Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Sprawdź ceny nieruchomości w Twojej okolicy! (RAPORT LOKALNY – wrzesień 2023)

Sprawdź ceny nieruchomości w Twojej okolicy! (RAPORT LOKALNY – wrzesień 2023)

Rafał Bieńkowski
Komentarze

Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego w gminie podmiejskiej, za metr kwadratowy zapłacimy czasami nawet do 50 proc. mniej niż w stolicy regionu. Niestety, w niektórych aglomeracjach znalezienie mieszkania pod dużym miastem jest trudne z powodu małej liczby ofert – tak wynika z najnowszego raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości”.

 

CZYTAJ RAPORT LOKALNY

 

Metr mieszkania tańszy nawet o 7 tys. zł   

Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Białystok, Toruń, Zielona Góra – w tych ośrodkach miejskich rozstrzał cen mieszkań pomiędzy miastem a gminami ościennymi bywa największy. Jak wynika z raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości”, za mkw. mieszkania z rynku wtórnego poza dużym miastem zapłacimy tam czasami nawet do 50 proc. mniej niż w stolicy województwa.

Na przykład w Warszawie średnia cena ofertowa mieszkania z drugiej ręki wynosiła w sierpniu 15,3 tys. zł/mkw., a w gminach ościennych 7,4-13,2 tys. zł/mkw. Podobnie w Gdańsku: w mieście średnia cena osiągnęła poziom 13,1 tys. zł/mkw., a w pobliskich gminach można było znaleźć oferty zaczynające się od 6,9 tys. zł/mkw.    

Dane Nieruchomosci-online.pl wskazują, że do 40 proc. taniej zapłacimy natomiast za mieszkanie w okolicach takich stolic województw jak Poznań, Bydgoszcz, Opole, Szczecin i Gorzów Wlkp. Tylko w trzech przypadkach różnice pomiędzy miastem a gminami sięgają maksymalnie 30 proc. – są to Łódź, Olsztyn i Rzeszów.            

Niestety, w niektórych województwach znalezienie mieszkania w bliskim sąsiedztwie dużego miasta może być jednak trudne. Powodem jest niska podaż mieszkań na rynku wtórnym w gminach. Pod tym względem w najgorszej sytuacji są okolice Kielc, Opola, Lublina i Rzeszowa. Analiza liczby ogłoszeń w sierpniu 2023 r. pokazała, że wybór mieszkań w gminach sąsiadujących z tymi miastami jest bardzo ograniczony i często sprowadza się do kilku, kilkunastu dostępnych ofert. W efekcie ponad 95 proc. mieszkań na sprzedaż zlokalizowanych jest tam w głównym mieście regionu.

Dom w gminie zamiast mieszkania w mieście?       

Część osób poszukujących zorientowała się, że w cenie mieszkania w dobrej lokalizacji w dużym mieście można kupić dom na przedmieściach lub w okolicznej gminie. Na przykład w Białymstoku średnia cena mieszkania wynosi 8,7 tys. zł/mkw., a za metr kwadratowy domu wolnostojącego pod miastem właściciele oczekują od 4 do 6,2 tys. zł. Jak wynika z naszych obserwacji oraz z relacji biur nieruchomości, Polacy najczęściej poszukują obecnie szeregówek lub bliźniaków o powierzchni 80-100 mkw. oraz domów wolnostojących do 120 mkw.

Wybierając dom wolnostojący z rynku wtórnego w gminie podmiejskiej, za mkw. zapłacimy – w zależności od regionu – zwykle od 10 do 50 proc. mniej niż w stolicy regionu. Na przykład we Wrocławiu średnia cena ofertowa domu wynosiła w sierpniu 8,8 tys. zł/mkw., a w gminach pod miastem od 4 do 8,6 tys. zł/mkw.

W odróżnieniu od rynku mieszkaniowego, częściej spotyka się jednak sytuację, w której domy w gminach ościennych są wyceniane drożej niż w stolicy regionu. Takim przykładem może być Lublin: w mieście średnia cena ofertowa domu wynosiła w sierpniu 5,5 tys. zł/mkw., a w większości okolicznych gmin ponad 6 tys. zł/mkw.

Działka w gminie nawet kilka razy tańsza      

Duży rozdźwięk cenowy widoczny jest oczywiście na rynku działek budowlanych (analiza obejmowała grunty o powierzchni 800-2500 mkw.). Mała podaż gruntów w największych miastach sprawia, że są one tam bardzo drogie. W metropoliach mkw. działki pod budowę kosztuje średnio od 400 do nawet 700 zł. Raport lokalny pokazuje jednak, że w bliskim otoczeniu dużych miast można znaleźć gminy, w których właściciele oferują działki w cenie znacznie poniżej 200, a nawet 100 zł/mkw. 

***

Sprawdź ceny mieszkań, domów i działek budowlanych w swojej okolicy:

CZYTAJ PEŁNY RAPORT

 

Patronem medialnym tego wydania raportu jest serwis naTemat.pl.

Rafał Bieńkowski

Rafał Bieńkowski - PR Manager w Nieruchomosci-online.pl, który zajmuje się także analizą danych portalu i przygotowywaniem raportów rynkowych. W przeszłości dziennikarz „Gazety Współczesnej”, „Gazety Olsztyńskiej” i „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także