Raport cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym – III kwartał 2018 r.

Alicja Palińska

Prezentujemy ceny ofertowe sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w III kwartale 2018 r., biorąc pod uwagę wielkość mieszkania oraz jego stan na podstawie danych z portalu Nieruchomosci-online.pl.

W III kwartale 2018 r. najwyższe ceny za metr kwadratowy w mieszkaniach 1-pokojowych niezmiennie występowały w Gdańsku, Gdyni i Krakowie (ok. 9 tys. za mkw.), Warszawie (ok. 10 tys. za mkw.) oraz Sopocie (ok. 13 tys. za mkw.). Najniższe ceny za metr kwadratowy kawalerek notował rynek mieszkaniowy w Częstochowie i Gorzowie Wielkopolskim (ok. 3 600 zł za mkw.) oraz Zielonej Górze (4 100 zł za mkw.).

Z reguły im mniejsze mieszkanie, tym droższe w cenie za metr kwadratowy, lecz na dysproporcje w cenie ma wpływ także lokalizacja. W miastach, tj. Wrocław, Kraków i Szczecin, stawka za metr kwadratowy nieruchomości 5-pokojowych jest niższa o ponad 1 200 zł niż w przypadku mieszkań najmniejszych.

Zmiana cen

W porównaniu z II kwartałem 2018 r. w większości analizowanych miast rynek mieszkaniowy zanotował wzrosty cen za mkw. bez względu na liczbę pokoi w mieszkaniu. W miastach o najwyższych wzrostach średnich cen za mkw., tj. Sopot i Gdynia, pojawiły się w ofercie sprzedażowej mieszkania o bardzo wysokim standardzie wykończenia oraz w prestiżowych lokalizacjach.

*Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy w zestawieniu z różnicą ceny z II kwartału 2018. Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a stan mieszkania– III kwartał 2018 r.

Cena za metr kwadratowy w mieszkaniach do remontu w porównaniu do tych w lepszych stanie różni się w zależności od miasta. To samo dotyczy struktury rynku nieruchomości w zależności od stanu mieszkania na sprzedaż.

*Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy. Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Struktura rynku

W III kwartale 2018 r. stan mieszkań w największych miastach Polski w zdecydowanej większości określany był jako dobry, bardzo dobry lub wysoki. Dotyczy to 72,9 proc. mieszkań na sprzedaż na rynku wtórnym. 20,7 proc. mieszkań wymagało remontu lub odświeżenia. Natomiast 6,4 proc. mieszkań na rynku wtórnym, wciąż w stanie deweloperskim, wymagało inwestycji wykończenia wnętrz.

Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Struktura rynku

Największy udział mieszkań do remontu w ofercie sprzedażowej znajdował się w Kielcach i Częstochowie (ok. 23 proc.) oraz Łodzi i Lublinie (20 proc.). Natomiast najniższy udział tych mieszkań w stosunku
do całościowego rynku ofertowego w tych miastach notowany był w Katowicach i Gorzowie Wielkopolskim (ok. 6 proc.).

Sporo mieszkań wymagających odświeżenia można było znaleźć w Częstochowie i Opolu (ok. 21 proc.).

Stanem dobrym określana była znaczna część mieszkań w Bielsku-Białej (54,1 proc.), Poznaniu (34,2 proc.), Łodzi (31,8 proc.) i Opolu (30 proc.).

Największą liczbą mieszkań w bardzo dobrym stanie charakteryzował się rynek nieruchomości w Bydgoszczy (46,4 proc.), Katowicach i Zielonej Górze (ok. 43 proc.) oraz Krakowie, Koszalinie i Kielcach (ok. 40 proc.).

Mieszkania o wysokim standardzie stanowiły największy udział w Gorzowie Wielkopolskim (48,9 proc.), Szczecinie (41,2 proc.) oraz Gdańsku (39,6 proc.). Natomiast w Opolu, Kielcach, Katowicach, Bydgoszczy i Bielsku-Białej brak było nieruchomości o tym standardzie wykończenia.

Mieszkania z rynku wtórnego, wymagające inwestycji wykończenia wnętrza, najliczniej występowały w Katowicach (31,7 proc.) i Rzeszowie (15,6 proc.). Natomiast w Zielonej Górze i Kielcach nie występowały mieszkania z tego segmentu.

 

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości.
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij