Raport cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym – IV kwartał 2018 r.

Alicja Palińska

Prezentujemy ceny ofertowe sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w IV kwartale 2018 r., biorąc pod uwagę wielkość mieszkania oraz jego stan na podstawie danych z portalu Nieruchomosci-online.pl.

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a liczba pokoi – IV kwartał 2018 r.

W IV kwartale 2018 r. najwyższe ceny za metr kwadratowy w mieszkaniach 1-pokojowych niezmiennie występowały w Gdańsku, Gdyni i Krakowie (ok. 9 tys. za mkw.) oraz Warszawie i Sopocie (ok. 11 tys. za mkw.). Najniższe ceny za metr kwadratowy kawalerek notował rynek mieszkaniowy w Gorzowie Wielkopolskim (ok. 3,9 tys. za mkw.) i Częstochowie (ok. 4,1 tys. za mkw.).

Z reguły im mniejsze mieszkanie, tym droższe w cenie za metr kwadratowy, lecz na dysproporcje w cenie ma wpływ także lokalizacja. W miastach takich jak Wrocław i Rzeszów stawka za metr kwadratowy nieruchomości 5-pokojowych jest niższa o ponad 1 500 zł niż w przypadku mieszkań najmniejszych. W Białymstoku, Gdyni, Krakowie i Katowicach różnica wynosi ok. 1 000 zł na metrze, natomiast w przypadku innych analizowanych miast – kilkaset złotych.

Zmiana cen

W porównaniu z III kwartałem 2018 r. w większości analizowanych miast rynek mieszkaniowy zanotował wzrosty cen za mkw. bez względu na liczbę pokoi w mieszkaniu. Jedynie w Sopocie oraz Gdyni ceny spadły. Oznacza to, że z oferty rynkowej zniknęły nieruchomości o najwyższym standardzie wykończenia i w najbardziej prestiżowych lokalizacjach lub że ich cena znacznie się obniżyła. W II kwartale 2018 r. pojawienie się danych nieruchomości w ofercie było przyczyną znacznych wzrostów cenowych.

 

*Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy w zestawieniu z różnicą ceny z III kwartału 2018. Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a stan mieszkania– IV kwartał 2018 r.

Cena za metr kwadratowy w mieszkaniach do remontu w porównaniu do tych w lepszym stanie różni się w zależności od miasta. To samo dotyczy struktury rynku nieruchomości w zależności od stanu mieszkania na sprzedaż.

*Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy. Źródło: Nieruchomosci-online.pl.

 

Struktura rynku

W IV kwartale 2018 r. stan mieszkań w największych miastach Polski w zdecydowanej większości określany był jako dobry, bardzo dobry lub wysoki. Dotyczy to 74,2 proc. mieszkań na sprzedaż na rynku wtórnym. W porównaniu do poprzedniego kwartału struktura udziału mieszkań w podanym standardzie zwiększyła się o 1,3 p.p. w skali całego kraju. 19,2 proc. mieszkań wymagało remontu lub odświeżenia. Natomiast 6,6 proc. mieszkań na rynku wtórnym, wciąż w stanie deweloperskim, wymagało inwestycji wykończenia wnętrz.

Źródło: Nieruchomosci-online.pl

 

Stan według lokalizacji

Największy udział mieszkań do remontu w ofercie sprzedażowej znajdował się w Łodzi (22,6 proc.) oraz Częstochowie i Lublinie (ok. 17 proc.). Najniższy udział tych mieszkań w stosunku do całościowegonrynku ofertowego w tych miastach notowany był natomiast w Zielonej Górze (3,4 proc.), Koszalinie (ok. 5 proc.) oraz Bielsku-Białej, Poznaniu i Katowicach (ok. 6 proc.).

Sporo mieszkań wymagających odświeżenia można było znaleźć w Koszalinie i Bielsku-Białej (ok. 22 proc.) oraz Kielcach i Opolu (ok. 20 proc.).

Stanem dobrym określana była znaczna część mieszkań w Bielsku-Białej (43 proc.) i Poznaniu (34,8 proc.).

Największą liczbą mieszkań w bardzo dobrym stanie charakteryzował się rynek nieruchomości w Krakowie (44 proc.), Zielonej Górze (ok. 43 proc.), Katowicach (39,5 proc.) oraz Koszalinie, Kielcach i Białymstoku (ok. 40 proc.).

Mieszkania o wysokim standardzie stanowiły największy udział w Gdańsku (51,6 proc.), Szczecinie (46,6 proc.) oraz Gorzowie Wielkopolskim (39 proc.). W Opolu, Kielcach, Katowicach, Bydgoszczy i Bielsku-Białej brak było natomiast nieruchomości o tym standardzie wykończenia.

Mieszkania z rynku wtórnego wymagające inwestycji wykończenia wnętrza najliczniej występowały w Katowicach (33,8 proc.), Rzeszowie (15,9 proc.) i Bielsku-Białej (14,4 proc.).

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij