Klimatyzacja do mieszkania – jaką wybrać?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Upały chwilowo odpuściły, jednak przed nami jeszcze kilka tygodni lata, dlatego warto zawczasu zastanowić się nad dobrym klimatyzatorem.

Klimatyzacja do niedawna wydawała się zbędnym luksusem, jednak coraz częstsze i dłuższe tropikalne upały, jakie pojawiają się naszym kraju, skłaniają do zweryfikowania tej tezy. Wysokie temperatury mogą być bowiem niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Na ich negatywne działanie szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze, czy osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Upał jest uciążliwy szczególnie w miastach, gdzie w gęstej zabudowie próżno szukać choćby delikatnego przewiewu. Odczuwają to również osoby posiadające mieszkania jednostronne, wówczas na przeciąg nie ma co liczyć. Warto więc rozważyć zakup klimatyzatora, który znacznie poprawi komfort funkcjonowania w takich warunkach, tym bardziej, że sprzęt taki nie jest już towarem z segmentu Premium, a można go nabyć za niewygórowaną cenę.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów, a jednymi z najczęściej wybieranych, z uwagi na swoją wydajność, są klimatyzatory typu split. Urządzenia takie są ponadto wielofunkcyjne, poza chłodzeniem, można nimi również ogrzać pomieszczenie. Na niewielkich powierzchniach może zimą stanowić główne źródło ciepła, można go także używać jako wsparcie ogrzewania tradycyjnego.

Klimatyzatory typu split składają się z dwóch części – jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnątrz montowany jest parownik, który odpowiada za chłodzenie pomieszczenia, na zewnątrz natomiast instaluje się skraplacz. Obie jednostki łączą przewody, w których płynie freon, tworząc dzięki temu zamknięty układ chłodniczy. Przewody te nie są grube, więc otwór, jakim wyprowadzane są na zewnątrz nie jest duży. Montaż takiego urządzenia nie jest więc inwazyjny i nie wymaga dużej ingerencji w ściany budynku. Klimatyzator zasilany jest prądem, najczęściej jedno urządzenie montowane jest do jednego pomieszczenia. Jeśli w mieszkaniu znajduje się otwarta przestrzeń, wówczas jego zasięg będzie większy, jednak dla lepszej wydajności konieczny będzie montaż więcej niż jednego klimatyzatora w całym mieszkaniu lub domu. Rozwiązanie to jest całkowicie przyjazne dla środowiska.

Bardziej rozbudowaną wersją tego typu klimatyzatorów są urządzenia typu multisplit. Wówczas do jednostki zewnętrznej podłącza się kilka jednostek wewnętrznych. W standardowych modelach możliwe jest podłączenie 5 jednostek, w tych bardziej zaawansowanych może ich być nawet 9. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc w sytuacji, gdy chcemy zamontować klimatyzatory w kilku pomieszczeniach. Dzięki jednej jednostce zewnętrznej nie tylko zmniejszą się koszty montażu, ale i mniejsza będzie ingerencja w budynek, co z pewnością poprawi jego estetykę. Do systemu klimatyzatorów multisplit wchodzi dodatkowo elektroniczny zawór rozprężony (EEV), który dawkuje czynnik chłodniczy do poszczególnych jednostek chłodniczych, uwzględniając temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Takie urządzenia mogą być dodatkowo wyposażone w pompę ciepła, wówczas poza chłodzeniem posiadają również funkcję ogrzewania.

Na rynku dostępnych jest kilka modeli klimatyzatorów split, które różnią się wyglądem i sposobem montażu. Do wybory są urządzenia:

 • ścienne – najbardziej popularne, zajmują niewiele miejsca, mają kształt prostokątnego panelu, który zmontować można, np. nad drzwiami lub w innym mało funkcjonalnym miejscu na ścianie, dostępne w różnym kolorze i designie, są wydajne, a przy tym ciche,
 • ścienno – przysufitowe – montowane na ścianie, jednak bezpośrednio przy stropie, używane z reguły do wysokich pomieszczeń,
 • kasetonowe – praktycznie niewidoczne, mają formę płyt montowanych bezpośrednio pod sufitem, jest to rozwiązanie stosowane w nieruchomościach o wyższym standardzie, rozprowadzają schłodzone powietrze w kilku kierunkach, bardziej wydajne od modeli ściennych, jednak również od nich droższe,
 • przypodłogowe – dyskretne urządzenia wybierane przez osoby, które chcą, aby wtapiały się w wystrój, wyglądem przypominają grzejniki, można je montować we wnękach, czy rogach pomieszczeń, przez co są jeszcze mniej zauważalne.

Wybierając konkretny model klimatyzatora należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • sposób montażu (zgodnie z powyższym opisem),
 • poziom głośności,
 • wydajność energetyczną – urządzenie kontroluje i dopasowuje poziom zużycia energii, co pozwala na wzrost jego wydajności,
 • samoczyszczenie – funkcja bardzo przydatna, urządzenie nie wymaga wówczas ręcznego czyszczenia poszczególnych elementów w tym filtrów, niwelują brzydki zapach, kurz, ograniczają powstawania pleśni, poprawia się tym samym wydajność samego urządzenia,
 • jonizator,
 • mierzenie temperatury wewnątrz,
 • szeroki kąt nawiewu,
 • kilka trybów pracy.
 • obsługa za pomocą pilota lub zarządzenia z poziomu aplikacji.

Z uwagi na to, że urządzenia typu split, z których jedna z części montowana jest na zewnątrz, wymagają ingerencji w ścianie budynku, przed montażem konieczne jest uzyskanie zgody jego zarządcy. Zanim zakupimy klimatyzator warto więc wcześniej sprawdzić w spółdzielni lub wspólnocie, czy montaż w interesującym nas miejscu będzie w ogóle możliwy.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij