Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Budynek

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Ustawa Prawo budowlane przedstawia dość szczegółową definicję budynku jako rodzaju obiektu budowlanego. Budynki można podzielić na kilka typów w zależności od przeznaczenia.

Co to jest budynek?

Jest to obiekt budowlany stale związany z gruntem, który nie może być składany i rozkładany ani przemieszczany z miejsca na miejsce. Dodatkowo budynek musi posiadać zarówno fundamenty, jak i dach, a także przegrody budowlane wydzielające go z przestrzeni.

W ustawie wyróżnia się także pojęcie jednorodzinnego budynku mieszkalnego, który powinien spełniać wszystkie warunki zwykłego budynku. Do tego musi stanowić konstrukcyjną całość mogącą funkcjonować samodzielnie oraz zaspokajać potrzeby mieszkaniowe. Jednorodzinny budynek mieszkalny nie może posiadać więcej niż 2 lokale mieszkalne. Wyróżnia się kilka rodzajów zabudowy jednorodzinnej: być dom wolnostojący, zabudowa grupowa, bliźniacza bądź szeregowa. Przyjmuje się, iż wszystkie inne budynki mieszkalne, które nie są budynkami jednorodzinnymi, są obiektami budowlanymi mieszkalnymi wielorodzinnymi. Jednak ustawa nie precyzuje definicji tego pojęcia. Jako przykład takich budynków można tu podać bloki.

W nomenklaturze budowlanej wyróżnia się także pojęcie budynku gospodarczego. Według przepisów prawa budowlanego jest to obiekt budowlany nieprzeznaczony do zamieszkania, służący do przechowywania różnego rodzaju sprzętów, narzędzi i materiałów, które służą do obsługi innego budynku mieszkalnego czy użyteczności publicznej, a także ich otoczenia. W budynku gospodarczym można także wykonywać niezawodowe prace warsztatowe.

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, znajduje się też definicja budynku użyteczności publicznej. Do takich budynków zalicza się budynki biurowe oraz socjalne, a także te, które służą wymiarowi sprawiedliwości, administracji publicznej, oświacie, opiece zdrowotnej, socjalnej lub społecznej lub obsłudze pasażerów w transporcie kolejowym, lotniczym, drogowym i morskim (lub wodnym śródlądowym). Są to również budynki przeznaczone na potrzeby kultury, nauki, czy kultu religijnego, a także budynki usługowe (poczta, telekomunikacja, turystyka, sport, rekreacja).

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij