Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Nie daj się zaskoczyć – zbuduj dom z gotowych elementów

Anna Serafin
Komentarze

Kiedy tak dynamicznie rosną ceny materiałów budowlanych, wiążąca informacja o tym, ile ostatecznie będzie kosztowała budowa, jest na wagę złota. Taka wycena jest możliwa przy domu modułowym, więc łatwo można oszacować, czy stać nas na tego typu inwestycję. Podpowiadamy, z czego składa się koszt budowy domu z gotowych elementów i czy istnieje ryzyko, że wycena ulegnie zmianie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Dom modułowy powstaje ekspresowo, bo gotowe elementy są produkowane w fabrykach, a potem przyjeżdżają na plac budowy, gdzie ich montaż zajmuje maksymalnie kilkanaście tygodni. Dzięki temu naprawdę szybko można się przeprowadzić i cieszyć się swoim wymarzonym lokum.

Warto wiedzieć, że wcześniej podpisuje się oczywiście umowę z firmą, która zajmuje się produkcją domów gotowych. Jest tam zawarta informacja, ile łącznie będzie kosztował dom z uwzględnieniem materiałów, robocizny, transportu, wynajmu urządzeń (np. dźwigu) i montażu elementów na budowie.

Wycena domu modułowego

Ze względu na to, że dom powstaje maksymalnie w kilka miesięcy (uwzględniając dostępne terminy u wykonawcy), dużo łatwiej jest przewidzieć, ile on będzie kosztował. Za wszystko odpowiada jedna firma, więc można bez problemu wyliczyć koszt wytworzenia i na niego narzucić marżę.

Dlatego na stronach internetowych części dużych firm, które zajmują się produkcją domów gotowych, są dostępne konfiguratory dla klientów. Dzięki nim możemy łatwo sprawdzić, ile szacunkowo będzie kosztowało postawienie wybranego domu.

W internecie są również dostępne gotowe projekty z cenami.

Cena domu modułowego zależy od:

 • powierzchni domu,
 • stopnia skomplikowania projektu,
 • jakości materiałów użytych do budowy,
 • szybkości wykonania (do wcześniejszych terminów realizacji czasami trzeba dopłacić).

Jeśli satysfakcjonuje nas wszystko to, co jest ujęte w danej cenie (np. sposób ocieplenia, pokrycie elewacji, materiał, z którego wykonany jest dach itp.), to kosztorys będzie wiążący. Jeżeli będziemy chcieli dokupić dodatkowe elementy (np. ogrzewanie podłogowe) albo zainwestować w materiały wyższej jakości, to trzeba będzie przygotować się na dopłatę.

Warto pamiętać, że to, czy dany dom modułowy może powstać na naszej działce, będzie zależało od tego, czy zmieści się na danej parceli oraz czy spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo trzeba zadbać o ewentualne wyłączenie działki z produkcji rolnej i zapewnienie dostawy mediów. Projekt musi zostać zaadaptowany do konkretnego terenu, więc gdy zdecydujemy się skorzystać z usług architekta współpracującego z firmą, która postawi dom, to łączny koszt jego wybudowania będzie wyższy.

Uwzględniając nasze potrzeby, wykonawca przygotuje umowę, w której zamieści ostateczną wycenę. Jest to suma wiążąca, więc nie musimy obawiać się, że koszty wzrosną. Trzeba mieć na uwadze fakt, że dom modułowy nie będzie o wiele tańszy niż podobnej wielkości budynek murowany. Na korzyść prefabrykatów nie przemawiają więc możliwe oszczędności, ale pewna cena i szybkość wykonania.

Jak przebiega budowa domu z prefabrykatów?

Budowa domu gotowego w większości przypadków przebiega następująco:

Najpierw trzeba znaleźć firmę, która zajmie się realizacją tego przedsięwzięcia. Najlepiej jest odwiedzić kilka centrów pokazowych osobiście, aby na własne oczy zobaczyć, jak wygląda taki dom oraz porozmawiać ze specjalistami o naszych potrzebach i możliwościach dostosowania do nich projektu.

Następnie należy przygotować dokumenty, które będą niezbędne do wydania pozwolenia na budowę – dotyczy to domów o powierzchni przekraczającej 70 mkw.

Dokumenty niezbędne do postawienia domu modułowego:

 • wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy,
 • mapę do celów projektowych,
 • potwierdzenie własności działki (akt notarialny),
 • zaświadczenie o odrolnieniu działki,
 • zapewnienie dostawy mediów.

W kolejnym kroku ostatecznie wybieramy projekt domu oraz podpisujemy umowę z wykonawcą.

Później należy zaadaptować projekt do lokalnych warunków. Potrzebna będzie pomoc architekta adaptującego. Można samemu go znaleźć albo skorzystać z usług osoby, która współpracuje z firmą budującą domy.

Dokumenty niezbędne do adaptacji projektu domu:

 • projekt zagospodarowania terenu,
 • charakterystykę energetyczną,
 • schematy instalacji,
 • badanie geotechniczne gruntu,
 • projekt zjazdu z drogi publicznej,
 • projekt instalacji gazu (jeżeli dom ma być w niego wyposażony).

Zaadaptowany projekt należy złożyć w starostwie lub urzędzie miasta. Na wydanie pozwolenia na budowę czeka się maksymalnie 65 dni.

Gdy decyzja będzie prawomocna, należy zatrudnić kierownika budowy, kupić dziennik budowy i zawiadomić inspektorat budowlany o rozpoczęciu prac.

Po finalizacji tego procesu firma rozpoczyna budowę domu. Zaczyna od robót fundamentowych, następnie montuje elementy niezbędne do finalizacji stanu surowego. Kolejny etap to montaż instalacji i wylewka, a na koniec przeprowadza się roboty wykończeniowe (tynki wewnątrz, schody, posadzki). Firma oddaje inwestorowi dom w stanie deweloperskim.

Na koniec należy przygotować zawiadomienie o zakończenie budowy i dostarczyć je do inspektoratu budowlanego. Jeżeli inspektorat nie wniesie sprzeciwu w ciągu 21 dni, to można się przeprowadzać!

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij