Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Termoizolacja budynku

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Termoizolacja jest to sposób, dzięki któremu można zaoszczędzić na energii służącej do ogrzewania mieszkań. Najważniejszym punktem termoizolacji jest właściwe ocieplenie budynku. Wymaga ona sporych nakładów finansowych, jednak oszczędności można odczuć praktycznie od razu. Nakłady zwracają się jednak dopiero po kilku latach. Obejmuje ona zarówno zmiany w systemie ogrzewania i wentylacji, jak i w strukturze budynku i instalacji, które doprowadzają ciepłą wodę.

 

Co to jest termoizolacja budynku?

Współcześnie budowane domy są już stawiane w technologii energooszczędnej. Mają dobra termoizolację i systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła.

W starym budownictwie często trzeba dokonać zmian w termoizolacji, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. W tym celu przeprowadza się audyt energetyczny. Ustala się dzięki temu zakres termomodernizacji na podstawie wyznaczonych parametrów technicznych i ekonomicznych. Najczęściej należy wykonać docieplenie ścian zewnętrznych i stropów, wymianę okien i wymianę lub modernizację systemów grzewczych i wentylacyjnych.

Materiały, które służą do termoizolacji to pianki, styropiany oraz wełna mineralna lub szklaną.

Pianki zapewniają stuprocentową szczelność. Dzięki technologii natrysku pianka tworzy jednolitą i jednocześnie pozbawioną mostków termicznych warstwę. Kładzie się ją zdecydowanie szybciej niż inne materiały, co zdecydowanie skraca czas budowy lub remontu. Pianka jest w pełni bezpiecznym materiałem dla zdrowia i dla środowiska, gdyż nie pyli się, nie utlenia i nie kruszy. Zachowuje swoje właściwości przez cały okres użytkowania budynku.

Styropiany używane są przede wszystkim do izolowania ścian i przegród poziomych. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jego zaletą jest niewielka waga, co ułatwia jego transport. Jest nisko nasiąkliwy, prosty w obróbce i montażu oraz obojętny dla skóry i błon śluzowych. Jego zasadnicza wadą jest niestety słaba izolacyjność akustyczna.

Wełna ma dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Jest odporna na ogień i niewsiąkliwa. Może być stosowana do ocieplania ścian oraz poddaszy i dachów płaskich. Tradycyjne wełny mają różne wymiary i różną grubość. Mogą występować jako miękkie i średnio miękkie oraz twarde. Wykorzystywana jest najczęściej do izolowania ścian i dachów. Największym zagrożeniem dla wełny jest wilgoć, gdyż przy dłuższym kontakcie z wodą, traci niestety swoje właściwości izolacyjne.

W zasadzie trudno wskazać zdecydowaną przewagę danego materiału ociepleniowego. Biorąc pod uwagę właściwości termiczne, stosunkowo najlepiej wypada pianka poliuretanowa, która ma najniższy współczynnik przenikania ciepła, jednak różnica w stosunku do pozostałych materiałów nie jest duża. Wszystkie mają bowiem bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, które zawdzięczają porowatej strukturze.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij