na ekologiczne i ekonomiczne ogrzanie domu. Jest za to tańszy od oleju. Jeśli mamy możliwość podłączenia się do sieci miejskiej, będziemy korzystać z gazu ziemnego. W innym przypadku niezbędne jest zainstalowanie specjalnego zbiornika, w którym gaz będzie przechowywany. Jest to wówczas gaz płynny. W pierwszym przypadku koszt ogrzewania takiego samego domu wyniesie między 4400 a 5600 zł rocznie, w drugim może przekroczyć 9000 zł.

Piec na drewno

Ogrzewanie drewnem to kolejna z możliwości, nadal dość popularna z uwagi na niższe koszty w porównaniu do ogrzewania gazowego czy elektrycznego. Jednocześnie emisja szkodliwych substancji do środowiska jest niższa niż w przypadku węgla kamiennego. Należy jednak mieć na uwadze, że surowiec ten trzeba gdzieś składować. Można kupić drewno pocięte na kawałki, które zmieszczą się do pieca, ale tańszym wariantem jest zakupów większych klocków, które następnie należy przygotować. Starsze typy pieców wymagają stałego podkładania, ale na rynku odstępne są już modele z automatycznym podajnikiem paliwa. Poza surowym drewnem można w nich palić brykietem, trocinami czy peletami, które są surowcami ekologicznymi.

Rozwiązania alternatywne

Alternatywą dla powyższych są pompy ciepła, które cechują się wysokimi wskaźnikami energooszczędności, dzięki czemu są rozwiązaniem ekologicznym, które znacznie obniży koszty ogrzewania. Pompy bazują na odnawialnych źródłach energii, pobierając i przetwarzając ciepło z powietrza, wód powierzchniowych i gruntu. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami początkowymi z uwagi na ceny tych urządzeń i ich instalacji. Inwestycja ta zwróci się jednak w niedługim czasie, a dodatkowo chroni środowisko naturalne przed oddziaływaniem zanieczyszczeń powstających podczas spalania innych surowców. Koszt ogrzania domu o takiej samej powierzchni wyniesie od 2000 do 3600zł w skali roku.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij