Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Centralne ogrzewanie

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Centralne ogrzewanie to sposób dostarczenie ciepła do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, aby zapewnić wszystkim domownikom optymalną temperaturę o każdej porze roku. Wyprodukowane w jednym, centralnym miejscu ciepło za pomocą specjalnych instalacji rozprowadzane jest równomiernie w całym mieszkaniu. System centralnego ogrzewania stosowany jest przede wszystkich w blokach mieszkalnych, gdzie głównym punktem jest pomieszczenie grzewcze ulokowane np. piwnicy. Ten rodzaj ogrzewania coraz częściej stosowany jest w domach jednorodzinnych, aby usprawnić produkcję ciepła.

Co to jest centralne ogrzewanie (CO)?

Ciepło wytwarzane jest w kotłowni - gazowej, olejowej lub węglowej – wyposażonej w kocioł, który przygotowuje gorącą wodę. Podgrzana do odpowiedniej temperatury woda transportowana jest rurami do grzejników w mieszkaniach. Dzięki temu kaloryfery nagrzewają się i oddają ciepło do powietrza. Natomiast w sytuacji, gdy w mieście wprowadzone są systemy ciepłownicze, bloki nie muszą posiadać kotłowni. Wystarczy wówczas wymiennik ciepłowniczy, gdyż gorąca woda pobierana jest z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Pojęcie centralnego ogrzewania nie dotyczy tylko budownictwa. W szerszym znaczeniu dotyczy dystrybucji ciepła po budowli, które uzyskuje się z przetworzenia paliwa w specjalnym pomieszczeniu. Piec ciepłowniczy określany jest jako kocioł centralnego ogrzewania, natomiast elementy dystrybuujące ciepło to grzejniki. Do rozprowadzania ciepła stosuje się różne substancje – może to być woda, para wodna, a nawet powietrze. Ostatni rodzaj najlepiej sprawdza się w domach z kominkiem.

Instalacja centralnego ogrzewania w przypadku jednego budynku realizowana jest tak, aby przepływ wody wmuszany była za pomocą odpowiedniej pompy lub krążył dzięki zmianie gęstości przy skokach temperatur. Jest to tzw. ogrzewanie grawitacyjne. Przy większych instalacjach korzystniejsze są systemy z wymuszonym obiegiem, w których stosowane są rury o większej średnicy oraz większe grzejniki. Obieg wymuszony może być również wprowadzona w domach jednorodzinnych, w zależności od jego wielkości i możliwości technicznych.

Wyróżnia się aż kilka rodzajów grzejników. Najrzadziej stosowane są grzejniki gazowe, które są kosztowne w utrzymaniu. Lepiej sprawdzają się grzejniki gazowe akumulacyjne lub metalowe (np. żeliwne), które szybko się nagrzewają i w krótkim czasie zapewniają odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Grzejniki konwekcyjne pozwalają na precyzyjniejszą regulację i stabilizację temperatury. Podobnie jest z większymi grzejnikami radiatorowymi. Warto też wspomnieć o ogrzewaniu podłogowym, które emituje ciepło bezpośrednio z podłogi poprzez instalację zamontowaną pod panelami podłogowymi. Ten rodzaj ogrzewania jest najprzyjemniejszy dla domowników, gdyż równomiernie rozkłada ciepło w każdym pomieszczeniu.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij