Co sprawdzić zanim kupi się mieszkanie?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zakup mieszkania, jest dużym wydatkiem, a często również wieloletnim zobowiązaniem, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie należy dokładnie je sprawdzić. A także to, co będzie się działo wokół niego.

Pusta działka za oknem z pewnością cieszy, ale należy pamiętać, że prędzej czy później zostanie ona zagospodarowana. Szczególnie jeśli kupiliśmy mieszkanie w atrakcyjnej części miasta, tutaj nieruchomości nie mogą się marnować. Nawet stojący na sąsiedniej działce budynek może zostać zburzony, a w jego miejsce może powstać hałaśliwy zakład produkcyjny, albo droga szybkiego ruchu. Aby uniknąć takich niespodzianek już po zakupie, należy sprawdzić, jakie plany wobec okolicy przewiduje miasto i inwestorzy.

Otoczenie budynku – gdzie sprawdzać?

Zbieranie informacji możemy zacząć od spółdzielni mieszkaniowej. Być może sąsiednia działka również jest w jej zarządzeniu, a może po prostu znane jej będą plany co do przyszłości tego gruntu. Informacje takie może posiadać również zarządca budynku. W innym przypadku możemy się czegoś dowiedzieć we właściwym ze względu na położenie nieruchomości urzędzie gminy, o ile został przez nią uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego. Z planu takiego możemy się dowiedzieć jaką funkcję pełni dana działka i jakie są wobec niej plany zagospodarowania. Dowiemy się stąd co powstanie w okolicy w ciągu najbliższych kilku lat. Dzięki temu decyzję o zakupie będziemy mogli podjąć z pełną świadomością o ewentualnych konsekwencjach, np. hałasie, które będzie emitowany z uwagi na przyszłą inwestycję. Plany są podejmowane w postaci uchwały rady gmin lub miast, są dokumentami publicznymi i powszechnie dostępnymi. Można się z nimi zapoznać na własną rękę.

Jeśli jednak nie będziemy w stanie rozszyfrować fachowych znaków czy treści, warto zwrócić się o pomoc w interpretacji do geodety lub architekta, aby rozwiali wszelkie wątpliwości.

Nie wszystkie gminy uchwalają plany zagospodarowania przestrzennego. Jeśli takiego dokumentu nie ma, w urzędzie gminy bądź miasta należy sprawdzić, czy wystąpiono o wydanie decyzji o warunkach zbudowany dla danej działki.

Jeśli kupujemy nieruchomość z rynku pierwotnego, informacji o inwestycjach na sąsiedniej działce możemy szukać u dewelopera. Dla każdej budowy deweloper musi stworzyć prospekt informacyjny, a w nim zawrzeć informacje o planowanych inwestycjach również na sąsiednich działkach. Obowiązek ten dotyczy obszaru w promieniu kilometra od budowanej nieruchomości. Należy zwrócić tu szczególną uwagę na plany budowy dróg, czy budynków komunalnych.

Ostatnim źródłem, w którym możemy dowiedzieć się czegoś o planach wykorzystania sąsiadującej z naszą nieruchomości jest rada dzielnicy. Poza tym pozostają nam własne dociekania. Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia okolicy pod kątem infrastruktury. Jeśli mamy małe dzieci to istotna jest bliskość szkół i przedszkoli, czy szpitali. Ważna jest również niedaleka odległość od punktów usługowych, a także przystanków komunikacyjnych i dróg, co będzie istotne jeśli będziemy musieli dojeżdżać do pracy.

Dodatkowo warto również odwiedzać okolicę, którą jesteśmy zainteresowani, najlepiej o różnych porach dnia, aby móc zobaczyć jakie jest natężenie ruchu, poziom hałasu, a także jak pada słońce w poszczególnych porach dnia. Dobrym źródłem informacji są również sami sąsiedzi, którzy z reguły chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat okolicy i innych sąsiadów. A dobrze jest poznać mieszkańców sąsiednich lokali.

Istotne jest, aby sprawdzić okolicę, ale ważne jest również dokładne sprawdzenie samego mieszkania. Przede wszystkim należy spytać właściciela o stan techniczny instalacji, informacji o wymianie instalacji głównej w budynku można zasięgnąć w spółdzielni mieszkaniowej, ponieważ to ona dokonuje takich generalnych remontów. Jeśli nie mamy wiedzy w tym zakresie, warto poprosić o pomoc fachowca z zakresu budownictwa, będzie on potrafił również ocenić ogólny stan techniczny mieszkania.
Jeśli mieszkanie jest w stanie deweloperskim trzeba zwrócić uwagę na równości ścian, sufitów i podłóg, ponieważ wszelkie niedoróbki w tym zakresie utrudnią później kładzenie okładzin ściennych i podłogowych, a także zabudowanie ich melbami pod wymiar.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Zespół Nieruchomosci-online.pl - portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij