Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Zanim kupisz, poznaj dom od podszewki

Zanim kupisz, poznaj dom od podszewki

Anna Serafin
Komentarze

Używany dom ma wiele zalet. Można się do niego relatywnie szybko wprowadzić, wokół zazwyczaj posiada już dojrzałą zieleń i rozwiniętą infrastrukturę, a do tego jeszcze przed podpisaniem umowy można dokładnie go obejrzeć. Warto jednak pamiętać, że to nieruchomość z drugiej ręki i może się wiązać z wieloma niespodziankami, szczególnie związanymi ze stanem prawnym i technicznym. Zobacz więc, na co zwrócić uwagę przy zakupie domu z rynku wtórnego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Dlaczego dom trafił do sprzedaży?

Jeżeli właściciel ma w planach przeprowadzkę do innego miejsca czy kraju albo ze względu na zmianę sytuacji życiowej nie odpowiada mu metraż domu, to oczywiście nie budzi to podejrzeń.

Powinna zapalić ci się czerwona lampka, jeżeli cena jest wyjątkowo atrakcyjna, sprzedający ewidentnie nalega, abyś jak najszybciej podjął decyzję albo w ogóle nie wspomina o mankamentach domu. Może się wtedy okazać, że kupno wcale nie będzie dobrą inwestycją i może przysporzyć więcej szkody niż pożytku.

Jeśli właściciel nie chce ujawnić, dlaczego zdecydował się pozbyć swojej nieruchomości albo widać, że to, co mówi, nie jest zgodne z prawdą, to na własną rękę warto sprawdzić: stan techniczny budynku, plan zagospodarowania przestrzennego i sąsiedztwo. Może się bowiem okazać, że w okolicy ma być zbudowana np. hałaśliwa fabryka albo wysypisko śmieci. Może także występować problem z uciążliwymi sąsiadami.

Status prawny domu

Bardzo ważną kwestią, którą trzeba zweryfikować przed kupnem domu z rynku wtórnego, jest jego status prawny. Koniecznie poproś właściciela o okazanie dokumentów, które potwierdzą, że dysponuje on pełnymi prawami do budynku. Najlepiej, aby był to akt notarialny, potwierdzający sprzedaż lub otrzymanie darowizny.

Trzeba również sprawdzić księgę wieczystą (można to zrobić bezpłatnie w internecie, trzeba znać tylko jej numer), czy na domu nie ciążą żadne zobowiązania ani, czy z nikim nie jest zawarta umowa o dożywocie. Aby bez problemu się wprowadzić, obecny właściciel musi także rozwiązać umowy najmu i przedstawić ci potwierdzenie tego faktu. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat - "Jak ustrzec się przed kupnem domu z lokatorem?"

W księdze wieczystej może także widnieć informacja o tym, że bank jest zabezpieczony na hipotece domu. Bez problemu można sprzedać dom z kredytem hipotecznym, ale wcześniej trzeba uzyskać informację z banku, jaka kwota została jeszcze do spłacenia.

Za pomocą baz firm koniecznie sprawdź, czy w domu nie jest zarejestrowana działalność gospodarcza. Jeżeli tak jest, to przedsiębiorca powinien przenieść siedzibę swojej firmy przed sfinalizowaniem sprzedaży, a dodatkowo dostarczyć zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami na rzecz ZUS-u i urzędu skarbowego.

Stan techniczny używanego domu

Podczas oględzin koniecznie musisz zwrócić uwagę na stan techniczny domu. Jeżeli nie masz doświadczenia w branży nieruchomości ani budowlanej, to warto zabrać ze sobą fachowca, który profesjonalnym okiem oceni budynek (>>firmy wykonujące ekspertyzy budowlane<<). Czemu koniecznie trzeba się przyjrzeć?

Istotne jest sprawdzenie, czy w ścianach, nadprożach i stropach nie ma pęknięć. Jeżeli są, to może to zagrażać konstrukcji budowli, a nawet skończyć się zawaleniem. Dodatkowo trzeba zweryfikować stan instalacji elektrycznej, gazowej i wodnej. Ważne jest, aby rury były bez kamienia i szczelne, gaz nigdzie się nie ulatniał, a bezpieczniki były sprawne.

W starszych domach często nie ma kanalizacji, tylko szambo. Tutaj również należy sprawdzić szczelność tego zbiornika.

Zaparowane okna, zapach stęchlizny, pofalowane panele i grzyb na ścianie to znak, że wentylacja jest niesprawna. Po latach zaniedbań doprowadzenie domu do porządku wymaga sporych nakładów finansowych. Jeżeli tego nie zrobisz, to zawilgocona przestrzeń może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Wśród elementów zewnętrznych domu koniecznie zwróć uwagę na stan dachu – czy nie przecieka, czy nie ma w nim pęknięć, czy dachówki nie są uszkodzone. Dodatkowo zweryfikuj stan ocieplenia budynku. Można to zrobić kamerą termowizyjną i jest to o tyle ważne, że wpływa na twoje późniejsze rachunki za ogrzewanie.

Czy dom wymaga remontu?

Jeżeli sprzedawany dom wymaga remontu, to powinno być to jasno zaznaczone w ogłoszeniu i wpływać na obniżenie ceny. Wtedy, mając pełną świadomość, jaki jest stan techniczny budynku, możesz zdecydować, czy chcesz go kupić i ponosić dodatkowe nakłady na remont. W takiej sytuacji warto jednak skonsultować się z fachowcem i poprosić o wycenę (>>firmy wykonujące renowacje i remonty<<).

Takie nieruchomości mają również swoich zwolenników, którzy doceniają np. oryginalny parkiet, ozdobne łuki czy zabytkowe meble, które chcą odnowić i nadać swojemu wnętrzu charakteru retro.

Jakie wyposażenie pozostaje w domu?

Można porozumieć się ze sprzedającym i odkupić od niego meble czy sprzęty. Jednak aby nie było niedomówień, warto spisać, co pozostaje w domu. Weź jednak pod uwagę, że są to rzeczy używane. Odkurzacz może się zepsuć po kilku miesiącach, a na meblach dostrzeżesz rysy, niezauważone podczas pierwszych oględzin.

Kupno domu z wyposażeniem pozwoli szybko się wprowadzić. Jeżeli cena jest atrakcyjna, a tobie zależy na oszczędnościach, to warto się na to zdecydować. Potem można krok po kroku wymieniać meble czy sprzęty w razie potrzeby i dostępnych funduszy.

Koszty użytkowania domu

Podczas rozmowy ze sprzedającym koniecznie zapytaj o średnie koszty użytkowania domu. Poproś o przedstawienie rachunków za prąd, wodę, gaz i ogrzewanie z ostatniego okresu. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, jaką sumę co miesiąc trzeba będzie opłacać i czy bez problemu możesz ją wygospodarować ze swoich bieżących dochodów.

Jeżeli konkretny dom rzeczywiście cię interesuje, to nie poprzestawaj na jednej wizycie. Warto odwiedzić posesję o różnych porach dnia i w różne dni tygodnia. Dzięki temu sprawdzisz, czy nocą nie jest za głośno, czy popołudniami jest gdzie zaparkować auto oraz, czy światło słoneczne równomiernie rozchodzi się w różnych pomieszczeniach.

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także