Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Rekuperacja ciepła

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Rekuperacja polega na odzyskiwaniu energii termicznej gazów wylotowych i spalin, w celu wykorzystania ich do dalszych procesów. Zjawisko to wykorzystuje się w różnego rodzaju urządzeniach, zwanych rekuperatorami, albo potocznie nagrzewnicami. W budownictwie rekuperację wykorzystuje się do odzyskiwania ciepła z wentylacji.

Co to jest rekuperacja ciepła?

Współczesne domy, powstające w nowych technologiach, są bardzo szczelne, a przez to ciepłe. Wentylacja grawitacyjna w takiej konstrukcji jest nieskuteczna, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zmontowanie wentylacji mechanicznej, dzięki czemu możliwe będzie dodatkowe odzyskanie ciepła odprowadzanego z wnętrza, dzięki użyciu zjawiska rekuperacji. Pozwala to jednocześnie zapewnić wyższą jakość powietrza, ale i zaoszczędzić energię. Nowoczesny, zaizolowany, energooszczędny dom, w którym użyto tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej może mieć łącznie nawet 1m2 powierzchni otwartej, na którą składają się wszystkie otwory wentylacyjne. W praktyce oznacza to, że taki dom przestaje być energooszczędny, a użycie nowoczesnych technologii mija się w tym przypadku z celem.

System wentylacji nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła z rekuperatorem jest więc rozwiązaniem, które powinno być ujęte w projekcie nowoczesnego budynku. Stosując wysokiej klasy urządzenia odzysk ciepła z powietrza może oscylować w granicach 95%. Tym samym straty energetyczne są zminimalizowane. Urządzenie takie wraz z systemem wentylacji, zapewnia stałe dostarczanie do budynku przy jednoczesnym usuwaniu powietrza w odpowiedniej ilości, zapewniającej wysoką skuteczność wentylacji, a tym samym lepszy komfort użytkowania.

Urządzenia nawiewno – wywiewne podłączone są do systemu wentylacyjnego, a całość działa w oparciu o centralę wentylacyjną. Zimą ciepło odzyskiwane jest z usuwanego na zewnątrz powietrza, latem występuje tzw. „odzysk chłodu”, co powoduje, że dom nie przegrzewa się tak szybko jak w przypadku budynków wybudowanych w tradycyjnej technologii.

Elementy systemu rekuperacji ciepła

System wentylacji odzyskującej ciepło działa przy użyciu:

  • rekuperatora – czyli centrali wentylacyjnej, która zimą ogrzewa przechodzące przez nią powietrze, a latem je ochładza, przy czym główną ich funkcją jest podgrzewanie powietrza w zimie, aby rekuperator schładzał powietrze latem, niezbędne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń chłodzących; składa się z wymiennika ciepła oraz dwóch wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego, przypływanie powietrza odbywa się samoczynnie i jest niemal bezgłośne,
  • czerpni i wyrzutni powietrza – to nimi powietrze wpływa do kanałów wentylacyjnych, które kończą się nawiewnikami i kratami wyciągowymi; czerpnia służy do pobierania powietrza z zewnątrz, ulokowana jest w ścianie domu, a czasem na zewnątrz (ale nie przy ruchliwej ulicy by nie pobierała dużej ilości spalin), wtedy łączy się ją z wymiennikiem gruntowym, wyrzutnia natomiast usuwa zużyte powietrze poza budynek, zlokalizowana jest najczęściej w dachu lub ścianie szczytowej,
  • kanałów wentylacyjnych – muszą być wykonane ze specjalnie do tego przeznaczonych, atestowanych materiałów, użycie zamienników może powodować przenikanie do dostarczanego powietrza szkodliwych związków chemicznych oraz szybsze rozprzestrzenianie się ognia w przypadku pożaru.

System odzysku ciepła działa niezależnie od pogody oraz szczelności budynku, przy czym im szczelniejszy budynek, tym wyższa skuteczność rekuperacji. Najnowszej klasy urządzenia pozwalają na odzysk ponad 90% ciepła, a obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 60%.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.